Moskovskiy Kompas-2013 27.04.2013

Московская область 3007 60 10

Originals of results found
This is repeatable event
Held 33 stages in 13 years.
Share

Zh09 ( participants: 45 ) , distance 1400 m
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Chistova Kseniya 2004 1 / 45 12:53     77 Yuzao-Team 4256 90.00
2   Karchevskaya Anastasiya 2004 2 / 45 13:30     77 Malakhit-Orienta 3278 85.69
3   Kudryavceva Alena 2004 3 / 45 18:11     67 Sdyusshor № 6 Smole 2509 52.98
4   Zulunova Nargiza 2004 4 / 45 19:00     77 Orienta-Vesna 3670 47.27
5   Kuznecova Anastasiya 2004 5 / 45 21:31     33 Dyussh Po So 1218 29.69
6   Filyushenkova Aleksandra 2005 6 / 45 22:20     33 Dyussh Po So 1222 23.98
7   Radzhabova Sabina 2005 7 / 45 22:49     77 Liga Zhulebino 3133 20.61
8   Morozova Polina 2005 8 / 45 22:59     33 Novyy Vympel 1239 19.44
9   Rybakova Ulyana 2004 9 / 45 23:49     77 Sraft-Orienta 3991 13.62
10   Babeva Evdokiya 2004 10 / 45 23:52     77 Khoroshevo 4145 13.27
11   Myaldzina Evgeniya 2004 11 / 45 25:36     77 Cube-Russia 2810 1.16
12   Zimina Kseniya 2004 12 / 45 27:04     77 Msk 'O'Len 4300
13   Berkal Olga 2004 13 / 45 28:40     50 Boha Club 1488
14   Troickaya Anastasiya 2004 14 / 45 28:49     77 Dyussh Imeni Gorelo 3003
15   Nevskaya Vialetta 2005 15 / 45 29:00     71 Tula Dyussh Yunost 2643
16   Zarubina Mariya 2004 16 / 45 30:40     57 Sdyusshor№10 2270
17   Amiryan Anna 2005 17 / 45 31:13     50 Lytkarino-Stas 1911
18   Yakovleva Aleksandra 2005 18 / 45 31:59     77 Orienta-Ski-O 3633
19   Zablockaya Vasilisa 2005 19 / 45 32:42     77 Orienta-Ski-O 3555
20   Kirkova Oksana 2004 20 / 45 32:44     77 Iskatel-1 3022
21   Silakova Anastasiya 2006 21 / 45 33:29     77 Orienta-Skrum 3919
22   Ilina Darya 2004 22 / 45 35:18     50 Lytkarino-Glukhova 1874
23   Milekhina Agata 2004 23 / 45 36:17     77 Malakhit-Orienta 3290
24   Kunina Ekaterina 2006 24 / 45 37:18     77 Sraft-Orienta 3973
25   Istoc 2004 25 / 45 41:37     77 Yuzao-Team 1045
26   Litvinova Evgeniya 2004 26 / 45 42:57     77 Dyussh Imeni Gorelo 2999
27   Izosimova Ulyana 2004 27 / 45 43:26     12 Novocheboksarsk Ek 1074
28   Bukharova Veronika 2004 28 / 45 45:04     77 Dyussh32 Vatutinki 2959
29   Svyatelik Mariya 2005 29 / 45 47:35     77 Orienta-Skrum 3918
30   Semenova Olesya 2004 30 / 45 49:31     10 Extrime 1035
31   Bekasova Taisiya 2004 31 / 45 51:08 III     77 Dyussh Imeni Gorelo 2996
32   Kirillova Veronika 2004 32 / 45 56:28     50 Lytkarino-Glukhova 1879
33   Smirnova Kseniya 2004 33 / 45 1:00:39     50 Lytkarino K2 1827
34   Nazarova Ekaterina 2006 34 / 45 1:00:40     Lichno Balashikha 4423
35   Kuzmina Anna 2004 35 / 45 1:13:04     50 Lytkarino K2 1789
36   Kuskova Mariya 2004 36 / 45 1:28:11     77 Yuzao-Team 4239
37   Azarov Viktoriya 2004 37 / 45 1:29:52     77 O-Fryazino 3468
38   Babeva Elizaveta 2006 38 / 45 1:32:01     77 Khoroshevo 4147
39   Aksenova Darya 2004 39 / 45 1:59:12     52 Nizhegorodec 2190
40   Tkacheva Tatyana 2004 40 / 45 2:05:26     77 Orienta-Ski-O 3612
41   Venchakova Sofya 2006 41 / 45 2:45:11     77 Kso Fryazino-Orien 3054
42   Knotko Varvara 2004     77 Mgu-1 3173 Disqualified
43   Selezneva Elizaveta 2004     52 Nizhegorodec 2211 Disqualified
44   Kalinina Ulyana 2004     77 Msk 'O'Len 4302 Disqualified
45   Batchaeva Sofiya 2004     77 Mos.Kompas-Orient 3313 Disqualified
To groupclasses
Zh10 ( participants: 55 ) , distance 1600 m
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Trempolceva Anna 2003 1 / 55 13:09     77 Orienta-Ski-O 3615 90.00
2   Kuzmina Arina 2003 2 / 55 17:14     77 Orienta-Viktoriya 3752 62.05
3   Zhelezova Olga 2003 3 / 55 17:49     50 Lyubercy Ferrum Ok 1982 58.06
4   Antipova Elena 2003 4 / 55 17:57     52 Sdyusshor 12 Martya 2225 57.15
5   Zelemotkina Elena 2003 5 / 55 17:58     10 Petrozavodsk-Shag 1057 57.03
6   Efremova Yuliya 2003 6 / 55 18:06     57 Oryol Sdyusshor10 2245 56.12
7   Rastegaeva Sofya 2003 7 / 55 18:59     33 Vladimir Cement 1192 50.08
8   Ivanova Ekaterina 2003 8 / 55 19:58     77 Cs Voskresenskoe 4194 43.35
9   Shulyarenko Svetlana 2003 9 / 55 22:06     77 Orienta-Vesna 3707 28.75
10   Zakharova Anna 2003 10 / 55 22:08     46 Dyussh 1, Kursk 1414 28.52
11   Nikitina Anna 2003 11 / 55 23:51     76 Sdyusshor 7 2751 16.77
12   Sklyaruk Aleksandra 2003 12 / 55 24:20     76 Yaroslavl76 2787 13.46
13   Butolyanova Kseniya 2003 12 / 55 24:20     77 Mos.Kompas-Orient 3315 13.46
14   Roshina Nadezhda 2003 14 / 55 25:32     77 Mgu-1 3180 5.25
15   Tugarinova Sofya 2003 15 / 55 25:33     77 Kso Fryazino-Orien 3073 5.13
16   Ruzanova Anastasiya 2003 16 / 55 25:56     33 Novyy Vympel 1243 2.51
17   Pugacheva Mariya 2003 17 / 55 27:21     50 Yunyy Spasatel 2166
18   Kutimskaya Anastasiya 2003 18 / 55 28:24     77 Orienta-Vesna 3678
19   Korzhavina Tatyana 2003 19 / 55 28:25     33 Dyussh Po So 1217
20   Yurmanova Arina 2003 20 / 55 28:46     50 Dolgoprudnyy 1608
21   Chos Anna 2003 21 / 55 28:51     77 Dyussh32 Vatutinki 2986
22   Karachina Vladislava 2003 22 / 55 29:28     77 Orienta-Vesna 3672
23   Rosinskaya Yana 2003 23 / 55 29:44     77 Orienta-Ski-O 3596
24   Gorodnova Darya 2003 24 / 55 30:18     12 Novocheboksarsk Ek 1070
25   Starostina Viktoriya 2003 25 / 55 32:00     33 Dyussh Po So 1221
26   Pershina Sofya 2003 26 / 55 32:26     50 Udelnaya O-Niks 2151
27   Inozemceva Sofya 2003 27 / 55 33:18     50 Istra 1660
28   Trofimova Lyubov 2003 28 / 55 34:23     50 Mytishi Dyuc 2009
29   Vorkueva Tatyana 2003 29 / 55 34:56     33 Dyussh Po So 1215
30   Ogryzkova Anastasiya 2003 30 / 55 35:37     50 Istra 1673
31   Bubnova Mariya 2003 31 / 55 38:31     50 Lytkarino-Stas 1917
32   Rusakova Ulyana 2003 32 / 55 38:45     77 O-Klub 3462
33   Efimova Anna 2003 33 / 55 41:59     21 Cheboksary Sosh33 E 1091
34   Golovina Darya 2003 34 / 55 42:29     77 Dyussh 32 Yuzao-Team 2939
35   Zemskova Kristina 2003 35 / 55 42:31     76 Sdyusshor 7 2745
36   Nikitina Anastasiya 2003 36 / 55 43:43     50 Udelnaya O-Niks 2150
37   Evgrafova Viktoriya 2003 37 / 55 43:52     76 Sdyusshor 7 2744
38   Gricenko Darya 2003 38 / 55 47:06     77 Sraft-Orienta 3965
39   Korysheva Nataliya 2003 39 / 55 47:16     77 Iskatel-1 3027
40   Galkina Viktoriya 2003 40 / 55 47:19     50 Dyussh Po Tio Im.-1 1577
41   Migunova Anastasiya 2003 41 / 55 50:56     50 Udelnaya O-Niks 2146
42   Manyshina Oksana 2003 42 / 55 53:02     50 Lytkarino-Glukhova 1884
43   Golubeva Aleksadra 2003 43 / 55 1:00:41     77 Dyussh 32 Yuzao-Team 2940
44   Verkhovceva Anna 2003 44 / 55 1:03:44     77 Dyussh 32 Yuzao-Team 2936
45   Aniskovec Diana 2003 45 / 55 1:11:05     50 Lytkarino-Glukhova 1853
46   Kulbackaya Anna 2003 46 / 55 1:23:18     62 Ryazan - Knd 2391
47   Khorobrykh Ekaterina 2003 47 / 55 1:34:42     52 Nizhegorodec 2216
48   Popova Alina 2003 48 / 55 1:36:28     76 Sdyusshor 7 2754
49   Kolomnikova Anastasiya 2003     77 Dyussh Imeni Gorelo 2998 Disqualified
50   Poslukhaeva Viktoriya 2003     69 Tver Gou Dod Syut 2584 Disqualified
51   Koroleva Kristina 2003     77 Orienta-Vesna-2 3715 Disqualified
52   Kulikova Veronika 2003     57 Sdyusshor№10 2273 Disqualified
53   Matyushkova Elizaveta 2003     50 Lytkarino-Stas 1941 Disqualified
54   Arsenteva Alla 2003     77 Orienta-Nika 3846 Disqualified
55   Kiriyak Kristina 2003     50 Lytkarino K2 1776 Disqualified
To groupclasses
Zh11 ( participants: 43 ) , distance 2000 m
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Kac Mariya 2002 1 / 43 24:19     77 Orienta-Tropa 3940 100.00
2   Artemova Anna 2002 2 / 43 26:11 III     46 Dyussh 1, Kursk 1406 92.32
3   Erokhina Ekaterina 2002 3 / 43 27:30     77 Orienta-Ski-O 3553 86.91
4   Shurdaleva Polina 2002 4 / 43 29:22     77 Orienta-Viktoriya 3784 79.23
5   Dvoryankova Anna 2002 5 / 43 32:41     50 Dolgoprudnyy 1605 65.59
6   Nesterova Irina 2002 6 / 43 32:48     50 Mytishi Dyuc 2007 65.11
7   Chernykh Zoya 2002 7 / 43 34:35 III     77 Orienta-Opal 3887 57.78
8   Akhmetova Anna 2002 8 / 43 34:45     67 Sdyusshor № 6 Smole 2472 57.09
9   Sidorenkova Viktoriya 2002 9 / 43 37:42     77 Msk 'O'Len 4316 44.96
10   Kallistova Anastasiya 2002 10 / 43 47:53     74 Sdyusshor-5 2707 3.08
11   Sulima Mariya 2002 11 / 43 48:08     52 Sdyusshor 12 Martya 2232 2.06
12   Suraykina Kseniya 2002 12 / 43 49:07     77 Orienta-Skrum 3922
