Memorial Mikhaila Svyatkina. Final, Pos.Lembolovo 26.06.2011

Ленинградская область 1820 70 9

Originals of results found
This is repeatable event
Held 29 stages in 10 years.
Share

M10B ( participants: 71 )
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Ulkin Nikita 2001 1 / 71 17:56     Mo Dolgoprudnyy 1317 90.00
2   Kupcov Ivan 2002 2 / 71 20:29     Mo Lytkarino - K 2 1353 77.20
3   Kashuk Semen 2001 3 / 71 20:42     Mo Lytkarino,Glukhova 1424 76.12
4   Ivanov Vitaliy 2001 4 / 71 21:21     Spb,Severnyy Veter 2542 72.85
5   Smaglyuk Aleksandr 2002 5 / 71 21:38     Mo Lytkarino - K 2 1355 71.43
6   Todurkin Maksim 2002 6 / 71 22:43     Spb,Balt.Bereg Ll 2128 65.99
7   Yagafov Vyacheslav 2003 7 / 71 23:00     Tolyatti,Kso Formula 2813 64.57
8   Draguncov Aleksandr 2001 8 / 71 24:58     Tolyatti,Kso Formula 2811 54.70
9   Shaldenkov Ivan 2003 9 / 71 25:45     Spb,Kalinka 2345 50.77
10   Parkhomenko Vladislav 2001 10 / 71 25:47     Spb,Sdyusshor№2 Vesta 2441 50.60
11   Malinovskiy Denis 2001 11 / 71 26:47     Moskva,Orienta-Vesna 1686 45.59
12   Zhivakov Mikhail 2001 12 / 71 27:06     Spb,Sestroreck-Belov 2591 44.00
13   Shulyatikov Sergey 2002 13 / 71 28:15     Mo Lytkarino,Vk 1414 38.22
14   Naumov Mikhail 2001 14 / 71 28:17     Spb,Balt.Bereg - Oe 2123 38.06
15   Kondratev Stepan 2004 15 / 71 29:23     Moskva,Orienta-Skrum 1730 32.54
16   Gorbachev Anton 2002 16 / 71 29:48     Mo Lytkarino,Vk 1413 30.45
17   Lapko Maksim 2001 17 / 71 30:22     Spb,Sdyusshor№2 Vesta 2440 27.60
18   Bogdanov Valentin 2001 18 / 71 30:30     Spb, Pushkin,Severnyy Veter E 1929 26.93
19   Silventoynen Dmitriy 2001 19 / 71 31:01     Petrozavodsk,Orientir 1856 24.34
20   Ryzhov Danil 2002 20 / 71 31:11     Lo,Ilichevo 1258 23.50
21   Kozin Aleksey 2001 21 / 71 31:21     Moskva, Arena-Craft 1500 22.67
22   Matveev Danil 2003 22 / 71 31:26     Tolyatti,Kso Formula 2812 22.25
23   Rudenko Sergey 2002 23 / 71 31:56     Spb,Ddyut Vyborgskogo R-Na-M 2299 19.74
24   Timofeev Nikita 2001 24 / 71 34:26     Lo Kirishi,Ladoga-Molodost 1154 7.19
25   Bulgakov Daniil 2001 25 / 71 34:31     Spb,Sesroreck Ps 2576 6.78
26   Antonov Ivan 2001 26 / 71 34:34     Spb,Fr. Ddyut Azimut360 2692 6.52
27   Stegolenkov Andrey 2001 27 / 71 35:37     Spb,Sestroreck-Belov 2592 1.25
28   Abakumov Gleb 2001 28 / 71 35:58     Moskva,Lisyata 1561
29   Visherskiy Vladimir 2003 29 / 71 36:08     Lo Belye Nochi, Vsev.Dyussh 1234
30   Vasilev Sergey 2002 30 / 71 36:24     Lo Belye Nochi, Vsev.Dyussh 1233
31   Shlikhter Mikhail 2001 31 / 71 36:59     Spb,Sdyusshor№2 Vesta 2442
32   Savinov Vladimir 2002 32 / 71 37:25     Mo Lytkarino - K 2 1354
33   Kabanov Valeriy 2002 33 / 71 37:28     Moskva,Orienta-Skrum 2918
34   Igrunov Vasiliy 2002 34 / 71 37:36     Lo Sosnovyy Bor,Yuventa 1198
35   Uzhickiy Sergey 2002 35 / 71 38:12     Spb,Cfk Avs 2718
36   Naydenovich Viktor 2001 36 / 71 38:37     Spb,Balt.Bereg - Oe 2122
37   Egorov Konstantin 2003 37 / 71 38:43     Spb, Pushkin,Severnyy Veter E 1930
38   Bolockiy Yan 2002 38 / 71 40:01     Spb,Avrora 1998
39   Glasko German 2002 39 / 71 40:03     Moskva,Lisyata 1562
40   Maslennikov Dmitriy 2002 40 / 71 40:47     Lo Sosnovyy Bor,Yuventa 1199
41   Khramov Aleksandr 2002 41 / 71 41:36     Gelendzhik,Kso Chyornoe More 1074
42   Zholobov Igor 2002 42 / 71 41:55     Spb,Sestroreck-Mps 2606
43   Katorgin Egor 2001 43 / 71 43:05     Lo Sosnovyy Bor,Yuventa 2894
44   Yakovlev Danil 2001 44 / 71 43:42     Beloyarskiy,Khmao-Yugra 1041
45   Korablev Andrey 2001 45 / 71 44:02     Spb, Pushkin,Severnyy Veter E 1931
46   Evdakimov Ilya 2002 46 / 71 44:03     Spb,Ddt Petrodvorec 2250
47   Maslov Gerard 2002 47 / 71 44:34     Moskva,Orienta-Skrum 1731
48   Denisov Pavel 2002 48 / 71 45:07     Spb,Avrora 1999
49   Kukhotkin Arseniy 2001 49 / 71 45:38     Spb,Baltiyskiy Bereg 339 2175
50   Ugrushev Vladimir 2002 50 / 71 46:17     Moskva,Orienta-Skrum 1735
51   Podorolskiy Evgeniy 2001 51 / 71 46:34     Mo Lytkarino - Stas 1391
52   Pronin Evgeniy 2003 52 / 71 47:19     Spb,Sdyusshor№2 Golfstrim 2477
53   Bakustin Kirill 2002 53 / 71 47:29     Spb,Nord West 1967
54   Vakhitov Ivan 2003 54 / 71 47:50     Spb,Sestroreck-Belov 2127
55   Yufanov-Mishin Gavriil 2002 55 / 71 48:17     Spb,Nord West 1968
56   Romanov Dmitriy 2003 56 / 71 49:23     Spb,Sestroreck-Belov 2177
57   Batrakov Daniil 2001 57 / 71 50:55     V.Novgorod,Akron 1048
58   Polyanskiy Yuriy 2005 58 / 71 52:28     Moskva,Orienta-Skrum 1732
59   Krutikov Ivan 2003 59 / 71 52:51     Spb,Baltiyskiy Bereg-F 2209
60   Moldon Maksimilyan 2002 60 / 71 53:13     Spb,Sdyusshor№2 Golfstrim 2476
61   Golubkov Fedor 2002 61 / 71 57:41     Spb,Sestroreck-Mps 2605
62   Kondratov Denis 2001 62 / 71 1:11:52     Petrozavodsk,Orientir 1855
63   Taymanov Aleksandr 2005 63 / 71 1:21:41     Moskva,Orienta-Skrum 1733
64   Tropin Vyacheslav 2003 64 / 71 1:21:49     Moskva,Orienta-Skrum 1734
65   Berezovskiy Mikhail 2002     Moskva,Orienta-Skrum 1729 DNF
66   Amelichev Konstantin 2002     Moskva,Orienta-Skrum 1728 DNF
67   Berezin Sergey 2002     Spb,Cfk Avs 2860 DNF
68   Tarasov Mark 2002     Spb,Sestroreck-Mps 2608 DNF
69   Krasov Aleksey 2001     Spb,Baltiyskiy Bereg 339 2174 DNF
70   Voloshin Konstantin 2001     Spb,Sestroreck-Mps 2604 DNF
71   Bakhaev Aleksey 2003     Lo Sosnovyy Bor,Yuventa 2887 DNF
To groupclasses
M11B ( participants: 60 )
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Saranen Daniel 2000 1 / 60 21:13     Fin, Helsingin Suunnistajat 1004 100.00
2   Kisil Semen 2000 2 / 60 22:47     Lo Vsevolozhsk,Belye Nochi 1108 92.62
3   Antonov Egor 2000 3 / 60 23:06     Moskva,Craft-Orienta 1523 91.12
4   Tetikov Andrey 2000 4 / 60 25:39     Gelendzhik,Kso Chyornoe More 1075 79.10
5   Ksenofontov Maksim 2000 5 / 60 26:31     Spb,Sestroreck-Belov 2594 75.02
6   Polyakov Mikhail 2000 6 / 60 26:34     Spb,Sdyusshor№2 Vesta 2445 74.78
7   Kravcov Sergey 2000 7 / 60 26:39     Lo Sosnovyy Bor,Yuventa 2888 74.39