13   Kordubanova Alesya 2002 13 / 43 49:12     67 Sdyusshor № 6 Smole 2502
14   Obryvalina Marina 2002 14 / 43 49:19     33 Novyy Vympel 1241
15   Vestfalskaya Anastasiya 2002 15 / 43 49:38     77 Moskompas-Orienta 3193
16   Rodina Nina 2002 16 / 43 51:27     77 Orienta-Ski-O 3594
17   Eliseeva Polina 2002 16 / 43 51:27     77 Orienta-Nika 3857
18   Semenova Arina 2002 18 / 43 52:21     77 O-Fryazino 3487
19   Dolotova Ulyana 2002 19 / 43 53:21     77 O-Fryazino 3477
20   Vostrikova Alevtina 2002 20 / 43 53:34     77 Moskompas-Orienta 3194
21   Kozlova Ulyana 2002 21 / 43 54:32     77 Orienta-Ski-O 3566
22   Aleksandrova Kseniya 2002 22 / 43 59:07     50 Lytkarino-Stas 1909
23   Starostina Stanislava 2002 23 / 43 1:00:41     77 Orienta-Skrum 3921
24   Andreeva Aleksandra 2002 24 / 43 1:00:53     67 Sdyusshor № 6 Smole 2469
25   Gurenkova Aleksandra 2002 25 / 43 1:01:44     77 Orienta-Skrum 3898
26   Kudrina Anastasiya 2002 26 / 43 1:11:17     50 Lytkarino K2 1788
27   Gushina Vera 2002 27 / 43 1:12:08     50 Lytkarino-Stas 1922
28   Peregudova Darya 2002 28 / 43 1:18:58     77 Dyussh Imeni Gorelo 3001
29   Fldzhian Valeriya 2002 29 / 43 1:21:57     50 Mytishi Dyuc 2012
30   Derevyanko Elizaveta 2002 30 / 43 1:22:16     50 Lytkarino K2 1767
31   Mesheryakova Natalya 2002 31 / 43 1:42:03     33 Vympel Inter 1198
32   Alyaeva Svetlana 2002 32 / 43 1:49:03     33 Novyy Vympel 1236
33   Timokhina Sofya 2002 33 / 43 2:06:49     57 Sdyusshor№10 2276
34   Krotova Tatyana 2002 34 / 43 3:28:21     50 Sokol Ok 1480
35   Cukanova Nadezhda 2002     57 Sdyusshor№10 2278 Disqualified
36   Arsenteva Viktoriya 2002     77 Orienta-Nika 3847 Disqualified
37   Odegova Evdakiya 2002     67 Sdyusshor № 6 Smole 2519 Disqualified
38   Posulikhina Alena 2002     57 Sdyusshor№10 2275 Disqualified
39   Khavronicheva Anna 2002     57 Sdyusshor№10 2277 Disqualified
40   Osinkina Kristina 2002     58 Magnit 2321 Disqualified
41   Aleksandrova Anastasiya 2002     50 Lytkarino-Stas 1908 Disqualified
42   Maksimenko Viktoriya 2002     77 Kso Fryazino-Orien 3062 Disqualified
43   Deomidova Kseniya 2002     77 O-Fryazino 3476 Disqualified
To groupclasses
Zh12A ( participants: 50 ) , distance 2000 m
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Malchenkova Anna 2001 1 / 50 14:32 I     67 Sdyusshor № 6 Smole 2514 100.00
2   Tikhonova Mariya 2001 2 / 50 15:40 II     77 Orienta-Ski-O 3611 92.20
3   Balikhina Yuliya 2001 3 / 50 20:43 III     67 Sdyusshor № 6 Smole 2473 57.45
4   Baklanova Tatyana 2001 4 / 50 21:00 II     77 Mos.Kompas-Orient 3309 55.50
5   Parfenova Olga 2001 5 / 50 21:50 II     77 Mos.Kompas-Orient 3376 49.77
6   Mironova Viktoriya 2001 6 / 50 22:34     77 Iskatel-1 3037 44.72
7   Safronova Anna 2001 7 / 50 22:40 III     71 Tula Dyussh Yunost 2651 44.04
8   Chumovatova Anna 2001 8 / 50 23:11 III     50 Lytkarino K2 1839 40.48
9   Kolpakova Anna 2001 9 / 50 24:22     77 Orienta-Tropa 3944 32.34
10   Demenkova Mariya 2001 10 / 50 25:01     77 Mos.Kompas-Orient 3328 27.87
11   Fomina Alena 2001 11 / 50 25:16     50 Sergiev Posad 2127 26.15
12   Lazareva Aleksandra 2001 12 / 50 25:56     50 Globus 1506 21.56
13   Ustinova Aleksandra 2001 13 / 50 26:10     50 Lytkarino-Glukhova 1896 19.95
14   Razgulyaeva Mariya 2001 14 / 50 26:27     77 Moskompas-Orienta 3226 18.00
15   Tochilkina Mariya 2001 15 / 50 27:07 III     77 Yuzao-Team 4252 13.42
16   Tkachenko Irina 2001 16 / 50 27:52     67 Sdyusshor № 6 Smole 2529 8.26
17   Rudzis Irina 2001 17 / 50 28:21     77 Yuzao-Team 4247 4.93
18   Nizova Ekaterina 2001 18 / 50 29:18     33 Vladimir Dyussh 1170
19   Chakua Lika 2001 19 / 50 29:52     33 Novyy Vympel 1248
20   Kamalova Valentina 2001 20 / 50 29:57 II     18 Udmurtskaya Respub 1086
21   Dmitrieva Darya 2001 21 / 50 31:21     35 Cherepovec May 1280
22   Volkova Irina 2001 22 / 50 32:01     35 Cherepovec May 1276
23   Usova Yuliya 2001 23 / 50 32:58     31 Belgorod Irbis 1131
24   Podlubnaya Elizaveta 2001 24 / 50 35:22     62 Ryazan 2443
25   Ukhanova Darya 2001 25 / 50 36:37     77 Sk Foton 4047
26   Procenko Svetlana 2001 26 / 50 36:39     77 Sk Foton 4033
27   Kochergina Natalya 2001 27 / 50 37:48     77 Orienta-Vesna-2 3716
28   Sevbo Aglaya 2001 28 / 50 38:04     77 Cs Voskresenskoe 4211
29   Razumnaya Ekaterina 2001 29 / 50 38:42     Lichno Naro-Fominsk 4609
30   Dyakonova Darya 2001 30 / 50 39:43     77 Orienta-Skrum 3900
31   Neklyudova Darya 2001 31 / 50 40:38     77 Liga Zhulebino 3131
32   Egorova Kristina 2001 32 / 50 41:15     77 Msk 'O'Len 4297
33   Leonova Oksana 2001 33 / 50 42:23     62 Kompas- Klepiki 2458
34   Dmitrochenko Yuliya 2001 34 / 50 42:52     67 Sdyusshor № 6 Smole 2486
35   Purcezova Ekaterina 2001 35 / 50 45:11     33 Novyy Vympel 1242
36   Petrova Darya 2001 36 / 50 46:48     40 Kaluga 1366
37   Kuznecova Yuliya 2001 37 / 50 47:47     71 Dd(Yu)T G. Tula 2611
38   Zayceva Ekaterina 2001 38 / 50 48:41     40 Kaluga 1358
39   Velmatkina Varvara 2001 39 / 50 48:56     77 Orienta-Vesna 3664
40   Sinegubova Alina 2001 40 / 50 55:12     67 Sdyusshor № 6 Smole 2527
41   Volkova Mariya 2001 41 / 50 1:00:37     77 Orienta-Skrum 3896
42   Zabelina Viktoriya 2001 41 / 50 1:00:37     76 Sdyusshor 3 2732
43   Maslova Darya 2001 43 / 50 1:18:45     77 O. Kuncevo 3497
44   Onishenko Nadezhda 2001 44 / 50 1:19:15     77 Dyussh 32 Yuzao-Team 2944
45   Kolesnik Aleksandra 2001 45 / 50 1:20:44     77 O. Kuncevo 3495
46   Anfinogenova Nataliya 2001     76 Sdyusshor 3 2729 Disqualified
47   Musostova Kristina 2001     62 Ryazan 2436 Disqualified
48   Istoc 2001     67 Sdyusshor № 6 Smole 1042 Disqualified
49   Sokolova Elizaveta 2001     77 Moskompas-Orienta 3235 Disqualified
50   Lodygina Angelina 2001     32 Bryansk-3 1140 Disqualified
To groupclasses
Zh12B ( participants: 60 ) , distance 1600 m
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Moroshkina Anastasiya 2002 1 / 60 14:41     76 Yaroslavl76 2784 100.00
2   Evseeva Eleonora 2001 2 / 60 17:47     47 Kuzmolovo 110% 1435 78.89
3   Vinogradova Yana 2002 3 / 60 20:27     69 Tver Gou Dod Syut 2575 60.73
4   Legasova Marina 2001 4 / 60 21:07     52 Nizhegorodec 2205 56.19
5   Ekatova Ekaterina 2002 5 / 60 21:41     77 Orienta-Kuncevo 3821 52.33
6   Romenskaya Anastasiya 2002 6 / 60 28:18     77 Moskompas-Orienta 3228 7.26
7   Opalikhina Ekaterina 2002 7 / 60 29:16     33 Vympel Inter 1199 0.68
8   Kozyreva Olga 2002 8 / 60 29:18     50 Lytkarino K2 1780 0.45
9   Kislova Sofya 2002 9 / 60 30:48     77 Dyussh32 Vatutinki 2968
10   Lyubimkova Sofiya 2001 10 / 60 32:00     76 Sdyusshor 7 2748
11   Goloveshkina Liana 2002 11 / 60 32:18     69 Tver Gou Dod Syut 2576
12   Shelupinina Alena 2001 12 / 60 32:23     77 Mos.Kompas-Orient 3420
13   Gorbunova Ekaterina 2001 13 / 60 34:56     52 Nizhegorodec 2195
14   Zhvakina Svetlana 2002 14 / 60 35:08     50 Noginsk 2020
15   Blokhina Yulya 2001 15 / 60 36:20     33 Vladimir Dyussh 1157
16   Cirul Ekaterina 2001 16 / 60 37:04     71 Tula Dyussh Yunost 2653
17   Kulikova Alina 2001 17 / 60 38:55     52 Nizhegorodec 2204
18   Kotova Snezhana 2001 18 / 60 39:06     71 Dyussh №1 Efremov 2625
19   Mikhaylova Kseniya 2001 19 / 60 39:48     71 Dyussh №1 Efremov 2626
20   Shtyreva Tatyana 2001 20 / 60 40:18     50 Istra 1691
21   Sarnavskaya Alina 2001 21 / 60 42:20     47 Kuzmolovo 110% 1437
22   Zinina Lada 2002 22 / 60 43:50     12 Novocheboksarsk Ek 1072
23   Gulyaeva Alena 2002 23 / 60 44:48     77 Orienta-Vesna-2 3713
24   Orlova Olga 2001 24 / 60 45:58     77 Dyuc Severnyy 2993
25   Zayceva Elizaveta 2002 25 / 60 50:35     50 Lytkarino-Glukhova 1872
26   Sherbinina Anastasiya 2001 25 / 60 50:35     77 Mos.Kompas-Orient 3421
27   Pisareva Anastasiya 2001 27 / 60 51:15     52 Nizhegorodec 2208
28   Androsova Svetlana 2002 28 / 60 53:51     33 Vympel Inter 1196
29   Zadonskaya Vasilisa 2001 29 / 60 55:48     50 Istra 1656
30   Meskina Mariya 2001 30 / 60 56:39     77 Orienta-Kuncevo 3830
31   Trofimova Olga 2001 31 / 60 56:45     50 Mytishi Dyuc 2010
32   Surikova Karina 2002 32 / 60 57:13     21 Cheboksary Sosh33 E 1097
33   Ivanova Valeriya 2002 33 / 60 57:30     21 Cheboksary Sosh33 E 1092
34   Filippova Kristina 2002 34 / 60 59:08     21 Cheboksary Sosh33 E 1098
35   Kozlova Evgeniya 2001 35 / 60 59:27     52 Nizhegorodec 2201