8   Perevyshin Aleksey 2000 8 / 60 27:45     Lo Vsevolozhsk,Belye Nochi 1110 69.21
9   Sarygin Mikhail 2000 9 / 60 28:23     Lo Priozersk,Vesta 1165 66.22
10   Boycov Roman 2000 10 / 60 28:26     Spb,Nord West 1969 65.99
11   Timofeev Nikita 2000 11 / 60 28:58     Mo Udelnaya,O-Niks 1477 63.47
12   Solodeynikov Fedor 2000 12 / 60 29:26     Spb,Sdyusshor№2 Golfstrim 2482 61.27
13   Kudryashov Kirill 2000 13 / 60 29:29     Moskva,Craft-Orienta 1524 61.04
14   Pkin Artem 2000 14 / 60 29:36     Lo Sosnovyy Bor,Yuventa 1202 60.49
15   Zaychikov Yaroslav 2000 15 / 60 29:43     Spb,Sdyusshor№2 Golfstrim 2479 59.94
16   Tikhomirov Aleksey 2000 16 / 60 29:48     Moskva,Orienta-Vesna 1687 59.54
17   Belyakov Artem 2000 17 / 60 30:15     Beloyarskiy,Khmao-Yugra 1042 57.42
18   Komarov Ivan 2000 18 / 60 30:56     Mo Lytkarino,Glukhova 1426 54.20
19   Fedotov Roman 2000 19 / 60 31:15     Mo Lytkarino,Glukhova 1427 52.71
20   Shakhov Vyacheslav 2000 20 / 60 31:20     Lo Sosnovyy Bor,Yuventa 2917 52.32
21   Kostin Anton 2000 21 / 60 33:22     Lo Sosnovyy Bor,Yuventa 2907 42.73
22   Mochalov Daniil 2000 22 / 60 33:40     Lo Sosnovyy Bor,Yuventa 2903 41.32
23   Lykov Aleksey 2000 23 / 60 34:09     Moskva,Orienta Ski-O 1643 39.04
24   Sobolin Daniil 2000 24 / 60 34:20     Moskva,Orienta Ski-O 1644 38.18
25   Zolotukhin Ivan 2000 25 / 60 35:10     Spb,Sdyusshor№2 Vesta 2444 34.25
26   Voronov Mikhail 2000 26 / 60 35:39     Spb,Avrora 2003 31.97
27   Zinovich Ivan 2000 27 / 60 36:25     Gelendzhik-Zinovich 1080 28.36
28   Sopov Ivan 2000 28 / 60 37:35     Lo Belye Nochi, Vsev.Dyussh 1235 22.86
29   Doroshev Ilya 2000 29 / 60 37:42     Mo Lytkarino - Stas 1392 22.31
30   Gombalevskiy Elisey 2000 30 / 60 39:48     Spb,Balt.Bereg Ll 2132 12.41
31   Vladimirov Denis 2000 31 / 60 40:10     Beloyarskiy,Khmao-Yugra 1043 10.68
32   Vagin Fedor 2000 32 / 60 40:20     Spb,Baltiyskiy Bereg 339 2179 9.90
33   Privalov Aleksey 2000 33 / 60 42:03     Lo Vsevolozhsk,Belye Nochi 1109 1.81
34   Tuzov Igor 2000 34 / 60 42:25     Moskva,Orienta-Skrum 2125 0.08
35   Telyatnikov Oleg 2000 35 / 60 42:32     Spb,Nord West 1972
36   Soldatkin Yuriy 2000 36 / 60 42:58 II     Cherepovec,Legenda 2847
37   Andros Petr 2000 37 / 60 43:06     Mo Udelnaya,O-Niks 1476
38   Gudov Ivan 2000 38 / 60 43:29     Mo Lytkarino,Glukhova 1425
39   Solovev Vladislav 2000 39 / 60 43:55     Spb,Baltiyskiy Bereg 339 2182
40   Vyazilov Leonid 2000 40 / 60 44:05     Spb,Balt.Bereg Ll 2131
41   Feofanov Daniil 2000 41 / 60 44:38     Lo Priozersk,Vesta 1166
42   Adrushuk Artem 2000 42 / 60 44:55     Spb,Baltiyskiy Bereg 339 2178
43   Katkovskiy Ilya 2000 43 / 60 47:48     Spb,Sestroreck-Belov 2593
44   Chupyatov Pavel 2000 44 / 60 50:15     Spb,Sdyusshor№2 Golfstrim 2483
45   Samolkin Mikhail 2000 45 / 60 51:35     Spb,Nord West 1971
46   Bystryy Nikita 2000 46 / 60 52:55     Lo Sosnovyy Bor,Yuventa 2889
47   Yakovlev Danila 2000 47 / 60 53:03     Moskva,Orienta-Tropa 1750
48   Pravdyuk Aleksandr 2000 48 / 60 53:30     Spb,Sdyusshor№2 Vesta 2446
49   Mikhaylov Oleg 2000 49 / 60 54:36     Spb,Severnyy Veter 2543
50   Kabanov Vyacheslav 2000 50 / 60 55:31     Moskva,Orienta-Skrum 2915
51   Shabalin Aleksandr 2000 51 / 60 55:37     Spb,Cfk Avs 2720
52   Tervo Aleksandr 2000 52 / 60 57:44     Moskva,Orienta-Skrum 1736
53   Ilichev Mikhail 2000 53 / 60 58:31     Rezerv 2719
54   Fechin Artemiy 2000 54 / 60 1:04:21     Moskva,Orienta-Skrum 1737
55   Kotikov Pavel 2000 55 / 60 1:04:56     Lo,Kuzmolovo 110% 1273
56   Turchenko Fedor 2000 56 / 60 1:12:01     Spb,Kalinka 2352
57   Sokolov Artem 2000     Spb,Balt.Bereg - Oe 2124 DNF
58   Rumyancev Yuriy 2000     Spb,Baltiyskiy Bereg 339 2181 DNF
59   Bazil Bogdan 2000     Spb,Kalinka 2351 DNF
60   Kamenskiy Dmitriy 2000     Moskva,Yuzao-Team 1803 DNF
To groupclasses
M12B ( participants: 76 )
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Rodin Valeriy 1999 1 / 76 26:26 III     Moskva,Orienta Ski-O 1649 100.00
2   Fattakhov Sergey 1999 2 / 76 27:28     Petrozavodsk,Ekstrim 1883 96.09
3   Ivanov Gleb 1999 3 / 76 28:24     Spb,Cfk Avs 2724 92.56
4   Shashinkov Egor 1999 4 / 76 29:17     Spb,Sesroreck Ps 2577 89.22
5   Orudzhov Daniil 1999 5 / 76 29:52     Lo,Kuzmolovo 110% 1276 87.01
6   Lorens Aleksandr 1999 6 / 76 30:34     Moskva,Losinyy Ostrov 1569 84.36
7   Chebykin Ermolay 1999 7 / 76 30:39     Moskva,Craft-Orienta 1525 84.05
8   Skopinskiy Dmitriy 1999 8 / 76 31:28 III     Moskva,Omega 1623 80.96
9   Zakharkov Aleksandr 1999 9 / 76 32:40     Spb,Sdyusshor№2 Vesta 2447 76.42
10   Rusanov Fedor 1999 10 / 76 32:44     Spb, Pushkin,Severnyy Veter E 1934 76.17
11   Chipila Aleksandr 1999 11 / 76 33:56     Lo,Kuzmolovo 110% 1279 71.63
12   Gimatdinov Yuriy 1999 12 / 76 34:25     Mo Lytkarino,Glukhova 1429 69.80
13   Lozickiy Egor 1999 13 / 76 35:14     Spb,Severnyy Veter 2546 66.71
14   Popov Sergey 1999 14 / 76 36:05     Spb,Cfk Avs 2727 63.49
15   Yurchenko Daniil 1999 15 / 76 36:31     Spb,Balt.Bereg-110% 2142 61.85
16   Pugin Bogdan 1999 16 / 76 36:55     Mo Vatutinki,Vaututinki 1304 60.34
17   Belikov Petr 1999 17 / 76 37:08     Spb,Cfk Avs 2722 59.52
18   Rabinovich Mikhail 1999 18 / 76 37:32     Spb,Severnyy Veter 2547 58.01
19   Sysoev Yuriy 1999 19 / 76 37:51     Moskva,Orienta Ski-O 1651 56.81
20   Botygin Daniil 1999 20 / 76 38:10     Lo Belye Nochi, Vsev.Dyussh 1237 55.61
21   Dolinin Vladimir 1999 21 / 76 38:16     Lo Sosnovyy Bor,Yuventa 1203 55.23
22   Fedorov Anton 1999 22 / 76 38:43     Spb,Sdyusshor№2 Golfstrim 2487 53.53
23   Dovgalenko Anton 1999 23 / 76 38:44     Spb,Cfk Avs 2723 53.47
24   Strukov Artem 1999 24 / 76 39:01     Moskva,Sk Foton 1774 52.40
25   Shilo Vladimir 1999 25 / 76 39:39     Lo Sosnovyy Bor,Yuventa 2914 50.00
26   Shumnov Valeriy 1999 26 / 76 40:02     Lo Belye Nochi, Vsev.Dyussh 1240 48.55
27   Titarenko Daniil 1999 27 / 76 40:06     Lo,Kuzmolovo 110% 1277 48.30
28   Mikhaylov Valeriy 1999 28 / 76 40:13     Spb,Cfk Avs 2725 47.86
29   Khomyakov Ivan 1999 29 / 76 40:14     Mo Lytkarino - K 2 1356 47.79