36   Zabolotskaya Elena 2001 36 / 60 59:42     57 Orel O-Team 2234
37   Petrosova Ulyana 2001 37 / 60 59:48     77 O-Fryazino 3486
38   Prosuzhikh Anastasiya 2002 38 / 60 1:00:17     50 Noginsk 2046
39   Zvereva Marina 2001 39 / 60 1:00:33     50 Istra 1658
40   Ershova Ekaterina 2001 40 / 60 1:03:30     52 Nizhegorodec 2198
41   Kurmaeva Valeriya 2001 41 / 60 1:03:53     50 Noginsk 2038
42   Velichkina Viktoriya 2001 42 / 60 1:06:47     71 Tula-Cdod 2687
43   Ryazanova Alina 2002 43 / 60 1:08:52     40 Kaluga 1369
44   Fomina Ekaterina 2001 44 / 60 1:10:57     33 Dyukso 1211
45   Titova Valeriya 2001 45 / 60 1:13:40     50 Noginsk 2050
46   Batchaeva Anastasiya 2001 46 / 60 1:20:09     77 Mos.Kompas-Orient 3312
47   Kiba Anastasiya 2002 47 / 60 1:20:44     77 Yuzao-Team 4235
48   Grigoreva Valentina 2001 48 / 60 1:30:02     50 Istra 1652
49   Anosova Natalya 2002 49 / 60 1:32:06     77 Orienta-Vesna 3660
50   Efimeva Anna 2002 50 / 60 1:48:18     77 Mos.Kompas-Orient 3332
51   Puganceva Ekaterina 2002 51 / 60 1:49:36     50 Peresvet Fsk Mete 2063
52   Oganesyan Mariya 2002     57 Cdyuttte 2290 Disqualified
53   Pulcheva Natalya 2001     33 Dyukso 1208 Disqualified
54   Vavilova Darya 2002     33 Dyukso 1202 Disqualified
55   Khvan Anastasiya 2002     50 Dyussh Po Tio Im. A 1570 Disqualified
56   Sharykina Anastasiya 2001     50 Dyussh Po Tio Im. A 1576 Disqualified
57   Vedernikova Olesya 2002     77 Khoroshevo 4149 Disqualified
58   Nerobelova Elizaveta 2001     50 Lytkarino-Glukhova 1888 Disqualified
59   Lavrukhina Anna 2002     50 Lytkarino-Glukhova 1883 Disqualified
60   Petrenko Sofiya 2002     77 Khoroshevo 4162 Disqualified
To groupclasses
Zh13 ( participants: 75 ) , distance 2300 m
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Platonova Alina 2000 1 / 75 18:00     32 Bryansk-2 1138 120.00
2   Rastegaeva Elizaveta 2000 2 / 75 20:59 II     33 Vladimir Dyussh 1172 100.11
3   Vinogradova Alena 2000 3 / 75 21:14 II     76 Sdyusshor 7 2743 98.44
4   Leskova Olga 2000 4 / 75 23:36 III     67 Sdyusshor № 6 Smole 2511 82.67
5   Kochannikova Elizaveta 2000 5 / 75 24:04 III     77 Mos.Kompas-Orient 3354 79.56
6   Byadovskaya Polina 2000 6 / 75 24:13 II     46 Dyussh 1, Kursk 1410 78.56
7   Kudryashova Varvara 2000 7 / 75 25:16 I     50 Udelnaya O-Niks 2144 71.56
8   Feygina Tamara 2000 8 / 75 26:51     77 Sk Foton 4049 61.00
9   Beard Liya 2000 9 / 75 27:34 II     50 Lytkarino-Stas 1913 56.22
10   Lytneva Ekaterina 2000 10 / 75 27:38 III     74 Sdyusshor-5 2708 55.78
11   Nikanorova Polina 2000 11 / 75 28:22 I     35 Cherepovec May 1297 50.89
12   Kirkova Olga 2000 12 / 75 28:58     77 Iskatel-1 3023 46.89
13   Sulimova Marina 2000 13 / 75 29:07     71 Dd(Yu)T G. Tula 2618 45.89
14   Tutynina Ulyana 2000 14 / 75 30:14 I     67 Smolensk-Tutynin 2535 38.44
15   Istoc 2000 15 / 75 30:21     32 Bryansk-2 1041 37.67
16   Kirpaneva Kseniya 2000 16 / 75 31:16     67 Sdyusshor № 6 Smole 2496 31.56
17   Shakhova Darya 2000 17 / 75 31:27     35 Cherepovec May 1306 30.33
18   Kondakova Aleksandra 2000 18 / 75 31:42 II     50 Lytkarino K2 1782 28.67
19   Adeeva Mariya 2000 19 / 75 33:31     77 Orienta-Kuncevo 3812 16.56
20   Gorbunova Anastasiya 2000 20 / 75 34:12     67 Sdyusshor № 6 Smole 2480 12.00
21   Glushakova Natalya 2000 21 / 75 34:25     67 Sdyusshor № 6 Smole 2478 10.56
22   Silyutina Margarita 2000 22 / 75 34:46     32 Bryansk-3 1142 8.22
23   Spiridonova Alina 2000 23 / 75 35:50 III     77 Orienta-Ski-O 3603 1.11
24   Kazakova Yuliya 2000 24 / 75 36:29     21 Cheboksary Sosh33 E 1093
25   Zavorina Anastasiya 2000 25 / 75 36:50 III     46 Dyussh 1, Kursk 1413
26   Pirogova Svetlana 2000 26 / 75 38:34     77 Mos.Kompas-Orient 3378
27   Edemskaya Viktoriya 2000 27 / 75 40:11 II     77 Cs Voskresenskoe 4192
28   Svyatlovskaya Sofya 2000 28 / 75 40:29 III     77 Msk 'O'Len 4314
29   Venchakova Nadezhda 2000 29 / 75 41:10     77 Kso Fryazino-Orien 3053
30   Rakhmanina Elena 2000 30 / 75 41:52     71 Tula-Cdod 2690
31   Moiseeva Tatyana 2000 31 / 75 42:03 II     50 Sdyusshor Po Lvs 2101
32   Oskina Kristina 2000 31 / 75 42:03     62 Ryazan 2437
33   Ignatenkova Arina 2000 33 / 75 42:22     67 Sdyusshor № 6 Smole 2493
34   Istoc 2000 34 / 75 42:36     32 Bryansk-2 1048
35   Tugarinova Anastasiya 2000 35 / 75 43:10     77 Kso Fryazino-Orien 3072
36   Leonova Anastasiya 2000 36 / 75 44:21 III     62 Kompas- Klepiki 2456
37   Sergeeva Mariya 2000 37 / 75 45:18     77 Iskatel-1 3040
38   Vinogradova Natalya 2000 38 / 75 45:41     77 Msk 'O'Len 4291
39   Zhabanova Valeriya 2000 39 / 75 46:45 II     77 Moskompas-Orienta 3199
40   Matyushina Zinaida 2000 40 / 75 47:54 II     77 Cs Voskresenskoe 4203
41   Zosimova Polina 2000 41 / 75 47:57     77 Orienta-Nika 3861
42   Turbina Nadezhda 2000 42 / 75 48:46     50 Mytishi Dyuc 2011
43   Bekirova Kristina 2000 43 / 75 49:46     50 Lytkarino-Glukhova 1855
44   Vasileva Polina 2000 44 / 75 51:23     50 Lytkarino-Stas 1918
45   Shabanova Diana 2000 45 / 75 52:04     77 Craft-Orienta 2807
46   Lapskaya Olesya 2000 46 / 75 52:30     50 Lytkarino-Stas 1938
47   Tyrina Yuliya 2000 47 / 75 52:59     62 Ryazan 2451
48   Smirnova Polina 2000 48 / 75 53:51     76 Rybinsk Cdyutie 2727
49   Rasskazova Anna 2000 49 / 75 55:36     77 Mos.Kompas-Orient 3384
50   Nikitenko Anna 2000 50 / 75 57:33     77 Sk Foton 4031
51   Bodikova Valeriya 2000 51 / 75 1:01:13     67 Sdyusshor № 6 Smole 2476
52   Arsenteva Diana 2000 52 / 75 1:01:56     77 Orienta-Nika 3848
53   Fomina Natalya 2000 53 / 75 1:03:53     77 Orienta-Nika 3880
54   Kulikova Liliya 2000 54 / 75 1:06:55     50 Istra 1664
55   Osipova Karina 2000 55 / 75 1:10:31     21 Cheboksary Sosh33 E 1095
56   Chernyanovskaya Anna 2000 56 / 75 1:13:30     68 Novaya Lyada Tambov 2543
57   Lisnichuk Alena 2000 57 / 75 1:13:52     62 Ryazan 2433
58   Voroncova Anastasiya 2000 58 / 75 1:18:51     71 Tula-Cdod 2688
59   Makarova Tatyana 2000 59 / 75 1:19:16     52 Kstovo 2175
60   Nikitenko Diana 2000 60 / 75 1:19:59     67 Sdyusshor № 6 Smole 2518
61   Mishina Yuliya 2000 61 / 75 1:21:57     32 Bryansk-3 1141
62   Leonova Anastasiya 2000 62 / 75 1:23:37     77 Cs Voskresenskoe 4201
63   Denisova Evgeniya 2000 63 / 75 1:24:25     77 Gbou Co №264 2908
64   Buryakh Darya 2000 64 / 75 1:26:42     77 Liga Zhulebino 3125
65   Vasileva Valentina 2000 65 / 75 1:28:44     77 Dyuc Severnyy 2991
66   Koval Ekaterina 2000 66 / 75 1:38:38     77 Gbou Co №264 2909
67   Lifantova Anastasiya 2000 67 / 75 1:46:34     50 Istra 1667
68   Nikitina Mariya 2000     58 Azimut 2297 Disqualified
69   Tokareva Polina 2000     40 Kaluga 1371 Disqualified
70   Yakushina Lidiya 2000 I     77 Kso Fryazino-Orien 3077 Disqualified
71   Ekomasova Irina 2000     50 Istra 1692 Disqualified
72   Panga Karina 2000     Lichno Khimki 4689 Disqualified
73   Kovaleva Anna 2000     52 Kstovo 2174 Disqualified
74   Artemeva Varvara 2000     76 Rybinsk Cdyutie 2720 Disqualified
75   Sokolova Sofiya 2000 II     77 Orienta-Zarya 3809 Disqualified
To groupclasses
Zh14A ( participants: 44 ) , distance 3400 m
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Mayorova Yuliya 1999 1 / 44 28:40 III     77 Liga Dyussh32 3118 120.00
2   Mukhina Kristina 1999 2 / 44 28:54 II     71 Tula Dyussh Yunost 2642 119.02
3   Isakhanova Alena 1999 3 / 44 29:07 I     67 Sdyusshor № 6 Smole 2494 118.12
4   Abeydulaeva Diana 1999 4 / 44 29:45 II     50 Lytkarino-Stas 1906 115.47
5   Kucheryavenkova Elizaveta 2000 5 / 44 29:53 I     77 O-Fryazino 3479 114.91
6   Orel Arina 1999 6 / 44 31:08 III     77 Orienta-Skrum 3912 109.67
7   Titenkova Darya 1999 7 / 44 32:32 I     77 Iskatel-1 3043 103.81
8   Alieva Karina 1999 8 / 44 33:03 II     77 Mos.Kompas-Orient 3305 101.65
9   Zhilina Elizaveta 1999 9 / 44 33:39 I     50 Udelnaya O-Niks 2141 99.14
10   Khovanskaya Anna 1999 10 / 44 34:54 I     12 Novocheboksarsk Ek 1082 93.91
11   Zhukova Elena 1999 11 / 44 35:19 I     46 Dyussh 1, Kursk 1412 92.16
12   Sycheva Nataliya 1999 12 / 44 36:30 II     50 Dubrava 1618 87.21
13   Serova Olga 1999 13 / 44 36:56 III     77 Liga Dyussh32 3122 85.40
14   Kondrashova Polina 1999 14 / 44 37:11 II     77 Mos.Kompas-Orient 3345 84.35
15   Romanova Anastasiya 2000 15 / 44 37:29 I     77 Kso Fryazino-Orien 3070 83.09
16   Ulesova Anzhelika 1999 16 / 44 39:34 I     50 Sergiev Posad 2126 74.37
17   Petrova Yuliya 1999 16 / 44 39:34 II     58 Azimut 2298 74.37
18   Korotkova Kseniya 1999 18 / 44 41:37 I     35 Cherepovec May 1287 65.79
19   Molchanova Anastasiya 1999 19 / 44 44:19 I     77 Cs Voskresenskoe 4205 54.49
20   Guseva Mariya 1999 20 / 44 44:25 II     50 Sergiev Posad 2108 54.07
21   Rogozhina Irina 1999 21 / 44 46:02 I     77 Sk Foton 4037 47.30
22   Fomina Evgeniya 1999 22 / 44 46:31 I     33 Vladimir Dyussh 1179 45.28
23   Salova Arina 1999 23 / 44 47:31 I     50 Sergiev Posad 2124 41.09
24   Danyuk Diana 1999 24 / 44 49:54 I     58 Dyussh Zerechnogo 2310 31.12
25   Rezikova Tatyana 1999 25 / 44 51:14     58 Azimut 2300 25.53
26   Prosvetova Ekaterina 1999 26 / 44 54:56 III     77 Orienta-Vesna 3693 10.05
27   Cherednikova Anastasiya 1999 27 / 44 57:20 II     77 Dyussh32 Vatutinki 2985
28   Vysockaya Margarita 1999 28 / 44 57:55 II     50 Lytkarino K2 1760
29   Lazareva Polina 1999 29 / 44 59:49 I     77 Orienta-Ski-O 3579
30   Popova Aleksandra 1999 30 / 44 1:01:37 II     62 Ryazan 2445
31   Zavrazhnova Vera 1999 31 / 44 1:02:46     33 Dyussh Po So 1216
32   Gukepsheva Anastasiya 1999 32 / 44 1:06:46 III     40 Kaluga 1354
33   Rogova Kseniya 1999 33 / 44 1:08:18 II     62 Ryazan 2447
34   Pashnina Darya 1999 34 / 44 1:11:38     50 Lytkarino-Stas 1945
35   Kalashnikova Anastasiya 1999 35 / 44 1:11:45     77 Mos.Kompas-Orient 3339
36   Filkova Sofya 1999 36 / 44 1:11:50 II     12 Novocheboksarsk Ek 1080
37   Alekseenkova Elena 1999 37 / 44 1:12:00 II     67 Sdyusshor № 6 Smole 2467
38   Varseeva Sofiya 1999 38 / 44 1:13:48 III     62 Ryazan 2425
39   Besschetnova Elizaveta 1999 39 / 44 1:13:54     52 Sdyusshor 12 2219
40   Khacanova Evgeniya 1999 40 / 44 1:34:23 III     77 Moskompas-Orienta 3242
41   Pashina Alena 1999 I     37 Kineshma-Sh 1345 Disqualified
42   Ivanova Kristina 1999 III     67 Sdyusshor № 6 Smole 2491 Disqualified
43   Stepanyuk Elena 1999 II     25 Primorskiy Kray 1112 Disqualified
44   Karceva Natalya 1999 II     46 Dyussh 1, Kursk 1416 Disqualified
To groupclasses
Zh14B ( participants: 49 ) , distance 3100 m
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Prudnikova Alena 1999 1 / 49 38:26     58 Penza Kentravr 2347 120.00
2   Kalugina Aleksandra 1999 2 / 49 40:13     50 Lytkarino-Glukhova 1875 114.43
3   Baykina Ekaterina 1999 3 / 49 41:38     33 Dyussh Po So 1213 110.01
4   Mashenko Mariya 1999 4 / 49 42:02     50 Noginsk 2041 108.76
5   Savchenko Irina 1999 5 / 49 43:11 III     71 Tula Dyussh Yunost 2649 105.17
6   Voroncova Vera 2000 6 / 49 47:00     50 Lytkarino-Stas 1919 93.25
7   Shepelenko Yuliya 1999 7 / 49 53:45     37 Ivanovo Sdyushor-3 1338 72.18
8   Chudova Alena 1999 8 / 49 54:29     52 Nizhegorodec 2217 69.89
9   Timokhina Irina 1999 9 / 49 54:43     77 Khoroshevo 4178 69.16
10   Sidorova Nina 2000 10 / 49 57:00     58 Penza - Gorizont 2333 62.03
11   Sorokina Aleksandra 2000 11 / 49 57:34     12 Novocheboksarsk Ek 1077 60.26
12   Zholikova Anastasiya 1999 12 / 49 57:58     33 Vladimir Dyussh 1164 59.01
13   Tyutneva Kseniya 2000 13 / 49 58:31 III     50 Lytkarino-Stas 1967 57.29
14   Lomonosova Kseniya 1999 14 / 49 1:09:46     50 Mytishi Dyuc 2005 22.17
15   Shelukho Veronika 2000 15 / 49 1:10:16     77 Orienta-Vesna-2 3726 20.61
16   Volodina Mariya 1999 16 / 49 1:10:26     50 Istra 1647 20.09
17   Zhidkova Natalya 2000 17 / 49 1:15:47     69 Tver Gou Dod Syut 2578 3.38
18   Leskiv Kamilla 1999 18 / 49 1:20:41 III     77 Liga Dyussh32 3117
19   Yukina Darya 1999 19 / 49 1:21:27     50 Lytkarino-Stas 1979
20   Zayceva Ekaterina 1999 20 / 49 1:23:55     50 Istra 1657
21   Kolganova Tatyana 1999 21 / 49 1:26:57     50 Noginsk 2030
22   Shirokova Ekaterina 2000 22 / 49 1:27:33     50 Istra 1689
23   Roslyakova Anastasiya 2000 23 / 49 1:30:13     57 Orel O-Team 2237
24   Ovechkina Polina 1999 24 / 49 1:31:17     50 Dyussh Po Tio Im. A 1554
25   Inozemceva Viktoriya 2000 25 / 49 1:33:33     50 Istra 1659
26   Krikunova Valeriya 2000 26 / 49 1:34:56     50 Noginsk 2036
27   Runina Anastasiya 1999 27 / 49 1:40:24     50 Dyussh Po Tio Im. A 1559
28   Petrosova Valeriya 2000 28 / 49 1:40:35     77 O-Fryazino 3485
29   Bokareva Darya 2000 29 / 49 1:42:08     50 Lytkarino-Stas 1915
30   Nikolaicheva Viktoriya 2000 30 / 49 1:44:30     50 Noginsk 2043
31   Kryuchkova Anastasiya 2000 31 / 49 1:46:07     57 Cdyuttte 2289
32   Sapogova Anastasiya 1999 32 / 49 1:47:12     50 Peresvet Fsk Mete 2064
33   Galay Elizaveta 2000 33 / 49 1:51:11     77 Golfstrim 2916
34   Stupina Zlvira 1999 34 / 49 1:58:51     50 Dyussh Po Tio Im. A 1564
35   Morozova Anna 1999 35 / 49 1:58:59     50 Dyussh Po Tio Im. A 1553
36   Kharitonova Ekaterina 2000 36 / 49 2:06:27     40 Lyudinovo 1398
37   Volkova Mariya 1999 37 / 49 2:32:20     33 Dyussh Po So 1214
38   Kozlova Ekaterina 2000 38 / 49 2:47:03     50 Noginsk 2029
39   Sinyakova Kseniya 2000     50 Lytkarino K2 1823 Disqualified
40   Knyazeva Olga 1999     77 Cs Voskresenskoe 4196 Disqualified
41   Rassudova Angelina 2000     50 Yunyy Spasatel 2167 Disqualified
42   Mostovaya Veronika 2000     50 Yunyy Spasatel 2164 Disqualified
43   Orlova Anna 2000     50 Dyussh Po Tio Im. A 1556 Disqualified
44   Magay Darya 2000     50 Lytkarino-Stas 1939 Disqualified
45   Zavgorodnyaya Elena 2000     50 Dyussh Po Tio Im. A 1541 Disqualified
46   Prokofeva Olesya 2000     50 Dyussh Po Tio Im. A 1558 Disqualified
47   Muminzhonova Aziza 2000     77 Orienta-Vesna 3685 Disqualified
48   Dvinskaya Bella 2000     50 Dyussh Po Tio Im. A 1537 Disqualified
49   Kopaeva Anastasiya 1999     50 Noginsk 2034 Disqualified
To groupclasses
Zh15 ( participants: 40 ) , distance 4600 m
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Filatova Tatyana 1998 1 / 40 47:07 КМС     58 Penza Polyus 2359 150.00
2   Nekrylova Aleksandra 1998 2 / 40 47:14 II     77 Orienta-Nika 3869 149.63
3   Sevbo Darya 1998 3 / 40 50:32 I     77 Cs Voskresenskoe 4212 139.12
4   Tkach Kseniya 1998 4 / 40 51:24 I     50 Lytkarino K2 1833 136.36
5   Shatalova Natalya 1998 5 / 40 54:18 I     77 Moskompas-Orienta 3246 127.13
6   Zhilina Irina 1998 6 / 40 56:12 I     50 Udelnaya O-Niks 2142 121.08
7   Lisyutkina Kseniya 1998 7 / 40 58:02 I     50 Lytkarino K2 1796 115.25
8   Kostina Darya 1998 8 / 40 1:01:15 I     69 Sdyusshor. Tver 2559 105.01
9   Ryabova Yuliya 1998 9 / 40 1:01:47 III     77 Liga Dyussh32 3121 103.31
10   Kononova Ekaterina 1998 10 / 40 1:02:53 I     35 Cherepovec May 1286 99.81
11   Vysockaya Anna 1998 11 / 40 1:03:08 I     50 Lytkarino K2 1759 99.01
12   Kurikhina Darya 1998 12 / 40 1:06:19 II     77 Mos.Kompas-Orient 3356 88.88
13   Lobanova Olga 1998 13 / 40 1:07:37 I     50 Udelnaya O-Niks 2145 84.74
14   Arkharova Tatyana 1998 14 / 40 1:08:24     50 Istra 1638 82.24
15   Dronova Olga 1998 15 / 40 1:08:46 III     37 Kineshma-Sh 1342 81.08
16   Evseeva Valentina 1998 16 / 40 1:08:56 I     67 Sdyusshor № 6 Smole 2488 80.54
17   Bolyachina Anna 1998 17 / 40 1:14:48 I     33 Kovrov - Molodyozhn 1224 61.87
18   Morozova Polina 1998 18 / 40 1:17:36 I     67 Sdyusshor № 6 Smole 2517 52.95
19   Trifilenkova Valentina 1998 19 / 40 1:18:17 КМС     77 Moskompas-Orienta 3238 50.78
20   Petrova Anna 1998 20 / 40 1:19:53 КМС     47 Ladoga-Molodost 1443 45.68
21   Samorezova Irina 1998 21 / 40 1:21:21 II     25 Primorskiy Kray 1109 41.02
22   Valova Valeriya 1998 22 / 40 1:32:12 I     48 Lipeckaya Obl-1 1458 6.47
23   Petrova Anzhela 1998 23 / 40 1:33:39     69 Sdyusshor. Tver 2564 1.86
24   Smirnova Anastasiya 1998 24 / 40 1:46:12     50 Istra 1677
25   Semenova Anna 1998 25 / 40 1:46:41 II     77 Orienta-Star 3649
26   Tuzhilina Alina 1998 26 / 40 1:54:50     50 Dubrava 1619
27   Puzenko Alina 1998 27 / 40 2:16:58 II     77 Orienta-Zarya 3805
28   Dobrynskaya Ekaterina 1998 28 / 40 2:23:59 II     52 Kstovo 2173
29   Shishkunova Kseniya 1998 29 / 40 2:26:29     32 Bryansk-3 1144
30   Zabolotskaya Elena 1998 30 / 40 2:28:24 II     76 Sdyusshor 3 2733
31   Murina Aleksandra 1998 31 / 40 2:30:27 II     76 Sdyusshor 3 2737
32   Emelyanova Viktoriya 1998     50 Istrinskiy Mr 1698 Disqualified
33   Gerasimova Alevtina 1998     69 Tver-Tokarchuk 2593 Disqualified
34   Alenteva Mariya 1998     50 Istrinskiy Mr 1696 Disqualified
35   Sorokina Elena 1998     37 Kineshma-Sh 1346 Disqualified