30   Parshikov Tikhon 1999 30 / 76 40:27     Lichno 2934 46.97
31   Prozorov Andrey 1999 31 / 76 40:28     Moskva,Orienta-Kuncevo 1709 46.91
32   Razumov Denis 1999 32 / 76 40:56     Spb,Nord West 1975 45.15
33   Trifonov Mikhail 1999 33 / 76 40:59     Moskva,Yuzao-Team 1805 44.96
34   Slepukhin Egor 1999 34 / 76 41:04     Moskva,Foton-Dyussh-32 1787 44.64
35   Tarasov Vyacheslav 1999 35 / 76 41:25     Mo Lytkarino,Glukhova 1432 43.32
36   Shevchenko Aleksey 1999 36 / 76 41:39     Lo Belye Nochi, Vsev.Dyussh 1238 42.43
37   Maksimychev Evgeniy 1999 37 / 76 42:06     Spb,Balt.Bereg-110% 2141 40.73
38   Rusinov Maksim 1999 38 / 76 42:10     Mo Lytkarino,Glukhova 1431 40.48
39   Nikiforov Mikhail 1999 39 / 76 42:40     Moskva,Orienta-Star 1672 38.59
40   Gurevich Danila 1999 40 / 76 42:47     Mo Vatutinki,Vaututinki 1302 38.15
41   Alekberov Oleg 1999 41 / 76 44:22     Moskva,Orienta-Skrum 1738 32.16
42   Volozhin Daniil 1999 42 / 76 44:24     Moskva,Sk Foton 1771 32.03
43   Safutin Mikhail 1999 43 / 76 45:18     Moskva,Orienta-Tropa 1753 28.63
44   Epifanov Vladislav 1999 44 / 76 45:28     Spb,Balt.Bereg - Oe 2126 27.99
45   Kadurkin Maksim 1999 45 / 76 47:21     Lo Sosnovyy Bor,Yuventa 2916 20.87
46   Shabalin Aleksey 1999 46 / 76 48:17     Spb,Cfk Avs 2728 17.34
47   Lavrentev Aleksandr 1999 47 / 76 49:21     Spb,Sdyusshor№2 Golfstrim 2486 13.30
48   Ovchinnikov Mikhail 1999 48 / 76 50:26 III     Petrozavodsk,Lider 1838 9.21
49   Rakhimbabaev Aleksey 1999 49 / 76 51:42     Moskva,Malakhit 1584 4.41
50   Lvov Aleksey 1999 50 / 76 52:09     Moskva,Orienta Ski-O 1648 2.71
51   Mordiros Anton 1999 51 / 76 52:43     Moskva,Mgu 1598 0.57
52   Chizhikov Stanislav 2002 52 / 76 53:20     Moskva,Yuzao-Team 1806
53   Karamavrov Kristian 1999 53 / 76 53:31     Mo Vatutinki,Vaututinki 1303
54   Saenko Kirill 1999 54 / 76 53:52     Mo Vatutinki,Vaututinki 1305
55   Musarov Lev 1999 55 / 76 56:36     Moskva,Yuzao-Team 1804
56   Selivanov Dmitriy 1999 56 / 76 56:54 III     Moskva,Orienta-Vesna 1690
57   Garbuzov Aleksandr 1999 57 / 76 58:11     Spb,Baltiyskiy Bereg 339 2937
58   Poyas Aleksey 1999 58 / 76 58:55     Mo Lytkarino - Stas 1393
59   Gavrilov Andrey 1999 59 / 76 59:12     Spb,Kalinka 2354
60   Shestakov Artem 1999 60 / 76 1:00:18     Moskva,Orienta-Skrum 1741
61   Ivanov Stanislav 1999 61 / 76 1:00:55     Spb,Sestroreck-Belov 2595
62   Makeev Aleksandr 1999 62 / 76 1:01:26     Lo Vyborg,Orientir Cdt 2936
63   Kotyurgin Vladislav 1999 63 / 76 1:01:45     Lo Sosnovyy Bor,Yuventa 2906
64   Tinus Timo 1999 64 / 76 1:02:27     Petrozavodsk,Lider 1839
65   Cheryachukin Vasiliy 1999 65 / 76 1:02:29     Spb,Sestroreck-Belov 2596
66   Astafev Dmitrtiy 1999 66 / 76 1:02:45     Moskva,Orienta-Star 1671
67   Tropin Dmitriy 1999 67 / 76 1:08:24     Moskva,Orienta-Skrum 1740
68   Likhachev Andrey 1999 68 / 76 1:10:52     Mo Dolgoprudnyy 1320
69   Torlopov Danila 1999 69 / 76 1:11:40     Mo Dolgoprudnyy 1321
70   Bravichev Anton 1999 70 / 76 1:13:09     Mo Lytkarino,Glukhova 1428
71   Eskov Vsevolod 1999 71 / 76 1:13:32     Moskva,Losinyy Ostrov 1568
72   Mozganov Vasiliy 1999 72 / 76 1:18:19     Spb,Cfk Avs 2726
73   Skvorcov Petr 1999 73 / 76 1:19:04     Moskva,Malakhit 1585
74   Avdeev Danila 1999     Mo Dolgoprudnyy 1318 DNF
75   Vaygoni Viktor 1999     Spb,Sestroreck-Mps 2609 DNF
76   Tvorun Artem 1999     Mo Dolgoprudnyy 1319 DNF
To groupclasses
M13B ( participants: 83 )
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Ivanov Vladislav 1998 1 / 83 34:17 II     Petrozavodsk,Ekstrim 1884 120.00
2   Kuzmichev Dmitriy 1998 2 / 83 34:24     Spb,Sdyusshor№2 Golfstrim 2489 119.59
3   Egorov Igor 1998 3 / 83 35:44 II     Spb,Severnyy Veter 2550 114.92
4   Kashin Daniil 1998 4 / 83 36:27     Spb,O-Sestroreck 2401 112.42
5   Vikhrov Mikhail 1998 5 / 83 37:12 I     Lo Kirishi,Ladoga-Molodost 1157 109.79
6   Lepeshenko Kirill 1998 6 / 83 37:25     Moskva,Orienta Ski-O 1654 109.03
7   Dushkov Vladimir 1998 7 / 83 37:52 III     Moskva,Malakhit 1586 107.46
8   Kukalenkov Dmitriy 1998 8 / 83 38:18     Spb,Balt.Bereg Ll 2133 105.94
9   Kondratov Viktor 1998 9 / 83 38:22 III     Petrozavodsk,Orientir 1860 105.71
10   Kukharchuk Dmitriy 1998 10 / 83 39:15 II     Spb,Cfk Avs 2733 102.62
11   Karginov Georgiy 1998 11 / 83 41:16     Spb,Cfk Avs 2732 95.56
12   Shepelev Fedor 1998 12 / 83 41:49     Moskva,Orienta Ski-O 1656 93.63
13   Laptev Daniil 1998 13 / 83 41:58 II     Cherepovec,May 2863 93.11
14   Chugunov Vladislav 1998 14 / 83 42:13     Lo,Kuzmolovo 110% 1281 92.23
15   Kislukhin Ilya 1998 15 / 83 42:50     Moskva,Orienta-Kuncevo 1711 90.07
16   Filippov Nikolay 1998 16 / 83 42:53 III     Moskva,Orienta-Kuncevo 1713 89.90
17   Kurilov Konstantin 1998 17 / 83 43:07     Spb,Severnyy Veter 2551 89.08
18   Balakhnin Konstantin 1998 18 / 83 44:04     Spb,Sestroreck-Mps 2610 85.76
19   Baranov Ivan 1998 19 / 83 44:10 III     Moskva,Orienta-Star 1673 85.41
20   Knyazev Nikita 1998 20 / 83 44:34     Moskva,Malakhit 1587 84.01
21   Dobrynin Vladislav 1998 21 / 83 44:35 III     Moskva,Orienta-Skrum 1742 83.95
22   Bokarev Sergey 1998 22 / 83 44:58     Mo Udelnaya,O-Niks 1478 82.61
23   Notkin Roman 1998 23 / 83 45:22 III     Moskva,Yuzao-Team 1811 81.21
24   Konovalov Dmitriy 1998 24 / 83 46:41 III     Spb,Sesroreck Ps 2945 76.60
25   Shakhpazov Artur 1998 25 / 83 47:27     Tambov,Sdyusshor 2786 73.91
26   Alferov Andrey 1998 26 / 83 47:42     Spb,Cfk Avs 2729 73.04
27   Morozov Dmitriy 1998 27 / 83 47:51     Spb,Cfk Avs 2734 72.51
28   Svechnikov Pavel 1998 28 / 83 48:12     Spb,Balt.Bereg Ll 2134 71.29
29   Fomichev Aleksey 1998 29 / 83 49:09     Mo Lytkarino,Glukhova 1436 67.96
30   Grishin Anton 1998 30 / 83 49:13     Mo Lytkarino,Glukhova 1433 67.73
31   Kapicin Daniil 1998 31 / 83 49:21     Spb,Ddt Krasnoselskiy 2235 67.26
32   Kolesnikov Denis 1998 32 / 83 50:47     Spb,Fr. Ddyut Azimut360 2693 62.25
33   Fadin Georgiy 1998 33 / 83 51:03     Moskva,Sk Foton 1777 61.31