36   Rozhkova Viktoriya 1998     71 Dd(Yu)T G. Tula 2614 Disqualified
37   Litvinova Elizaveta 1998     40 Kaluga 1363 Disqualified
38   Bizyukova Nadezhda 1998 II     67 Sdyusshor № 6 Smole 2474 Disqualified
39   Guseykhanova Dzhamilya 1998     57 Cdyuttte 2287 Disqualified
40   Chuprina Anastasiya 1998     50 Istrinskiy Mr 1706 Disqualified
To groupclasses
Zh16-18B ( participants: 48 ) , distance 3700 m
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Sherbakova Anna 1997 1 / 48 40:08 II     40 Kaluga-Orient 1388 150.00
2   Kuznecova Varvara 1997 2 / 48 42:02 III     62 Ryazan 2432 142.90
3   Gridzhak Elena 1995 3 / 48 49:30     77 Stk Atlantida 4116 114.99
4   Pronina Alena 1998 4 / 48 50:08 II     33 Vladimir Dyussh 1171 112.62
5   Pleshko Ekaterina 1997 5 / 48 55:04 III     77 Orienta-Skrum 3913 94.19
6   Ponamareva Svetlana 1996 6 / 48 57:38 III     50 Lytkarino K2 1809 84.59
7   Karelina Aleksandra 1995 7 / 48 59:44 III     50 Zagorsk 1629 76.74
8   Yagnakova Lidiya 1997 8 / 48 1:01:07 III     77 Orienta-Vesna-2 3727 71.57
9   Urusova Irina 1996 9 / 48 1:03:31     50 Dyussh Po Tio Im. A 1569 62.60
10   Kovaleva Mariya 1998 10 / 48 1:04:58 II     77 Cs Voskresenskoe 4197 57.18
11   Bondarova Anastasiya 1997 11 / 48 1:05:10     68 Novaya Lyada Tambov 2540 56.44
12   Slobodskaya Ekaterina 1996 12 / 48 1:09:02     50 Noginsk 2048 41.99
13   Poselyugina Kseniya 1997 13 / 48 1:10:07     69 Sdyusshor. Tver 2565 37.94
14   Luchkina Darya 1995 14 / 48 1:12:34 II     77 Mos.Kompas-Orient 3361 28.78
15   Belinskaya Valeriya 1998 15 / 48 1:14:03     52 Sdyusshor 12 Martya 2226 23.24
16   Prytkova Aleksandra 1998 16 / 48 1:22:57     67 Sdyusshor № 6 Smole 2523
17   Bubnova Anastasiya 1996 17 / 48 1:23:53     76 Yaroslavl76 2777
18   Kiseleva Svetlana 1995 18 / 48 1:25:46     50 Noginsk 2027
19   Izotova Natalya 1995 19 / 48 1:27:52 III     76 Yargu 2761
20   Golubeva Snezhana 1996 20 / 48 1:31:53     76 Yaroslavl76 2779
21   Sukhorukova Ekaterina 1997 21 / 48 1:33:34 III     52 Nizhegorodec 2214
22   Lapshova Ekaterina 1998 22 / 48 1:43:41     50 Istra 1666
23   Feoktistova Olga 1997 23 / 48 1:44:14 III     62 Ryazan 2453
24   Kleymenova Elena 1998 24 / 48 1:44:55 II     50 Lytkarino K2 1777
25   Shurukhina Anastasiya 1998 25 / 48 1:45:23     69 Sdyusshor. Tver 2569
26   Annamuradova Selbi 1998 26 / 48 1:46:13     50 Lytkarino-Glukhova 1854
27   Zobova Nataliya 1997 27 / 48 1:51:17     50 Yunyy Spasatel 2162
28   Emelyanova Alena 1998 28 / 48 1:52:16     50 Istra 1654
29   Matveeva Anna 1998 29 / 48 1:54:25     50 Istra 1669
30   Kruzhilina Tatyana 1996 30 / 48 2:04:01     50 Istra 1663
31   Abramenko Darya 1997 31 / 48 2:06:15     52 Nizhegorodec 2189
32   Petrova Anastasiya 1997 32 / 48 2:07:25     50 Istra 1674
33   Krutova Viktoriya 1995 33 / 48 2:12:26     77 Golfstrim 2920
34   Kapyrina Darya 1998 34 / 48 2:14:44 III     77 Orienta-Skrum 3902
35   Kokoc Anastasiya 1996 35 / 48 2:30:35     57 Oryol Sdyusshor10 2248
36   Sergeeva Anastasiya 1998 36 / 48 2:51:07     50 Dyussh Po Tio Im. A 1561
37   Kolcova Kristina 1995     77 Golfstrim 2919 Disqualified
38   Volosevich Albina 1998     50 Istra 1648 Disqualified
39   Yoshkimis Alisa 1998     50 Dyussh Po Tio Im. A 1544 Disqualified
40   Teplushkina Tatyana 1998     12 Novocheboksarsk Ek 1078 Disqualified
41   Krasilnikova Diana 1997     52 Nizhegorodec 2203 Disqualified
42   Pushkareva Ekaterina 1997     50 Lytkarino K2 1811 Disqualified
43   Temlyakova Alina 1998     50 Dyussh Po Tio Im. A 1566 Disqualified
44   Smetanina Anastasiya 1996     77 Shkola 709 Bars 4226 Disqualified
45   Mengibaeva Madina 1997     50 Istrinskiy Mr 1703 Disqualified
46   Kalabina Aleksandra 1995     77 Sk Foton 4026 Disqualified
47   Soloveva Elizaveta 1995 II     50 Udelnaya O-Niks 2153 Disqualified
48   Romadina Marina 1998     50 Kolomna, Ddyutie 1709 Disqualified
To groupclasses
Zh16A ( participants: 28 ) , distance 4600 m
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Kostina Natalya 1997 1 / 28 39:24 КМС     77 Iskatel-1 3030 150.00
2   Kalinina Nika 2000 2 / 28 42:19 КМС     77 Orienta-Tropa 3937 138.90
3   Babeva Ekaterina 2000 3 / 28 44:01 КМС     77 Khoroshevo 4146 132.42
4   Khimochkina Mariya 1997 4 / 28 47:44 КМС     77 Orienta-Vesna 3703 118.27
5   Goncharenko Angelina 1997 5 / 28 47:51 КМС     77 Malakhit-Orienta 3268 117.83
6   Malyukova Natalya 1997 6 / 28 49:10 КМС     47 Ladoga-Molodost 1442 112.82
7   Malchenkova Anastasiya 1997 7 / 28 51:38 I     67 Sdyusshor № 6 Smole 2513 103.43
8   Semenova Anna 1997 8 / 28 53:42 КМС     77 Malakhit-Orienta 3298 95.56
9   Potapenko Marina 1997 9 / 28 54:44 I     25 Primorskiy Kray 1108 91.62
10   Litvinova Anna 1997 10 / 28 55:05 КМС     77 Orienta-Vesna 3680 90.29
11   Krylova Anna 1997 11 / 28 55:30 I     77 Cs Voskresenskoe 4200 88.71
12   Budenkova Anastasiya 1997 12 / 28 56:08 КМС     10 Extrime 1022 86.29
13   Usova Svetlana 1997 13 / 28 56:21 КМС     31 Belgorod Irbis 1130 85.47
14   Drap Kseniya 1997 14 / 28 57:51 III     57 Oryol Sdyusshor10 2244 79.76
15   Drobot Vera 1997 15 / 28 57:57 КМС     47 Ladoga-Molodost 1439 79.38
16   Viryutina Anna 1997 16 / 28 59:19 I     36 Sdyusshor 18 Makey 1316 74.18
17   Semenova Kristina 1997 17 / 28 1:01:35 КМС     10 Extrime 1034 65.55
18   Dzhunkovskaya Viktoriya 1997 18 / 28 1:01:49 I     46 Dyussh 1, Kursk 1411 64.66
19   Churilova Nataliya 1997 19 / 28 1:06:33 I     50 Sergiev Posad 2128 46.64
20   Savilova Mariya 1997 20 / 28 1:07:29 КМС     77 Moskompas-Orienta 3229 43.08
21   Onishenko Olga 1997 21 / 28 1:13:25 КМС     77 Sraft-Orienta 3983 20.49
22   Larionova Irina 1997 22 / 28 1:15:29 II     46 Dyussh 1, Kursk 1420 12.63
23   Novozhilova Arina 1997 23 / 28 1:18:13 I     10 Extrime 1032 2.22
24   Kopylova Lada 1997 24 / 28 1:29:31 II     62 Ryazan 2431
25   Soboleva Olga 1997 25 / 28 1:42:14 I     67 Smolenskaya Obl-1 2537
26   Mysheva Natalya 1997 26 / 28 1:45:27 I     77 Cs Voskresenskoe 4206
27   Nekrasova Valeriya 1997 III     57 Oryol Sdyusshor10 2254 Disqualified
28   Blagonravova Nataliya 1997 КМС     77 Dyussh32 Vatutinki 2956 Disqualified
To groupclasses
Zh18 ( participants: 46 ) , distance 5900 m
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Petrushko Mariya 1995 1 / 46 49:33 КМС     47 Ladoga-Molodost 1444 180.00
2   Trubkina Marina 1996 2 / 46 53:05 МС     77 Orienta-Ski-O 3616 167.16
3   Gurskaya Elena 1995 3 / 46 54:50 МС     67 Sdyusshor № 6 Smole 2483 160.81
4   Danilova Anastasiya 1995 4 / 46 56:59 КМС     33 Kovrov - Molodyozhn 1225 153.00
5   Nesterenko Darya 1996 5 / 46 59:47 КМС     52 Magnitnaya Strelka 2185 142.83
6   Sorvacheva Nadezhda 1995 6 / 46 1:01:01 КМС     71 Tula Dyussh Yunost 2652 138.35
7   Balandina Lyubov 1996 7 / 46 1:02:35 МС     35 Cherepovec May 1272 132.65
8   Viryutina Tatyana 1996 8 / 46 1:02:40 КМС     36 Sdyusshor 18 Makey 1317 132.35
9   Tulupova Irina 1996 9 / 46 1:05:20 КМС     37 Kineshma-Sh 1348 122.66
10   Popova Tatyana 1996 10 / 46 1:07:34 КМС     77 Orienta-Viktoriya 3774 114.55
11   Zabotina Alena 1996 11 / 46 1:08:04 КМС     77 Cs Voskresenskoe 4193 112.73
12   Popova Anastasiya 1995 12 / 46 1:09:20 I     62 Ryazan 2446 108.13
13   Ivanova Evgeniya 1996 13 / 46 1:09:43 КМС     47 Ladoga-Molodost 1440 106.74
14   Rusakova Diana 1996 14 / 46 1:11:22 I     77 Orienta-Viktoriya 3777 100.75
15   Istoc 1995 15 / 46 1:11:26 I     47 Ladoga-Molodost 1046 100.50
16   Ivanova Marina 1996 16 / 46 1:13:49 I     67 Sdyusshor № 6 Smole 2492 91.85
17   Razina Lika 1996 17 / 46 1:15:40 I     77 Liga Dyussh32 3119 85.13
18   Ryabchikova Anna 1996 18 / 46 1:16:00 I     67 Sdyusshor № 6 Smole 2524 83.92
19   Banko Viktoriya 1995 19 / 46 1:16:29 I     76 Yargu 2758 82.16
20   Rakhmanina Mariya 1996 20 / 46 1:16:36 I     71 Tula-Cdod 2691 81.74
21   Shaykina Anastasiya 1995 21 / 46 1:18:36 МС     77 Orienta-Nika 3883 74.47
22   Semeshkina Mariya 1996 22 / 46 1:19:49 I     77 O-Fryazino 3488 70.05
23   Serebryakova Olga 1996 23 / 46 1:20:01 КМС     77 Orienta-Viktoriya 3778 69.32
24   Poplavskaya Mariya 1996 24 / 46 1:21:21 I     77 Orienta-Viktoriya 3773 64.48
25   Demina Alena 1995 25 / 46 1:22:59 КМС     58 Magnit 2318 58.55
26   Guceva Viktoriya 1996 26 / 46 1:23:19 I     67 Sdyusshor № 6 Smole 2485 57.34