34   Eremenko Ivan 1998 34 / 83 51:07     V.Novgorod,Eremenko 1056 61.08
35   Gladkov Gleb 1998 35 / 83 51:38     Moskva,Yuzao-Team 1809 59.27
36   Bogdanov Osip 1998 36 / 83 51:54     Spb,Sdyusshor№2 Golfstrim 2488 58.34
37   Nazolin Ilya 1998 37 / 83 52:14     Mo Lytkarino,Glukhova 1434 57.17
38   Bogatyrev Rodion 1998 38 / 83 53:00     Moskva,Yuzao-Team 1808 54.49
39   Khudyshev Sergey 1998 39 / 83 53:18     Spb,Balt.Bereg Ll 2135 53.44
40   Kislukhin Aleksandr 1998 40 / 83 53:42     Moskva,Orienta-Kuncevo 1710 52.04
41   Volodko Igor 1998 41 / 83 53:52     Spb,Cfk Avs 2730 51.45
42   Timoshenko Evgeniy 1998 42 / 83 53:55     Lo Sosnovyy Bor,Yuventa 1205 51.28
43   Zolotarenko Artem 1998 43 / 83 54:44 III     Spb,Sestroreck-Mps 2611 48.42
44   Davydov Denis 1998 44 / 83 54:55     Spb,Cfk Avs 2731 47.78
45   Eremin Dmitriy 1998 45 / 83 55:00     Lo Sosnovyy Bor,Yuventa 2913 47.49
46   Khomenko Arseniy 1998 46 / 83 55:09     Mo Lytkarino - Stas 1397 46.96
47   Razdyakonov Viktor 1998 47 / 83 56:45     Moskva, Kompas-Liga 1511 41.36
48   Sabinin Artemiy 1998 48 / 83 57:04     Lo Sosnovyy Bor,Yuventa 2910 40.25
49   Savin Artem 1998 49 / 83 58:01     Cherepovec,May 2865 36.93
50   Parkhomenko Ivan 1998 50 / 83 58:08     Spb,Avrora 2006 36.52
51   Mironov Daniil 1998 51 / 83 1:00:38 II     Moskva,Yuzao-Team 1810 27.77
52   Feofanov Roman 1998 52 / 83 1:00:43     Spb,Ddt Krasnoselskiy 2237 27.48
53   Reznichenko Aleksey 1998 53 / 83 1:01:02     Spb,Sestroreck-Mps 2612 26.37
54   Golosov Roman 1998 54 / 83 1:02:55     Spb,Ddyut Vyborgskogo R-Na_T 2289 19.78
55   Sheludko Valeriy 1998 55 / 83 1:05:57     Ukraina,Luganskaya Obl 2830 9.16
56   Smirnov Mikhail 1998 56 / 83 1:07:22     Spb,Baltiyskiy Bereg 339 2183 4.20
57   Moshenko Albert 1998 57 / 83 1:08:11     Mo Vatutinki,Vaututinki 1307 1.34
58   Khafizov Azat 1998 58 / 83 1:08:19     Spb,Ddyut Vyborgskogo R-A - Sha 2270 0.88
59   Fedorov Danil 1998 59 / 83 1:10:15     Spb,Ddyut Vyborgskogo R-A - Sha 2269
60   Yakovlev Maksim 1998 60 / 83 1:10:43     Spb,Ddyut Vyborgskogo R-A - Sha 2271
61   Savinov Aleksandr 1998 61 / 83 1:10:49 II     Moskva,Yuzao-Team 1812
62   Isaev Ivan 1998 62 / 83 1:11:39     Moskva,Orienta Ski-O 1652
63   Rumyancev Ivan 1998 63 / 83 1:13:47     Mo Lytkarino - Stas 1396
64   Esipov Ivan 1998 64 / 83 1:14:04     Moskva,Orienta-Tropa 1755
65   Pogorzhelskiy Ilya 1998 65 / 83 1:14:34     Spb,Skif 2633
66   Zatulo Grigoriy 1998 66 / 83 1:15:04     Spb,Kalinka 2355
67   Zhilcov Kirill 1998 67 / 83 1:16:23     Lo Sosnovyy Bor,Yuventa 2908
68   Semenov Aleksandr 1998 68 / 83 1:17:22     Lo Sosnovyy Bor,Yuventa 1204
69   Volkov Timur 1998 69 / 83 1:18:06     V.Novgorod,Akron 1050
70   Panteleev Kirill 1998 70 / 83 1:19:26     Spb,Ddyut Vyborgskogo R-A - Sha 2267
71   Bogatyrev Daniil 1998 71 / 83 1:19:32     Moskva,Orienta-Tropa 1754
72   Plekhov Nikita 1998 72 / 83 1:19:45     Spb,Ddyut Vyborgskogo R-A - Sha 2268
73   Osipov Aleksey 1998 73 / 83 1:20:03     Mo Lytkarino,Glukhova 1435
74   Smolin Nikita 1998 74 / 83 1:20:46     Spb,Fr. Ddyut Azimut360 2695
75   Garbuz Sasha 1998 75 / 83 1:21:47     Mo Vatutinki,Vaututinki 1306
76   Kazarinov Viktor 1998 76 / 83 1:27:04     Spb,Ddt Krasnoselskiy 2234
77   Pugachevskiy Artem 1998 77 / 83 1:36:00     Spb,Ddt Krasnoselskiy 2236
78   Caplin Ivan 1998 78 / 83 1:54:38     Spb, Pushkin,Severnyy Veter E 1936
79   Kuznecov Ivan 1998     Mo Lytkarino - Stas 1395 DNF
80   Bychkov Aleksey 1998     Lo Sosnovyy Bor,Yuventa 2911 DNF
81   Kuznecov Daniil 1998     Spb,Fr. Ddyut Azimut360 2694 DNF
82   Ivanov Mikhail 1998     Spb,Defsport 2321 DNF
83   Kataev Ernst 1998     Petrozavodsk,Lider 1840 DNF
To groupclasses
M14B ( participants: 61 )
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Leontev Nikita 1997 1 / 61 39:26 I     Petrozavodsk,Lider 1843 120.00
2   Rozhdestvenskiy Aleksandr 1997 2 / 61 40:18 III     Spb,Ddt Petrodvorec 2254 117.36
3   Kashin Nikolay 1997 3 / 61 42:12 II     Spb,Ddt Petrodvorec 2253 111.58
4   Klishevich Artem 1997 4 / 61 42:44 II     Spb,Cfk Avs 2736 109.96
5   Galagurov Aleksey 1997 5 / 61 45:09     Moskva,Foton-Dyussh-32 1789 102.60
6   Danilov Ilya 1997 6 / 61 46:48     Lo, Vyborg-Orientir 1284 97.58
7   Dmitrenko Nikolay 1997 7 / 61 50:50 III     Spb,Severnyy Veter 2553 85.31
8   Lebedev Stepan 1997 8 / 61 51:14 III     Mo Lytkarino - K 2 1360 84.09
9   Polyarush Dmitriy 1997 9 / 61 51:37     Moskva,Malakhit 1589 82.92
10   Pastukhov Nikita 1997 10 / 61 52:51 II     Cherepovec,May 2870 79.17
11   Baronas Raymond 1997 11 / 61 53:58     Spb,Sdyusshor№2 Vesta 2449 75.77
12   Leri Roman 1997 12 / 61 54:21 II     Petrozavodsk,Ekstrim 1886 74.61
13   Shanin Andrey 1997 13 / 61 55:07 III     Mo Lytkarino - Stas 1398 72.27
14   Teplov Egor 1997 14 / 61 55:32 III     Lo Sosnovyy Bor,Yuventa 1208 71.01
15   Orlov Sergey 1997 15 / 61 57:27 III     Spb,Baltiyskiy Bereg 339 2186 65.17
16   Kulgavyy Aleksandr 1997 16 / 61 1:00:07     Moskva,Orienta Ski-O 1658 57.06
17   Dmitriev Kirill 1997 17 / 61 1:00:49     Spb,Sesroreck Ps 2578 54.93
18   Mogilnyy Ilya 1997 18 / 61 1:04:06 III     Lo Belye Nochi, Vsev.Dyussh 1243 44.94
19   Abramov Igor 1998 19 / 61 1:04:28     Spb,Sporttur-Aef 2656 43.82
20   Ermakov Ivan 1997 20 / 61 1:04:32     Lo Vyborg,Orientir Cdt 1128 43.62
21   Kusachev Andrey 1997 21 / 61 1:04:34     Mo Dolgoprudnyy 1323 43.52
22   Krayushkin Dmitriy 1997 22 / 61 1:05:10 III     Moskva,Malakhit 1588 41.69
23   Lesik Demyan 1997 23 / 61 1:05:49     Lo,Kuzmolovo 110% 1282 39.71
24   Rakov Artem 1997 24 / 61 1:06:22     Spb,Baltiyskiy Bereg 339 1242 38.04
25   Kozhevnikov Artem 1997 25 / 61 1:06:31     Lo Sosnovyy Bor,Yuventa 2891 37.58
26   Lavonen Sergey 1997 26 / 61 1:08:12     Lo Vyborg,Orientir Cdt 1129 32.46
27   Kaydanov Nikita 1997 27 / 61 1:09:31     Spb,Formula_239 2683 28.45
28   Malkov Maksim 1997 28 / 61 1:10:02     Mo Vatutinki,Vaututinki 1309 26.88
29   Polyakov Sergey 1997 29 / 61 1:10:16 II     Tambov,Sdyusshor 2789 26.17