27   Stasishina Viktoriya 1996 27 / 46 1:23:51 II     77 O-Museteam 2840 55.40
28   Bezbabnykh Darya 1995 28 / 46 1:26:57     50 Istra 1640 44.14
29   Ratnikova Evelina 1996 29 / 46 1:28:40 II     77 Kso Fryazino-Orien 3067 37.90
30   Lysenkova Yuliya 1996 30 / 46 1:33:48 I     37 Ivanovo Sdyushor-3 1334 19.25
31   Barishpolova Irina 1995 31 / 46 1:36:29 КМС     77 Moskompas-Orienta 3190 9.51
32   Baranova Ekaterina 1996 32 / 46 1:39:39 I     50 Noginsk 2014
33   Trifilenkova Anastasiya 1995 33 / 46 1:43:03 КМС     77 Moskompas-Orienta 3237
34   Lipatova Ekaterina 1995 34 / 46 1:43:38 КМС     50 Sergiev Posad 2120
35   Archakova Anna 1996 35 / 46 1:44:04 I     77 Orienta-Kuncevo 3814
36   Vengerova Anna 1996 36 / 46 1:47:08 II     77 Sraft-Orienta 3961
37   Eremina Alina 1996 37 / 46 1:47:55 I     71 Dyussh №1 Efremov 2220
38   Frelikh Nadezhda 1996 38 / 46 1:49:06     76 Rybinsk Frelikh 2717
39   Vlasyuk Lidiya 1996 39 / 46 1:51:13 I     52 Magnitnaya Strelka 2181
40   Varlamkina Svetlana 1996 40 / 46 1:54:52 II     40 Lyudinovo 1392
41   Kryazhova Mariya 1996 41 / 46 2:09:58 II     33 Vladimir Dyussh 1169
42   Mamaeva Arina 1996 42 / 46 2:36:25 II     50 Istra 1668
43   Predit Tatyana 1996 43 / 46 2:48:34     50 Istra 1675
44   Rokhmatova Tatyana 1995     50 Istra 1676 Disqualified
45   Ternova Marina 1995 КМС     77 Yuzao-Team 4251 Disqualified
46   Pavlova Irina 1995     Lichno Moskva 4562 Disqualified
To groupclasses
Zh20 ( participants: 30 ) , distance 6600 m
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Andronova Aleksandra 1993 1 / 30 54:21 КМС     50 Lytkarino-Stas 1912 180.00
2   Svistun Alena 1994 2 / 30 57:15 КМС     25 Primorskiy Kray 1110 170.40
3   Lovyagina Ekaterina 1994 3 / 30 1:01:00 КМС     36 Sdyusshor 18 Makey 1322 157.98
4   Gorbunova Ekaterina 1994 4 / 30 1:03:55 КМС     36 Sdyusshor 18 Makey 1318 148.32
5   Konovalova Anastasiya 1994 5 / 30 1:05:00 КМС     77 Mos.Kompas-Orient 3349 144.73
6   Zrelina Alena 1994 6 / 30 1:05:52 КМС     77 Orienta-Ski-O 3556 141.86
7   Fomicheva Lyudmila 1993 7 / 30 1:05:56 КМС     50 Lytkarino-Glukhova 1901 141.64
8   Klyuchnikova Kseniya 1994 8 / 30 1:08:51 КМС     25 Primorskiy Kray 1101 131.98
9   Shulyatikova Ekaterina 1994 9 / 30 1:10:27 КМС     50 Lytkarino-Vk 1850 126.68
10   Okuneva Mariya 1993 10 / 30 1:10:41 КМС     37 Ivanovo Sdyushor-3 1335 125.91
11   Shlykova Elena 1994 11 / 30 1:10:55 МС     68 Novaya Lyada Tambov 2546 125.13
12   Khriplivaya Evgeniya 1994 12 / 30 1:13:39 КМС     77 Sraft-Orienta 4008 116.08
13   Bigel Svetlana 1993 13 / 30 1:14:54 МС     46 Dyussh 1, Kursk 1409 111.94
14   Kovaleva Dina 1993 14 / 30 1:15:38 КМС     67 Sdyusshor № 6 Smole 2499 109.51
15   Kolosovskaya Mariya 1993 15 / 30 1:17:39 I     Lichno Fryazino 4686 102.83
16   Semenova Yuliya 1994 16 / 30 1:19:41 КМС     35 Cherepovec May 1300 96.10
17   Burganova Anna 1994 17 / 30 1:25:11 КМС     77 Sraft-Orienta 3958 77.88
18   Merkulova Alina 1994 18 / 30 1:26:16 I     77 Sso Mifi 4077 74.30
19   Belonogova Alena 1993 19 / 30 1:28:24 I     Lichno 4335 67.23
20   Shevyakova Evgeniya 1993 20 / 30 1:29:51 КМС     50 Lytkarino-Stas 1977 62.43
21   Chernova Viktoriya 1993 21 / 30 1:30:40 КМС     02 Ugntu 1018 59.72
22   Cherkashina Evgeniya 1994 22 / 30 1:31:50 I     36 Voronezh Vgifk 1310 55.86
23   Stepanova Izabel 1993 23 / 30 1:37:42 I     77 Orienta-Zarya 3810 36.43
24   Nikitina Alina 1994 24 / 30 1:46:03 II     71 Tula Tulgu 2676 8.78
25   Shishlina Ekaterina 1993 25 / 30 1:46:07 I     35 O-Sever Vologda 1267 8.56
26   Artes Natalya 1994 26 / 30 1:58:06 II     77 Sso Mifi 4056
27   Demina Alena 1994 27 / 30 3:01:19     77 Sso Mifi 4067
28   Istoc 1994 КМС     50 Lytkarino-Stas 1047 Disqualified
29   Papkova Kseniya 1994 II     62 Ryazan 2439 Disqualified
30   Kudryavceva Yuliya 1994 II     Lichno Penza 4626 Disqualified
To groupclasses
Zh21A ( participants: 45 ) , distance 6600 m
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Kozlova Natalya 1991 1 / 45 56:06 МС     37 Ivanovo Sdyushor-3 1329 200.00
2   Morenkova Valeriya 1992 2 / 45 1:01:57 КМС     71 Dyussh №1 Efremov 2628 179.14
3   Koreneva Darya 1992 3 / 45 1:02:29 I     77 Mgu So 3168 177.24
4   Sukhova Nadezhda 1990 4 / 45 1:02:47 МС     50 Lytkarino K2 1830 176.17
5   Fokina Marina 1984 5 / 45 1:03:24 КМС     77 Iskatel-1 3044 173.98
6   Razumnaya Svetlana 1988 6 / 45 1:03:53 МС     Lichno Naro-Fominsk 4610 172.25
7   Fadeeva Tatyana 1984 7 / 45 1:04:22 КМС     50 Sokol Ok 1484 170.53
8   Kostina Anastasiya 1991 8 / 45 1:07:09 КМС     77 Iskatel-1 3029 160.61
9   Sherenko Olga 1977 9 / 45 1:08:50 I     40 Kaluga-Istok 1390 154.60
10   Pshenichnaya Elena 1984 9 / 45 1:08:50 МС     77 Iskatel-1 3039 154.60
11   Dmitrochenkova Svetlana 1977 11 / 45 1:10:04 МС     67 Sdyusshor № 6 Smole 2487 150.21
12   Tretyakova Kseniya 1984 12 / 45 1:10:33 I     Lichno Rybinsk 4639 148.48
13   Sirakovskaya Yana 1986 13 / 45 1:11:22 МС     Lichno Mgafk 4486 145.57
14   Petrovskaya Veronika 1991 14 / 45 1:11:37 I     Lichno 4390 144.68
15   Kalashnikova Aleksandra 1985 15 / 45 1:12:07 II     50 Lytkarino-Stas 1928 142.90
16   Savchenko Anna 1985 16 / 45 1:13:29 МС     77 Khoroshevo 4172 138.03
17   Shalina Olga 1987 17 / 45 1:14:37 КМС     37 Kineshma-Sh 1351 133.99
18   Popova Elena 1982 18 / 45 1:14:55 I     40 Kaluga-Istok 1389 132.92
19   Khromushkina Lidiya 1990 19 / 45 1:16:00 I     40 Kaluga-Orient 1387 129.06
20   Remontova Irina 1985 20 / 45 1:16:26 КМС     71 Tula Dyussh Yunost 2647 127.51
21   Kalugina Tatyana 1988 21 / 45 1:17:37 МС     50 Krasnogorskiy Mr 1724 123.29
22   Bezlyudova Natalya 1983 22 / 45 1:18:07 КМС     40 Kaluga-Orient 1376 121.51
23   Zavarnicyna Alena 1991 23 / 45 1:19:53 КМС     40 Kaluga 1356 115.21
24   Proshalykina Elena 1988 24 / 45 1:24:21 I     71 Tula Dyussh Yunost 2646 99.29
25   Lukina Anna 1987 25 / 45 1:24:49 I     35 Ocdiyutie 1270 97.62
26   Astapova Ekaterina 1987 26 / 45 1:26:41 КМС     74 Sdyusshor-5 2700 90.97
27   Fadeeva Mariya 1987 27 / 45 1:28:27 I     Lichno Yaroslavl 4701 84.67
28   Seregina Anna 1992 28 / 45 1:28:35 III     50 Sportful- Orient 1476 84.19
29   Alekseeva Ekaterina 1986 29 / 45 1:28:46 III     Lichno Moskva 4491 83.54
30   Vorobeva Dariya 1991 30 / 45 1:28:58 II     77 Sso Mifi 4062 82.83
31   Milkova Marina 1988 31 / 45 1:29:16 I     76 Yargu 2764 81.76
32   Patrikeeva Mariya 1987 32 / 45 1:31:08 I     76 Yargu 2766 75.10
33   Martemyanova Yuliya 1982 33 / 45 1:31:14 I     Lichno 4379 74.75
34   Pryanichnikova Yuliya 1984 34 / 45 1:35:20 II     Lichno Rybinsk 4638 60.13
35   Zhelezova Alena 1991 35 / 45 1:40:12 III     50 Lyubercy Ferrum Ok 1981 42.78
36   Fedosova Olga 1986 36 / 45 1:41:35 II     Lichno Moskva 4591 37.85
37   Dmitrieva Tatyana 1981 37 / 45 1:41:57 I     50 Krylatyy Batalon 1726 36.54
38   Lukashina Yuliya 1980 38 / 45 1:42:22 II     Lichno Moskva 4545 35.06
39   Bragina Polina 1989 39 / 45 1:54:53     Lichno Moskva 4501
40   Spiridonova Tatyana 1991 40 / 45 2:21:27 II     29 Arktika Safu 1126
41   Barmina Irina 1992 41 / 45 2:27:55 II     29 Arktika Safu 1116
42   Nikulina Natalya 1991 42 / 45 2:38:45 III     29 Arktika Safu 1123
43   Maslennikova Nadezhda 1992 43 / 45 3:13:10 III     29 Arktika Safu 1120
44   Lugovaya Svetlana 1984 44 / 45 3:13:31     Lichno Bryansk 4432
45   Marchenko Anastasiya 1986 III     Lichno Arkhangelsk 4421 Disqualified
To groupclasses
Zh21Ak ( participants: 82 ) , distance 3800 m
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Bannikova Elena 1977 1 / 82 31:56 МС     77 Sk Foton 4015 200.00
2   Ovsyannikova Galina 1984 2 / 82 32:47 МС     77 Orienta-Viktoriya 3770 194.68
3   Kobeleva Viktoriya 1982 3 / 82 32:55 КМС     50 Lytkarino-Vk 1847 193.84
4   Marycheva Alevtina 1984 4 / 82 32:59 МС     77 Craft-Orienta 2800 193.42
5   Soboleva Olga 1988 5 / 82 34:47 КМС     50 Lytkarino K2 1828 182.15
6   Trukhina Yulya 1987 6 / 82 36:56 МС     77 Khoroshevo 4179 168.68
7   Leneva Mariya 1986 7 / 82 38:29 КМС     77 Malakhit 3257 158.98
8   Berkal Aleksandra 1990 8 / 82 38:50 КМС     50 Boha Club 1487 156.78
9   Mironova Elena 1984 9 / 82 38:56 I     77 Malakhit-Orienta 3293 156.16
10   Ryazanskaya Nadezhda 1976 10 / 82 39:06 I     77 Rosavtobank 3951 155.11
11   Pimenova Aleksandra 1990 11 / 82 39:27 I     77 Khoroshevo 4165 152.92
12   Merkulova Elena 1977 12 / 82 41:09 II     58 Penza - Gorizont 2329 142.28
13   Skobelchikhina Marina 1991 13 / 82 41:41 КМС     50 Lytkarino-Stas 1960 138.94
14   Zimina Yuliya 1981 14 / 82 41:46 I     77 Malakhit-Orienta 3276 138.41
15   Sherbakova Natalya 1989 15 / 82 41:48 МС     77 Malakhit-Orienta 3301 138.20
16   Semenova Nadezhda 1981 16 / 82 42:05 МС     52 Nizhegorodec (L) 2218 136.43
17   Molchanova Vera 1987 17 / 82 42:32 МС     77 Snegovik O-Team 2857 133.61
18   Korotkova Mariya 1992 18 / 82 44:10 КМС     50 Lytkarino K2 1785 123.38
19   Ivannikova Vera 1981 19 / 82 45:41 I     71 Tula L-Med 2659 113.88
20   Ryabova Natalya 1990 20 / 82 45:46 I     50 Lytkarino K2 1817 113.36
21   Sklyarova Anastasiya 1983 21 / 82 46:21 II     77 Radik-O-Team 2849 109.71
22   Erekhinskaya Marina 1984 22 / 82 46:41 I     35 O-Sever Vologda 1260 107.62
23   Kislovskaya Anna 1994 23 / 82 46:49 КМС     58 Magnit 2319 106.78
24   Zrelina Natalya 1974 24 / 82 47:04 I     77 Orienta-Ski-O 3557 105.22
25   Sheverdenok Ekaterina 1991 25 / 82 47:25 КМС     50 Lytkarino K2 1840 103.03
26   Berkut Olga 1983 26 / 82 47:56 I     Lichno 4336 99.79
27   Veselkova Svetlana 1989 27 / 82 48:06 II     77 Orienta-Viktoriya 3737 98.75
28   Komissarova Evgeniya 1989 28 / 82 49:37 I     50 Muzzy Team 1464 89.25
29   Antonova Irina 1978 29 / 82 49:38 II     62 Ryazanskiy Rayon 2387 89.14
30   Medvedeva Mariya 1977 30 / 82 50:43 II     77 Malakhit-Orienta 3288 82.36
31   Nikolskaya Darya 1989 31 / 82 51:05 КМС     77 Orienta-Kuncevo 3833 80.06
32   Kuzmina Elizaveta 1980 32 / 82 51:20 I     50 Lytkarino 1734 78.50
33   Slavnova Anna 1987 33 / 82 52:32 МС     77 Vniia 2897 70.98
34   Fedorova Alena 1977 34 / 82 53:24 КМС     10 Petrozavodsk-Shag 1060 65.55
35   Smirnova Anna 1976 35 / 82 54:56 II     Lichno 4401 55.95
36   Fenko Dina 1986 36 / 82 55:15 I     02 Ufa 1019 53.97
37   Lisica Svetlana 1974 37 / 82 55:20 I     Lichno Lipeck 4478 53.44
38   Aborina Evgeniya 1988 38 / 82 55:22     50 Dyuc Turist-1 1589 53.24
39   Savchenko Elena 1981 39 / 82 55:29 II     50 Lytkarino K2 1819 52.51
40   Korotkova Elena 1985 40 / 82 56:34 I     77 Orienta-Vesna 3677 45.72
41   Borisova Varvara 1988 41 / 82 57:06 I     Lichno Sankt-Peterbur 4649 42.38
42   Kravcova Natalya 1977 42 / 82 57:52 II     Lichno Kaluga 4451 37.58
43   Kotova Marina 1981 43 / 82 58:17 I     77 Orienta-Ski-O 3571 34.97
44   Moroz Irina 1984 44 / 82 58:28 I     Lichno 4381 33.82
45   Leri Irina 1974 45 / 82 59:29 I     10 Extrime 1028 27.45
46   Kraskovskaya Natalya 1972 46 / 82 1:00:08 III     77 Mgu-Lis 3183 23.38
47   Aksenik Elena 1992 47 / 82 1:00:29 II     46 Dyussh 1, Kursk 1399 21.19
48   Baskakova Galina 1985 48 / 82 1:01:07 III     50 Temp 2169 17.22
49   Komeko Oksana 1976 49 / 82 1:01:12 I     57 Sdyusshor№10 2271 16.70
50   Kuzmina Irina 1966 50 / 82 1:01:19 I     77 Orienta-Kuncevo 3827 15.97
51   Skobelchikhina Galina 1969 51 / 82 1:01:22 II     50 Lytkarino-Stas 1959 15.66
52   Marycheva Ekaterina 1992 52 / 82 1:01:26 II     58 Magnit 2320 15.24
53   Klyueva Alina 1992 53 / 82 1:02:37 КМС     46 Dyussh 1, Kursk 1418 7.83
54   Rumyanceva Yuliya 1970 54 / 82 1:02:50 II     50 Lytkarino-Stas 1953 6.47
55   Karnysheva Elina 1994 55 / 82 1:03:00     77 Mgu So 3167 5.43
56   Myaldzina Viktoriya 1984 56 / 82 1:04:41 КМС     77 Cube-Russia 2809
57   Krasnoslobodceva Ekaterin 1984 57 / 82 1:04:49 II     Lichno Moskva 4536
58   Volkova Mariya 1992 58 / 82 1:05:53 II     76 Yargu 2759
59   Khomenko Ekaterina 1974 59 / 82 1:07:29 III     50 Lytkarino-Stas 1974
60   Sviridova Anastasiya 1978 60 / 82 1:09:20 III     71 Tula L-Med 2672
61   Byrdina Nataliya 1994 61 / 82 1:09:21 II     50 Lytkarino K2 1756
62   Evdokimova Anna 1989 62 / 82 1:09:37 III     40 Lyudinovo 1393
63   Rakhmanina Natalya 1971 63 / 82 1:10:12 III     71 Tula-Cdod 2692
64   Altunina Oksana 1975 64 / 82 1:11:22 I     57 Sdyusshor№10 2267
65   Selisheva Anna 1985 65 / 82 1:11:37 II     71 Dd(Yu)T G. Tula 2615
66   Komarova Elena 1983 66 / 82 1:14:20 II     71 Dd(Yu)T G. Tula 2609
67   Olshevskaya Evgeniya 1966 67 / 82 1:19:14     77 Mgu-Lis 3186
68   Sytenkova Tatyana 1972 68 / 82 1:19:54 II     50 Lytkarino-Stas 1965
69   Shagalova Ada 1987 69 / 82 1:20:07 III     77 Sso Mifi 4091
70   Repina Olga 1965 70 / 82 1:24:10 I     77 Orienta-Ski-O 3591
71   Babkina Lyudmila 1975 71 / 82 1:26:32 II     71 Dd(Yu)T G. Tula 2599
72   Shevyreva Natalya 1987 72 / 82 1:29:39     77 Orienta-Ski-O 3627
73   Serebrennikova Natalya 1978 73 / 82 1:29:54 III     77 Mos.Kompas-Orient 3392
74   Klyukhina Lyubov 1980 74 / 82 1:33:20 I     Lichno Moskva 4532
75   Konovalova Elena 1970 75 / 82 1:38:17 III     77 Mos.Kompas-Orient 3350
76   Filimonova Irina 1969 76 / 82 1:38:42 III     77 Mgu-Lis 3187
77   Lukina Irina 1961 77 / 82 1:49:44     77 Khoroshevo 4158
78   Gorevanova Arina 1993 78 / 82 2:08:49 III     76 Yargu 2760
79   Gussak Yuliya 1971 III     77 Orienta-Kuncevo 3820 Disqualified
80   Sherbakova Sofya 1991 II     77 Orienta-Ski-O 3632 Disqualified
81   Troickaya Sofiya 1972 III     77 Orienta-Star 3654 Disqualified
82   Afonina Anna 1985 I     77 Rustwisting Team 2854 Disqualified
To groupclasses
Zh21B ( participants: 32 ) , distance 4700 m
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Tokarchuk Anastasiya 1992 1 / 32 52:28 II     69 Tver-Tokarchuk 2596 200.00
2   Rogacheva Yuliya 1986 2 / 32 53:03 II     50 Lytkarino-Stas 1949 197.78
3   Voronina Marina 1981 3 / 32 55:57 III     77 Tk Perovo-2 4138 186.72
4   Rumyanceva Mariya 1990 4 / 32 1:00:27 II     35 O-Sever Vologda 1264 169.57
5   Skorobogatova Olga 1972 5 / 32 1:05:17 II     Lichno Krasnoyarsk 4470 151.14
6   Gorshkova Irina 1975 6 / 32 1:06:39     77 Tk Perovo-1 4137 145.93
7   Yaroshevskaya Anna 1987 7 / 32 1:07:01 II     77 Sso Mifi 4095 144.54
8   Ragulina Nadezhda 1993 8 / 32 1:11:58 II     77 Mai 3152 125.67
9   Khimochkina Tatyana 1964 9 / 32 1:17:32 III     77 Orienta-Vesna-2 3725 104.45
10   Sukhorukova Anastasiya 1994 10 / 32 1:20:40 III     29 Arktika Safu 1127 92.50
11   Nechaeva Elena 1985 11 / 32 1:21:07     62 Ryazan-Grpz 2412 90.79
12   Gorbatovskaya Svetlana 1981 12 / 32 1:21:42 II     00 Sk Sozh - Gomel 1004 88.56
13   Dobrolyubova Anastasiya 1984 13 / 32 1:21:54     Lichno Moskva 4518 87.80
14   Timokhina Mariya 1990 14 / 32 1:25:58 II     62 Ryazan Sdyushor 2395 72.30
15   Kunina Kristina 1975 15 / 32 1:26:05     Lichno Moskva 4539 71.86
16   Kuzmina Anna 1989 16 / 32 1:27:40 II     77 Sso Mifi 4073 65.82
17   Nesterkina Margarita 1988 17 / 32 1:29:09     62 Ryazan-Grpz 2411 60.17
18   Andreeva Alesya 1987 18 / 32 1:39:00 II     67 Sdyusshor № 6 Smole 2470 22.62
19   Gavrilova Tatyana 1984 19 / 32 1:46:06     62 Ryazan-Grpz 2402
20   Popova Tatyana 1994 20 / 32 1:46:55 III     62 Ryazan-Grpz 2414
21   Lazareva Svetlana 1972 21 / 32 1:47:34 III     40 Kaluga 1362
22   Polonskaya Lyudmila 1994 22 / 32 1:54:05 III     71 Tula Tulgu 2678
23   Ulyankina Anna 1988 23 / 32 1:57:04     77 Sso Mifi 4088
24   Khatunceva Natalya 1979 24 / 32 2:00:26     Lichno Moskva 4596
25   Andreevskaya Polina 1988 25 / 32 2:03:51     77 Tk Perovo-1 4136
26   Strigina Anastasiya 1994 26 / 32 2:11:56 II     50 Istra 1680
27   Tupina Antonina 1990 27 / 32 2:14:13     29 Arktika Safu 1128
28   Zubova Viktoriya 1992 28 / 32 2:17:04     29 Arktika Safu 1119
29   Pankova Ekaterina 1985 29 / 32 2:26:06     62 Ryazan-Grpz 2413
30   Alekseeva Darya 1991 30 / 32 3:37:38 III     77 Runlab 2851
31   Lyudomir Aleksandra 1993 III     77 Mai 3148 Disqualified
32   Divavina Elena 1975     71 Dd(Yu)T G. Tula 2601 Disqualified
To groupclasses
Zh21E ( participants: 27 ) , distance 7800 m
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Kozlova Tatyana 1986 1 / 27 1:01:14 ЗМС     50 Lytkarino-Stas 1932 200.00
2   Davydova Elizaveta 1991 2 / 27 1:04:30 МС     50 Lytkarino K2 1766 189.33
3   Minakova Ekaterina 1980 3 / 27 1:05:46 МС     77 Mos.Kompas-Orient 3370 185.19
4   Inyushina Anna 1992 4 / 27 1:07:43 КМС     71 Tula Dyussh Yunost 2640 178.82
5   Yaksanova Tatyana 1967 5 / 27 1:08:38 МСМК     33 Vladimir Cement 1194 175.83
6   Mendel Tatyana 1988 6 / 27 1:09:47 МСМК     50 Sdyusshor Po Lvs S 2102 172.07
7   Sukhareva Nina 1989 7 / 27 1:09:55 МС     77 Iskatel-1 3042 171.64