30   Ivanov Maksim 1997 30 / 61 1:10:51     Spb,Skif 2635 24.40
31   Babenko Egor 1997 31 / 61 1:11:01 III     Spb,Ddyut Vyborgskogo R-Na_T 2290 23.89
32   Davydov Maksim 1997 32 / 61 1:14:44     Mo Vatutinki,Vaututinki 1308 12.58
33   Lavrushin Maksim 1997 33 / 61 1:15:33     Moskva,Orienta-Vesna 1691 10.09
34   Potemkin Andrey 1997 34 / 61 1:18:24 I     Petrozavodsk,Orientir 1863 1.42
35   Chekalin Leonid 1997 35 / 61 1:19:36     Moskva,Orienta Ski-O 1661
36   Krupskiy Daniil 1997 36 / 61 1:20:35     Spb,Skif 2637
37   Razdobudko Denis 1991 37 / 61 1:22:12     Moskva,Orienta Ski-O 1659
38   Puchkov Ivan 1997 38 / 61 1:24:18     Tolyatti,Kso Formula 2815
39   Belodubrovskiy Daniil 1997 39 / 61 1:28:21     Spb,Formula_239 2958
40   Kubarev Aleksey 1997 40 / 61 1:31:25     Moskva,Mgu 1599
41   Sumin Yuriy 1997 41 / 61 1:32:18     Spb,Avrora 2008
42   Astafev Evgeniy 1997 42 / 61 1:32:49 III     Moskva,Yuzao-Team 1813
43   Abramov Aleksandr 1997 43 / 61 1:42:21 II     Petrozavodsk,Lider 1842
44   Krasov Andrey 1997 44 / 61 1:46:16     Spb,Baltiyskiy Bereg 339 2185
45   Vasin Gleb 1997 45 / 61 1:49:54     Moskva Vasin 1494
46   Nikolaenkov Aleksandr 1997 46 / 61 2:05:06     Mo Lytkarino - K 2 1361
47   Shilov Vadim 1997 47 / 61 2:16:28     Moskva,Yuzao-Team 1815
48   Ivanov Kirill 1997     Spb,Sesroreck Ps 2580 DNF
49   Chistyakov Kirill 1997     Moskva,Orienta-Vesna 1692 DNF
50   Vovk Aleksandr 1997     Spb,Sdyusshor№2 Vesta 2450 DNF
51   Petrov Daniil 1997     Spb,Sdyusshor№2 Vesta 2960 DNF
52   Bezzubov Maksim 1997     Spb,Ddyut Vyborgskogo R-A - Sha 2272 DNF
53   Nikiforkov Ivan 1997 II     Petrozavodsk,Lider 1844 DNF
54   Dorofeev Maksim 1997     Spb,Sesroreck Ps 2579 DNF
55   Monakhov Roman 1997     Spb,Sdyusshor№2 Golfstrim 2493 DNF
56   Demidov Aleksey 1997     Spb,Severnyy Veter 2552 DNF
57   Rumyancev Kirill 1997     Spb,Sesroreck Ps 2582 DNF
58   Kolpakov Vladislav 1997     Lo Sosnovyy Bor,Yuventa 1207 DNF
59   Pichugin Maksim 1997     Surgut,Khmao-Yugra 2768 DNF
60   Pommer Dmitriy 1997     S-Pb,Ddyut Vyborgskogo Rayona_K 2285 DNF
61   Shevchenko Semen 1997     Mo Lytkarino - K 2 1362 DNF
To groupclasses
M15B ( participants: 44 )
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Zaslonkin Aleksandr 1996 1 / 44 48:56 I     Spb,Severnyy Veter 2556 150.00
2   Tatarskikh Saveliy 1996 2 / 44 53:06 II     Kirov,Lesmaster 1095 137.23
3   Vatochkin Artem 1996 3 / 44 54:51 II     Vologda,O- Sever 1069 131.86
4   Bileckiy Nikita 1996 4 / 44 55:02 II     Lo,Kuzmolovo 110% 1286 131.30
5   Ageev Aleksey 1996 5 / 44 55:05 I     Smolensk,Sdyusshor №6 1908 131.15
6   Mentiy Maksim 1996 6 / 44 59:37 I     Mo Lytkarino,Glukhova 1437 117.25
7   Kondrashov Artem 1996 7 / 44 1:05:23 II     Petrozavodsk,Orientir 1864 99.57
8   Zaycev Fedor 1996 8 / 44 1:06:36 II     Moskva,Foton-Dyussh-32 1790 95.84
9   Vizenko Vladimir 1996 9 / 44 1:08:09 III     Mo Lytkarino,Vk 1415 91.09
10   Ryabov Stanislav 1996 10 / 44 1:09:41     Mo Lytkarino - K 2 1364 86.39
11   Strukov Pavel 1996 11 / 44 1:09:56     Spb,Ddyut Vyborgskogo R-A - Sha 2276 85.63
12   Kuznecov Mikhail 1996 12 / 44 1:10:36 II     Lo Belye Nochi, Vsev.Dyussh 1245 83.58
13   Kirichenko Aleksey 1996 13 / 44 1:13:26 II     Spb,Kalinka 2358 74.90
14   Mansyrev Arseniy 1996 14 / 44 1:16:07 III     Moskva,Yuzao-Team 1818 66.67
15   Tinus Tuomas 1996 15 / 44 1:16:14 I     Petrozavodsk,Lider 1848 66.31
16   Beyzman Aleksandr 1996 16 / 44 1:17:49     Moskva,Orienta Ski-O 1662 61.46
17   Nozdrachev Anton 1996 17 / 44 1:18:01 III     Mo Lytkarino - Stas 1401 60.85
18   Tikhonov Egor 1996 18 / 44 1:20:56     Mo Lytkarino - Stas 1403 51.91
19   Titarenko Matvey 1996 19 / 44 1:21:33     Lo,Kuzmolovo 110% 1289 50.02
20   Lobanov Artem 1996 20 / 44 1:23:03     S-Pb,Ddyut Vyborgskogo Rayona_K 2286 45.42
21   Elkin Evgeniy 1996 21 / 44 1:23:49 II     Kirov,Lesmaster 1094 43.07
22   Komov Sergey 1996 22 / 44 1:24:12 II     Mo Lytkarino - K 2 1363 41.89
23   Kostyukov Aleksandr 1996 23 / 44 1:24:58 I     Smolensk,Sdyusshor №6 1910 39.54
24   Podolskiy Ivan 1996 24 / 44 1:26:01     Cherepovec,May 2963 36.32
25   Korneev Viktor 1996 25 / 44 1:27:19 II     Spb,Baltiyskiy Bereg-F 2211 32.34
26   Lobastov Stanislav 1996 26 / 44 1:30:41 III     Spb,Sestroreck-Mps 2615 22.02
27   Gavrilin Filipp 1996 27 / 44 1:31:11 III     Mo Lytkarino - Stas 1400 20.49
28   Kochetkov Sergey 1996 28 / 44 1:31:24 II     Mo Vatutinki,Vaututinki 1310 19.82
29   Aleksandrov Roman 1996 29 / 44 1:34:41 III     Spb,Severnyy Veter 2554 9.76
30   Andreev Mikhail 1996 30 / 44 1:35:12     Spb,Ddyut Vyborgskogo R-A - Sha 2274 8.17
31   Ryzhov Dmitriy 1996 31 / 44 1:41:08     Lo,Ilichevo 1259
32   Milyutin Aleksey 1996 32 / 44 1:42:04 I     Petrozavodsk,Lider 1847
33   Belyakov Vladimir 1996 33 / 44 1:43:13     Mo Dolgoprudnyy 1324
34   Zinkevich Andrey 1996 34 / 44 1:45:41 III     Spb,Sestroreck-Mps 2614
35   Shostakovskiy Mikhail 1996 35 / 44 1:45:53     Mo Lytkarino - K 2 1366
36   Stolyarov Evgeniy 1996 36 / 44 2:04:10     Moskva,Lisyata 1564
37   Kozlov Anton 1996 37 / 44 2:07:09 III     Spb,Sesroreck Ps 2584
38   Ulyanov Vladimir 1996 38 / 44 2:23:18 III     Mo Lytkarino - K 2 1365
39   Borisov Denis 1996 39 / 44 3:35:04     V.Novgorod,Akron 1051
40   Pershin Maksim 1996 II     Spb,Severnyy Veter 2557 DNF
41   Toktaliev Mikhail 1996 III     Spb,Severnyy Veter 2558 DNF
42   Abramchuk Mikhail 1996     Spb,Ddt Krasnoselskiy 2238 DNF
43   Alekseev Aleksandr 1996     Lo,Kuzmolovo 110% 1285 DNF
44   Kovalev Viktor 1996 I     Petrozavodsk,Lider 1846 DNF
To groupclasses
M16B ( participants: 30 )
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Bondarenko Valeriy 1995 1 / 30 42:07     Spb,Ddt Petrodvorec 2256 150.00
2   Lebedev Konstantin 1995 2 / 30 59:27 I     Spb,Kalinka 2360 88.27
3   Ivanov Mikhail 1995 3 / 30 1:12:26 II     Lo Sosnovyy Bor,Yuventa 1212 42.03
4   Deev Petr 1995 4 / 30 1:16:44 III     Moskva,Mgu 1602 26.71
5   Rumyancev Stepan 1995 5 / 30 1:17:59 II     Mo Lytkarino - Stas 1408 22.26