8   Shmakova Natalya 1977 8 / 27 1:10:42 МС     Lichno Yaroslavl 4703 169.08
9   Krylova Mariya 1984 9 / 27 1:10:49 I     77 Omega 3507 168.70
10   Rodichkina Mariya 1988 10 / 27 1:13:54 КМС     Lichno Tver 4669 158.63
11   Zherdeva Olga 1989 11 / 27 1:14:41 I     77 Mgtu Im. Baumana 3158 156.07
12   Rybedyuk Galina 1989 12 / 27 1:19:43 I     Lichno 4393 139.63
13   Orlova Nadezhda 1988 12 / 27 1:19:43 МС     71 Tula Tulgu 2677 139.63
14   Sidorova Elena 1976 14 / 27 1:21:04 МС     76 Mig 2713 135.22
15   Chukareva Alena 1988 15 / 27 1:21:43 МС     Lichno 4415 133.10
16   Ivanchikova Anna 1989 16 / 27 1:24:40 КМС     77 Mos.Kompas-Orient 3336 123.46
17   Letunova Irina 1992 17 / 27 1:25:10 КМС     46 Dyussh 1, Kursk 1421 121.83
18   Tutynina Yuliya 1990 18 / 27 1:27:23 КМС     67 Smolenskaya Obl-2 2538 114.59
19   Antonova Elena 1992 19 / 27 1:29:47 КМС     37 Ivanovo Sdyushor-3 1326 106.75
20   Chekanova Kseniya 1989 20 / 27 1:30:22 КМС     74 Yuurgu 2709 104.84
21   Makarova Mariya 1991 21 / 27 1:33:01 КМС     77 Orienta-Zarya 3802 96.19
22   Shmarova Marina 1992 22 / 27 1:36:19 КМС     37 Ivanovo Sdyushor-3 1340 85.41
23   Bolshova Anastasiya 1991 23 / 27 1:37:24 МС     77 Orienta-Nika 3851 81.87
24   Konareva Mariya 1992 24 / 27 1:37:49 КМС     46 Dyussh 1, Kursk 1419 80.51
25   Sukhanova Valentina 1990 25 / 27 1:39:44 МС     71 Tula Tulgu 2681 74.25
26   Lapickaya Irina 1988 26 / 27 2:02:20 КМС     00 Sk Sozh - Gomel 1008 0.44
27   Pavlova Darya 1991 27 / 27 2:25:40 II     76 Yargu 2765
To groupclasses
Zh30 ( participants: 25 ) , distance 5900 m
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Gribanova Tatyana 1980 1 / 25 53:32 МС     77 O-Fryazino 3474 180.00
2   Burlinova Anna 1979 2 / 25 56:36 I     77 Omega 3501 169.69
3   Migunova Liliya 1974 3 / 25 56:57 КМС     71 Tula L-Med 2666 168.51
4   Tikhonova Zoya 1980 4 / 25 57:16 КМС     77 Omega 3512 167.45
5   Lapochkina Galina 1979 5 / 25 1:01:04     37 Ivanovo Sdyushor-3 1333 154.67
6   Sorokina Elena 1981 6 / 25 1:01:58 МС     57 Orel- Ogu 2265 151.64
7   Shikhova Liliya 1973 7 / 25 1:03:44 МС     71 Tula-Cdod 2695 145.70
8   Makarova Olga 1976 8 / 25 1:05:12 I     Lichno Tula 4677 140.77
9   Bobkova Natalya 1981 9 / 25 1:08:16 I     67 Sdyusshor № 6 Smole 2475 130.46
10   Pavlova Mariya 1981 10 / 25 1:08:55 I     71 Tula L-Med 2670 128.28
11   Bolshakova Yuliya 1982 11 / 25 1:11:18 КМС     35 Legenda 1254 120.26
12   Kuzmicheva Yuliya 1975 12 / 25 1:18:36 I     Lichno Tula 4676 95.72
13   Mazina Tatyana 1980 13 / 25 1:23:49 II     77 Orienta-Viktoriya 3758 78.18
14   Stepanova Anna 1982 14 / 25 1:25:02 I     Lichno Tula 4682 74.08
15   Khokhlova Natalya 1979 15 / 25 1:27:47 I     77 Mos.Kompas-Orient 3408 64.84
16   Golovashenko Tatyana 1974 16 / 25 1:28:32 КМС     Lichno Khimki 4688 62.32
17   Knotko Vera 1980 17 / 25 1:30:21 II     77 Mgu-1 3174 56.21
18   Ermolina Nadezhda 1981 18 / 25 1:36:58     Lichno Syktyvkar 4664 33.96
19   Dyakonova Ekaterina 1980 19 / 25 1:41:33 I     77 Orienta-Skrum 3901 18.55
20   Slavkova Natalya 1980 20 / 25 1:45:16 I     46 Dyussh 1, Kursk 1426 6.05
21   Terekhina Yuliya 1977 21 / 25 1:47:31 III     58 Penza-Alyans 2363
22   Pautova Irina 1979 22 / 25 1:59:37 II     35 Legenda 1258
23   Lebedeva Oksana 1983 23 / 25 2:21:59 II     50 Zagorsk 1631
24   Artemova Natalya 1982 III     46 Dyussh 1, Kursk 1408 Disqualified
25   Koroleva Nataliya 1983 III     71 Dd(Yu)T G. Tula 2610 Disqualified
To groupclasses
Zh35 ( participants: 21 ) , distance 5900 m
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Rebrova Ekaterina 1977 1 / 21 51:49 МС     77 Orienta-Skrum 3917 150.00
2   Kheldert Elena 1974 2 / 21 53:04 КМС     77 Orienta-Tropa 3947 146.38
3   Rastegaeva Yuliya 1976 3 / 21 55:36 КМС     33 Vladimir Cement 1193 139.05
4   Trempolceva Irina 1977 4 / 21 1:01:46 I     77 Malakhit-Orienta 3300 121.20
5   Avramenko Anna 1974 5 / 21 1:01:52 КМС     77 Mgu-1 3169 120.91
6   Mochalygina Galina 1976 6 / 21 1:01:59 КМС     35 O-Sever Vologda 1262 120.57
7   Semenova Yuliya 1976 7 / 21 1:03:10 МС     10 Extrime 1036 117.14
8   Borisenkova Natalya 1978 8 / 21 1:04:59 I     77 Malakhit-Orienta 3264 111.88
9   Alutina Natalya 1975 9 / 21 1:06:32 КМС     46 Dyussh 1, Kursk 1403 107.40
10   Antipova Nadezhda 1978 10 / 21 1:13:48 КМС     78 Golfstrim 4326 86.36
11   Kubarskaya Irina 1976 11 / 21 1:14:12 КМС     76 Yaroslavl Kontur 2771 85.20
12   Saveleva Svetlana 1976 12 / 21 1:15:15 III     77 Orienta-Kuncevo 3837 82.16
13   Arkhipova Natalya 1975 13 / 21 1:16:58 КМС     77 Orienta-Star 3636 77.20
14   Stasishina Natalya 1974 14 / 21 1:19:12 I     77 O-Museteam 2841 70.73
15   Ushatina Elena 1977 15 / 21 1:24:37 КМС     69 Sk Burashevo 2571 55.05
16   Korotkina Natalya 1977 16 / 21 1:29:07 I     67 Sdyusshor № 6 Smole 2505 42.02
17   Vasileva Irina 1977 17 / 21 1:34:49 I     Lichno Ilichevo 4448 25.52
18   Mordiros Tatyana 1975 18 / 21 1:51:25 II     77 Mgu-1 3178
19   Nazarova Aleksandra 1978 19 / 21 2:23:38 III     Lichno Balashikha 4422
20   Chekhlova Anna 1968     Lichno Moskva 4597 Disqualified
21   Zhdanova Elena 1975 I     Lichno Obninsk 4614 Disqualified
To groupclasses
Zh40 ( participants: 27 ) , distance 5900 m
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Galkina Marina 1968 1 / 27 52:10 КМС     77 Orienta-Tropa 3933 120.00
2   Mikheeva Nina 1969 2 / 27 59:06 I     77 Sosenskiy 4133 104.05
3   Arkhipova Aleksandra 1969 3 / 27 1:01:13 КМС     76 Yaroslavl76 2776 99.18
4   Naumenko Elena 1969 4 / 27 1:09:48 I     62 Rvvdku 2382 79.44
5   Volobueva Elena 1971 5 / 27 1:11:32 КМС     57 Cdyuttte 2284 75.45
6   Smirnova Svetlana 1969 6 / 27 1:12:31 III     Lichno 4402 73.19
7   Tvorogova Olga 1969 7 / 27 1:12:43 КМС     52 Kstovo 2178 72.73
8   Gorbacheva Tatyana 1971 8 / 27 1:15:12     50 Lytkarino 1 1746 67.02
9   Bochmanova Nadezhda 1971 9 / 27 1:17:16 II     50 Lytkarino K2 1753 62.26
10   Stepanova Irina 1973 10 / 27 1:18:27 I     11 Gku Spas-Komi 1065 59.54
11   Chudaeva Svetlana 1969 11 / 27 1:25:35 II     50 Lytkarino 1 1748 43.13
12   Filyushenkova Anna 1971 12 / 27 1:28:14 I     33 Kovrov Signal 1235 37.04
13   Manova Mariya 1970 13 / 27 1:28:16 I     77 Mgu-1 3175 36.96
14   Krotenko Liliya 1970 14 / 27 1:33:29 II     62 Ryazan-Grpz 2408 24.96
15   Egorova Svetlana 1971 15 / 27 1:34:47 II     71 Dd(Yu)T G. Tula 2603 21.97
16   Lazareva Anna 1971 16 / 27 1:36:24 II     50 Lytkarino K2 1793 18.25
17   Roshina Galina 1972 17 / 27 1:43:48 III     50 Sergiev Posad 2123 1.23
18   Krasnova Yuliya 1973 18 / 27 1:57:38 II     77 Orienta-Ski-O 3575
19   Bolotova Tatyana 1971 19 / 27 2:09:19 III     77 Orienta-Kuncevo 3819
20   Milto Nadezhda 1973 20 / 27 2:25:49     77 Iskatel-1 3036
21   Tropina Elena 1972 III     50 Stalcy 2132 Disqualified
22   Romanova Alevtina 1969     77 Khoroshevo 4171 Disqualified
23   Sherbakova Olga 1973     77 Orienta-Ski-O 3631 Disqualified
24   Romancova Olga 1972 III     50 Dmitrov 1593 Disqualified
25   Shamina Natalya 1972     62 Ryazan-Grpz 2416 Disqualified
26   Kosacheva Elena 1972     Lichno Ryazan 4643 Disqualified
27   Bondarenko Galina 1973     50 Istrinskiy Mr 1697 Disqualified
To groupclasses
Zh45 ( participants: 27 ) , distance 5100 m
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Sologubova Elena 1964 1 / 27 45:27 I     50 Sdyusshor Lvs Khimki 2097 100.00
2   Mayorova Irina 1968 2 / 27 46:51 МС     35 Cherepovec May 1290 96.92
3   Makeychik Natalya 1966 3 / 27 47:57 МС     36 Sdyusshor 18 Makey 1324 94.50
4   Voloshina Olga 1968 4 / 27 51:46 КМС     46 Kursk - Veterany 1430 86.10
5   Ankudinova Mayya 1965 5 / 27 52:10 I     Lichno 4331 85.22
6   Khristeva Marina 1968 6 / 27 53:06 КМС     50 Lytkarino K2 1837 83.17
7   Nikitskaya Elena 1968 7 / 27 53:48 II     71 Tulskaya Oblast- 2698 81.63
8   Romanova Dina 1966 8 / 27 54:17 II     77 Veterok 2901 80.56
9   Sukhanova Marina 1964 9 / 27 56:24 I     71 Tula Tulgu 2682 75.91
10   Cvetaeva Galina 1965 10 / 27 57:22 II     50 Korolyov 1716 73.78
11   Goncharenko Natalya 1965 11 / 27 1:04:03 II     77 Malakhit-Orienta 3269 59.08
12   Zavarnicyna Lyubov 1964 12 / 27 1:04:55 I     40 Kaluga 1357 57.17
13   Golyakova Svetlana 1965 13 / 27 1:06:29     Lichno 4351 53.72
14   Khodyreva Svetlana 1964 14 / 27 1:07:26 II     58 Penza - Gorizont 2336 51.63
15