6   Dedkov Nikita 1995 6 / 30 1:22:40 II     Moskva,Craft-Orienta 1528 5.58
7   Kocharovskiy Fedor 1995 7 / 30 1:23:21 II     Mo Lytkarino - Stas 1407 3.15
8   Yun Anton 1996 8 / 30 1:24:31     Spb,Sporttur-Aef 2659
9   Karandashov Dmitriy 1995 9 / 30 1:25:09 III     Mo Lytkarino,Vk 1417
10   Korneev Vyacheslav 1995 10 / 30 1:27:51 III     Mo Lytkarino - Stas 1406
11   Afanasev Mikhail 1995 11 / 30 1:28:44 I     Ukraina,Luganskaya Obl 2832
12   Makarov Andrey 1995 12 / 30 1:30:05 II     Lo Sosnovyy Bor,Yuventa 1215
13   Ivanov Artem 1995 13 / 30 1:30:23     Spb,Sporttur-Aef 2657
14   Arinin Ilya 1995 14 / 30 1:31:38 III     Moskva,Orienta-Skrum 1985
15   Meleshin Pavel 1995 15 / 30 1:34:46 II     Mo Lytkarino,Vk 1418
16   Ilenko Yuriy 1995 16 / 30 1:36:24     Spb,Baltiyskiy Bereg 339 2189
17   Yurev Igor 1995 17 / 30 1:37:58 III     Lo Vyborg,Orientir Cdt 2831
18   Murashev Fedor 1995 18 / 30 1:39:48 III     Moskva,Yuzao-Team 1821
19   Naumkin Dmitriy 1995 19 / 30 1:40:49 I     Moskva,Craft-Orienta 1530
20   Kurilenko Dmitriy 1995 20 / 30 1:45:09 III     Mo Lytkarino,Glukhova 1438
21   Borisyuk Dmitriy 1995 21 / 30 1:48:04 III     Mo Lytkarino - Stas 1404
22   Komkin Valeriy 1995 22 / 30 1:52:31 III     Moskva,Yuzao-Team 1820
23   Sokolov Grigoriy 1995 23 / 30 1:56:34     S-Pb,Ddyut Vyborgskogo Rayona_K 2287
24   Mukhin Vladimir 1995 24 / 30 1:57:35     Mo Lytkarino - K 2 1367
25   Khamzin Vitaliy 1996 25 / 30 2:48:56     Spb,Formula_239 2685
26   Badilov Stefan 1995     Spb,Skif 2640 DNF
27   Konovalov Vyacheslav 1995 II     Tambov,Sdyusshor 2792 DNF
28   Samoylov Dmitriy 1996     Spb,Sdyusshor№2 Vesta 2452 DNF
29   Vompe Ilya 1996     Moskva,Mgu 1601 DNF
30   Popov Aleksandr 1995     Spb,Fr. Ddyut Azimut360 2696 DNF
To groupclasses
M18B ( participants: 27 )
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Laptev Yuriy 1994 1 / 27 1:10:08 I     Spb,Nord West 1987 180.00
2   Panov Ivan 1993 2 / 27 1:12:21     Moskva,Sk Foton 1778 174.31
3   Uldanov Ruslan 1994 3 / 27 1:13:26 I     Lo Vsevolozhsk,Belye Nochi 1115 171.53
4   Murashko Denis 1994 4 / 27 1:14:19     Spb,Ddt Petrodvorec 2257 169.26
5   Sulackiy Daniil 1993 5 / 27 1:19:20 КМС     Lo Sosnovyy Bor,Yuventa 2979 156.39
6   Chesnokov Nikita 1994 6 / 27 1:23:11 I     Spb,Kalinka 2368 146.51
7   Bogdanov Dmitriy 1993 7 / 27 1:23:22 I     Spb,Sdyusshor№2 Golfstrim 2495 146.04
8   Podolskiy Dzhon 1993 8 / 27 1:25:31 КМС     Lo,Kuzmolovo 110% 1296 140.52
9   Lapushkin Vladimir 1994 9 / 27 1:27:36 I     Lo Belye Nochi, Vsev.Dyussh 1247 135.17
10   Bykov Daniil 1994 10 / 27 1:31:21 КМС     Spb,Sdyusshor№2 Golfstrim 2496 125.55
11   Maslennikov Andrey 1994 11 / 27 1:33:26 II     Spb,Sestroreck-Mps 2618 120.20
12   Pavlov Ilya 1993 12 / 27 1:35:56 II     Lo Vyborg,Orientir Cdt 1130 113.78
13   Rozanov Maksim 1994 13 / 27 1:42:11 I     Spb,Cfk Avs 2737 97.74
14   Desyatov Sergey 1994 14 / 27 1:44:30 II     Spb,Sestroreck-Sertolovo 2629 91.80
15   Kostrikov Aleksey 1994 15 / 27 1:45:18 II     Spb,Fr. Ddyut Azimut360 2697 89.74
16   Pugachev Denis 1994 16 / 27 1:54:59 II     Mo Lytkarino,Vk 1420 64.89
17   Gusakov Kirill 1994 17 / 27 2:01:28 III     Spb,Sestroreck-Mps 2617 48.25
18   Kislyy Konstantin 1994 18 / 27 2:01:57 II     Spb,Sdyusshor№2 Golfstrim 2498 47.01
19   Chursin Nikolay 1994 19 / 27 2:17:03 III     Lo,Kuzmolovo 110% 1298 8.26
20   Tankeev Nikita 1994 20 / 27 2:45:19     V.Novgorod,Akron 1052
21   Mankov Mikhail 1994 21 / 27 2:48:21     Spb,Ddt Krasnoselskiy 2241
22   Berlizov Aleksey 1994 22 / 27 2:51:09     Spb,Ddt Krasnoselskiy 2240
23   Andreev Andrey 1994     Spb,Ddt Krasnoselskiy 2239 DNF
24   Kurdyumov Sergey 1994 III     Spb,Sdyusshor№2 Vesta 2453 DNF
25   Tikhonov Pavel 1994     Spb,Fr. Ddyut Azimut360 2698 DNF
26   Trofimov Bogdan 1994     Lo, Vyborg-Orientir 1131 DNF
27   German Vladimir 1994 III     Spb,Ddyut Vyborgskogo R-Na_T 2292 DNF
To groupclasses
M21A ( participants: 43 )
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Zhelomonov Denis 1980 1 / 43 1:05:13 КМС     Spb,Sdyusshor№2 Golfstrim 2502 200.00
2   Elizarov Daniil 1992 2 / 43 1:06:12 МС     Spb,Kalinka 2372 196.98
3   Smirnov Sergey 1977 3 / 43 1:06:39 КМС     Spb,Sdyusshor№2 Golfstrim 2509 195.60
4   Zemlyakov Aleksey 1985 4 / 43 1:07:06 МС     Spb,Yarkiy Mir 2749 194.22
5   Vokulov Oleg 1980 5 / 43 1:07:28     Petrozavodsk, Karjalan Rasti 2985 193.10
6   Maslovskiy Dmitriy 1991 6 / 43 1:07:52     Spb,Ddt Petrodvorec 2259 191.87
7   Nazarychev Velimir 1992 7 / 43 1:07:55 КМС     Lo Vsevolozhsk,Belye Nochi 1116 191.72
8   Ivanov Evgeniy 1981 8 / 43 1:07:56 МС     Spb,Sdyusshor№2 Golfstrim 2505 191.67
9   Pyadyshev Evgeniy 1981 9 / 43 1:09:49 КМС     Lo Sosnovyy Bor,Yuventa 1220 185.89
10   Brykov Igor 1991 10 / 43 1:09:52 КМС     Lichno 2983 185.74
11   Popov Artem 1991 11 / 43 1:11:06 КМС     Spb,Severnyy Veter 2565 181.96
12   Volkov Mikhail 1975 12 / 43 1:12:11 МС     Spb,Yarkiy Mir 2748 178.64
13   Kulikov Anatoliy 1991 13 / 43 1:12:48 КМС     Spb,Universitet 2669 176.74
14   Dyachenko Vadim 1992 14 / 43 1:13:35 КМС     Kharkov,Kso Kompas 2839 174.34
15   Baryshnikov Sergey 1984 15 / 43 1:15:31 I     N.Novgorod,Kso Arina 1825 168.41
16   Goryachev Mikhail 1988 16 / 43 1:19:08 КМС     Moskva,Sk Foton 1779 157.32
17   Andreev Oleg 1989 17 / 43 1:20:50 МС     Spb,Kalinka 1532 152.11
18   Petrov Pavel 1989 18 / 43 1:22:50 МС     Spb,Severnyy Veter 2564 145.97
19   Polyakov Vadim 1989 19 / 43 1:23:51 КМС     Spb,Sdyusshor№2 Vesta 2456 142.86
20   Kalaydin Pavel 1985 20 / 43 1:24:26 МС     Spb,Severnyy Veter 2561 141.07
21   Pyankov Daniil 1980 21 / 43 1:24:28 МС     Spb,Ddt Petrodvorec 2260 140.97
22   Karimov Dinar 1991 22 / 43 1:26:52 I     Sterlitamak,Sgpa 2765 133.61
23   Ivanov Kirill 1982 23 / 43 1:27:01 I     Lo Sosnovyy Bor,Yuventa 1219 133.15
24   Kasatkin Aleksey 1992 24 / 43 1:29:02 КМС     Spb,Sdyusshor№2 Golfstrim 2506 126.96
25   Ignatev Oleg 1992 25 / 43 1:29:03 КМС     Kharkov,Kso Kompas 2840 126.91
26   Rusakov Sergey 1988 26 / 43 1:29:08 I     Spb,Azimut 2054 126.65
27   Leksin Oleg 1977 27 / 43 1:30:27 КМС     Tverskaya Obl,Zubcov 2797 122.62
28   Lavrinovich Artem 1985 28 / 43 1:31:12 КМС     Moskva Orienta-Star 1497 120.32
29   Semenov Leonid 1991 29 / 43 1:32:10 КМС     Sterlitamak,Sgpa 2766 117.35
30   Nikolaev Aleksey 1985 30 / 43 1:33:14 I     Spb,Sdyusshor№2 Golfstrim 2507 114.08
31   Gladilin Dmitriy 1986 31 / 43 1:38:58 КМС     Moskva,Orienta-Star 1679 96.50
32   Shlikhter Petr 1977 32 / 43 1:48:41 III     Spb,Sdyusshor№2 Vesta 2457 66.70
33   Smirnov Valeriy 1988 33 / 43 1:52:37     Spb,Sdyusshor№2 Vesta 2986 54.64
34   Marshagin Yuriy 1977 34 / 43 2:04:34 I     Spb,Sdyusshor№2 Vesta 2455 17.99
35   Golyshev Evgeniy 1985 35 / 43 2:08:27 III     Pica-Khat 2988 6.08
36   Fedorov Dmitriy 1984 36 / 43 2:22:33 I     Mo Dolgoprudnyy 1325
37   Petrov Aleksey 1980 37 / 43 2:23:15     Moskva,Petrov 1759
38   Golubev Aleksey 1990 КМС     Moskva,Snegovik-O-Team 1538 DNF
39   Ivanenko Evgeniy 1990 КМС     Lo, Vyborg-Orientir 1989 DNF
40   Serov Vladimir 1980 I     Mo Zhukovskiy,Zhuk 1336 DNF
41   Konyukhov Vasiliy 1988 МС     Spb,Sdyusshor№2 Vesta 2454 DNF
42   Elizarov Vladimir 1989 КМС     Spb,Kalinka 2373 DNF
43   Valkovskiy Vladislav 1988 МС     Spb,Kalinka 2370 DNF
To groupclasses
M21K ( participants: 71 )
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Malyshev Nikolay 1983 1 / 71 42:48 МС     Spb,Yarkiy Mir 2751 200.00
2   Finagin Aleksey 1986 2 / 71 43:15 КМС     Spb,Sdyusshor№2 Golfstrim 2513 197.90
3   Ibragimov Denis 1983 3 / 71 43:31 МС     Spb,Sdyusshor№2 Golfstrim 2992 196.65
4   Prokhorov Yuriy 1990 4 / 71 44:03 КМС     Spb,Baltiyskiy Bereg-F 2213 194.16
5   Glukhov Valeriy 1988 5 / 71 45:40 МСМК     Mo Lytkarino,Glukhova 1441 186.60
6   Levin Mikhail 1989 6 / 71 45:59 КМС     Cherepovec,May 2876 185.12
7   Kuzmin Vasiliy 1986 7 / 71 47:18 МС     Spb,Alko-Stop 1949 178.97
8   Kostin Vladimir 1981 8 / 71 47:49 КМС     Mo Lytkarino - K 2 1371 176.56
9   Ermachenkov Aleksey 1986 9 / 71 49:54 I     Moskva,Sso Mifi 1784 166.82
10   Ippolitov Mikhail 1980 10 / 71 50:01 I     Moskva,Craft-Orienta 1533 166.28
11   Filatov Egor 1985 11 / 71 50:29 КМС     Spb,Universitet 2666 164.10
12   Barskiy Pavel 1984 12 / 71 50:32 КМС     Spb,Alko-Stop 1945 163.86
13   Ermachenko Nikolay 1987 13 / 71 51:24 КМС     Spb,Alko-Stop 1947 159.81
14   Parkhomenko Aleksandr 1980 14 / 71 52:22 I     Spb,Sdyusshor№2 Vesta 2459 155.30
15   Sugak Yuriy 1981 15 / 71 52:35 МС     Spb,Baltiyskiy Bereg-F 2214 154.28
16   Kirichenko Anton 1980 16 / 71 53:22 КМС     Lo Sosnovyy Bor,Yuventa 1221 150.62
17   Zaec Aleksey 1988 17 / 71 54:21 КМС     Spb,Alko-Stop 1948 146.03
18   Budkin Aleksey 1983 18 / 71 54:22 МС     Spb,Alko-Stop 1946 145.95
19   Stukalin Gleb 1992 19 / 71 54:44 II     Spb,Universitet 2672 144.24
20   Krylov Nikolay 1977 20 / 71 55:01 I     Moskva, Omega-2 1515 142.91
21   Chinenov Vitaliy 1981 21 / 71 55:08 I     Mo Lytkarino - K 2 1375 142.37
22   Glazunov Andrey 1974 22 / 71 56:55 I     Moskva,Losinyy Ostrov 1573 134.03
23   Patanin Nikolay 1982 23 / 71 57:02 II     Lo,Vyborg-2 1252 133.49
24   Anokhin Egor 1983 24 / 71 57:03 КМС     Spb,Sdyusshor№2 Golfstrim 2510 133.41
25   Golubev Maksim 1976 25 / 71 57:11 I     Lo Kuzmolovo,110% 1249 132.79
26   Lazutkin Aleksey 1978 26 / 71 58:36 I     Mo Lytkarino,Motors 1455 126.17
27   Valyaev Roman 1989 27 / 71 58:47 КМС     Mo Lytkarino - Stas 2994 125.31
28   Stepanov Sergey 1980 28 / 71 59:05 КМС     Lo, Gatchina-Ms 2996 123.91
29   Musienko Dmitriy 1992 29 / 71 59:28 I     Spb,Sdyusshor Sestroreck 2424 122.12
30   Ignatev Dmitriy 1984 30 / 71 1:01:21 КМС     Spb,Severnyy Veter 2566 113.32
31   Parkhomenko Petr 1976 31 / 71 1:02:10 II     Lichno 2998 109.50
32   Kharkovskiy Dmitriy 1991 32 / 71 1:03:57 II     Spb,Universitet 2674 101.17
33   Mitin Fedor 1990 33 / 71 1:04:17 I     Spb,Sdyusshor№2 Golfstrim 2512 99.61
34   Malevskiy Andrey 1980 34 / 71 1:05:53 КМС     Lo, Gatchina-Ms 2995 92.13
35   Malmygin Sergey 1977 35 / 71 1:06:18 КМС     Lo Sosnovyy Bor,Yuventa 1222 90.19
36   Bektimirov Adik 1985 36 / 71 1:06:25 КМС     Surgut,Khmao-Yugra 2769 89.64
37   Pyadyshev Aleksey 1983 37 / 71 1:06:47 КМС     Lo Sosnovyy Bor,Yuventa 1143 87.93
38   Borisov Mikhail 1983 38 / 71 1:08:13 I     Spb,Sdyusshor№2 Golfstrim 2511 81.23
39   Stulov Aleksandr 1980 39 / 71 1:08:25 II     Mo Lytkarino,Olimpiya 1459 80.30
40   Solozobov Andrey 1979 40 / 71 1:08:36     Lichno 1914 79.44
41   Bogdanov Denis 1975 41 / 71 1:08:38     Spb,Klub Zdorove 2386 79.28
42   Baranov Kirill 1980 42 / 71 1:09:06 I     Lo Ilichevo,Rovet 1138 77.10
43   Podkorytov Evgeniy 1982 43 / 71 1:09:22 I     Mo Dolgoprudnyy,Inventor 1330 75.86
44   Mens Anton 1978 44 / 71 1:09:28     Spb, Mass Sport 1913 75.39
45   Poroshin Vladimir 1983 45 / 71 1:09:47     Moskva Poroshin 1498 73.91
46   Kolobov Roman 1991 46 / 71 1:09:58 II     Spb,Universitet 2670 73.05
47   Korotaev Andrey 1985 47 / 71 1:10:01 II     Mo Lytkarino - K 2 1370 72.82
48   Shorokhov Aleksandr 1987 48 / 71 1:10:32 II     Moskva,Moskovskiy Kompas 1609 70.40
49   Borispolskiy Igor 1979 49 / 71 1:10:53     Spb,Ddt Krasnoselskiy 2242 68.77
50   Fedotov Aleksey 1982 50 / 71 1:13:15     Spb,Sporttur-Aef 2661 57.71
51   Shekalev Aleksey 1987 51 / 71 1:13:52 II     Mo Lytkarino - K 2 1376 54.83
52   Medvedev Aleksandr 1977 52 / 71 1:16:10 II     Moskva,Malakhit 1591 44.08
53   Raev Pavel 1981 53 / 71 1:16:17 I     Spb,Nord West 2991 43.54
54   Frolov Georgiy 1990 54 / 71 1:16:39     Spb,Universitet 2673 41.82
55   Pavlov Konstantin 1991 55 / 71 1:16:45     Spb,Universitet 2671 41.36
56   Nikolaenkov Dmitriy 1987 56 / 71 1:18:02 II     Mo Lytkarino - K 2 1373 35.36
57   Chernyshov Andrey 1981 57 / 71 1:18:41 КМС     Lo Kirishi,Orientator 1144 32.32
58   Nikolaev Sergey 1987 58 / 71 1:19:16 II     Mo Lytkarino - K 2 1372 29.60
59   Abalyaev Evgeniy 1987 59 / 71 1:20:01 II     Mo Lytkarino - K 2 1369 26.09
60   Amosov Pavel 1965 60 / 71 1:25:50 III     V.Novgorod,Eremenko 2997
61   Karepanov Pavel 1987 61 / 71 1:29:32     Moskva,Seryozhkin 1761
62   Yacyshin Ilya 1984 62 / 71 1:33:27     Spb,Nespyashie Vmeste 2392
63   Serezhkin Mikhail 1986 63 / 71 1:33:34     Moskva,Seryozhkin 1762
64   Gerdo Sergey 1977 64 / 71 1:37:20 I     Spb,Sdyusshor№2 Vesta 2458
65   Popov Andrey 1989 65 / 71 1:39:15 II     Mo Lytkarino - K 2 1374
66   Nikitin Dmitriy 1980 66 / 71 1:43:32     Spb,Azimut 2055
67   Abramov Yuriy 1988 67 / 71 1:50:14     Moskva,Spartak-88 1782
68   Akimkin Grigoriy 1986 68 / 71 3:03:38 КМС     Spb,Alko-Stop 1944
69   Pomerancev Andrey 1986 МС     Spb,Alko-Stop 1950 DNF
70   Yurchuk Sergey 1977 II     Moskva,Sk Foton 1780 DNF
71   Zhuykov Denis 1988     Pica-Khat 2460 DNF
To groupclasses
M35B ( participants: 18 )
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Ushakov Sergey 1974 1 / 18 1:09:41 КМС     Lo Sosnovyy Bor,Yuventa 1223 150.00
2   Tetikov Vitaliy 1972 2 / 18 1:11:22     Gelendzhik,Kso Chyornoe More 1078 146.38
3   Reznikov Anton 1974 3 / 18 1:20:04 I     Moskva,Reznikov 1760 127.65
4   Mikhaylov Vladimir 1972 4 / 18 1:21:05 КМС     Cherepovec,Deerteam 2844 125.46
5   Ivanov Aleksey 1973 5 / 18 1:22:38 I     Spb,Nord West 1990 122.12
6   Gavrilov Igor 1973 6 / 18 1:23:13 КМС     Lo Gatchina,Pro-Sport 1135 120.87
7   Vasin Danila 1972 7 / 18 1:26:20 КМС     Moskva Vasin 1495 114.16
8   Makeev Petr 1974 8 / 18 1:28:25 II     Spb,Yarkiy Mir 2757 109.67
9   Malov Sergey 1971 9 / 18 1:29:37     Lichno 3000 107.09
10   Chumarin Boris 1975 10 / 18 1:33:54     Spb,Optima 2395 97.87
11   Eremenko Aleksey 1974 11 / 18 1:34:20     V.Novgorod,Eremenko 1057 96.94
12   Panov Ilya 1973 12 / 18 1:42:04     Moskva,Losinyy Ostrov 1574 80.29
13   Kudryavcev Kirill 1973 13 / 18 1:42:41 КМС     Vologda 3001 78.96
14   Golod Yuriy 1975 14 / 18 1:44:34 КМС     Spb,Baltiyskiy Bereg-F 2215 74.91
15   Evdakimov Andrey 1972 15 / 18 1:47:51     Spb,Ddt Petrodvorec 2261 67.84
16   Litvinov Vladimir 1976 16 / 18 2:40:53 I     Spb,Sdyusshor№2 Vesta 2461
17   Koroteev Mikhail 1975 17 / 18 2:51:08 I     Spb,Formula_239 2687
18   Vasilev Aleksandr 1973 II     Spb,Azimut 2057 DNF
To groupclasses
M40B ( participants: 17 )
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Romanenko Oleg 1970 1 / 17 53:30 I     Lo Sosnovyy Bor,Yuventa 2403 120.00
2   Egorov Andrey 1970 2 / 17 58:12 КМС     Spb,Yarkiy Mir 2759 109.46
3   Kotok Sergey 1967 3 / 17 58:21 КМС     Dnepropetrovsk,Nash Klub 1090 109.12
4   Karpelson Aleksandr 1970 4 / 17 1:00:23 КМС     Lo Vsevolozhsk,Belye Nochi 1118 104.56
5   Aksenov Igor 1968 5 / 17 1:02:18 КМС     Spb,Aksenov 2119 100.26
6   Razmetov Andrey 1968 6 / 17 1:08:19 КМС     Spb,Sdyusshor№2 Vesta 2462 86.77
7   Kornilov Aleksey 1971 7 / 17 1:10:39 I     Smolensk,Kvik 1905 81.53
8   Kalmykov Aleksey 1967 8 / 17 1:12:15 КМС     Spb,Azimut 2059 77.94
9   Dementev Konstantin 1966 9 / 17 1:21:01 I     Moskva,Foton-Dyussh-32 1791 58.28
10   Fedotov Aleksandr 1969 10 / 17 1:21:11     Tambov,Sdyusshor 2794 57.91
11   Efimova Svetlana 1974 11 / 17 1:24:25     Moskva,Orienta-Tropa 1756 50.65
12   Katancev Sergey 1967 12 / 17 1:27:55 I     Lo Vyborg,Katancev 1127 42.80
13   Sazonov Igor 1968 13 / 17 1:45:42 I     Nizhniy Novgorod,Arina 1827 2.92
14   Tumarkin Yakov 1955 14 / 17 2:01:54 III     Spb,Polyarnaya Zvezda 2408
15   Parshikov Dmitriy 1971 15 / 17 2:07:18     Lichno 3004
16   Kiselev Andrey 1967 16 / 17 2:10:14     Smolensk-1 1912
17   Voronov Mikhail 1969 17 / 17 2:53:58 III     Lo Sosnovyy Bor,Voronov 1174
To groupclasses
M45B ( participants: 13 )
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Rumyancev Yuriy 1963 1 / 13 1:03:55 КМС     Spb,Azimut 2065 100.00
2   Pechenkin Yuriy 1963 2 / 13 1:05:02 I     Spb,Yarkiy Mir 2761 98.25
3   Dobrickiy Aleksandr 1966 3 / 13 1:06:01 КМС     Spb,Sdyusshor№2 Vesta 2463 96.71
4   Andronov Igor 1966 4 / 13 1:07:55 МС     Lo Kirishi,Lta 1142 93.74
5   Tutynin Vladimir 1966 5 / 13 1:08:23 III     Smolensk,Kvik 1907 93.01
6   Kalaydin Stanislav 1963 6 / 13 1:13:08 КМС     Spb,Severnyy Veter 2569 85.58
7   Tanaev Aleksandr 1962 7 / 13 1:16:15 МС     Spb,Baltiyskiy Bereg (Ms) 2151 80.70
8   Ivanov Vladimir 1962 8 / 13 1:21:18 I     Spb,Ivanov 2326 72.80
9   Borisov Andrey 1964 9 / 13 1:26:47 I     Spb,Borisov 2219 64.22
10   Shpilevoy Aleksandr 1963 10 / 13 1:29:14 III     Spb, Kolpino,Izhora 1918 60.39
11   Kiselev Igor 1963 11 / 13 1:29:19 КМС     Spb,Kiselev 2385 60.26
12   Privalov Aleksandr 1963 12 / 13 2:03:07 I     Spb,Privalka 2411 7.38
13   Annenkov Dmitriy 1965 13 / 13 2:35:01     Lo Priozersk,Vesta 1170
To groupclasses
M50B ( participants: 18 )
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Mayorov Sergey 1960 1 / 18 49:41 КМС     Cherepovec,May 2877 90.00
2   Semenov Mikhail 1957 2 / 18 53:40 I     Spb,Sdyusshor№2 Golfstrim 2516 82.78
3   Ivanchilov Sergey 1957 3 / 18 53:47 II     Smolensk,Duet Iv 1900 82.57
4   Kharpaev Valeriy 1957 4 / 18 58:48 КМС     Yaroslavl, Yazda 3006 73.49
5   Bogdanov Boris 1959 5 / 18 1:00:45     Mo Troick,Bogdanov 1470 69.95
6   Ivanov Mikhail 1959 6 / 18 1:02:00 КМС     Pskov, Sko Rus 2436 67.69
7   Egorov Vladimir 1960 7 / 18 1:04:37 I     Spb,Azimut 2070 62.95
8   Kudinov Aleksey 1960 8 / 18 1:04:43     Spb, Ekran 3009 62.77
9   Kizhlo Sergey 1961 9 / 18 1:06:18 КМС     Lo Vsevolozhsk,Belye Nochi 1120 59.90
10   Ushanov Vadim 1959 10 / 18 1:06:49 КМС     Spb,Azimut 2073 58.96
11   Khabibulin Aleksandr 1960 11 / 18 1:07:47 II     Spb,Azimut 2074 57.21
12   Kuokkanen Mikhail 1960 12 / 18 1:09:35     Fin, Lappeenranta 1030 53.95
13   Bragin Sergey 1960 13 / 18 1:11:10 III     Moskva,Vniia 1545 51.08
14   Samolkin Aleksey 1960 14 / 18 1:12:06 МС     Spb,Nord West 1993 49.39
15   Lapechenkov Sergey 1958 15 / 18 1:13:47     Spb,Belye Nochi 2886 46.34
16   Markovich Nikolay 1958 16 / 18 1:17:16     Spb,Markovich 2388 40.03
17   Nekrasov Yuriy 1960 17 / 18 1:41:02 I     Lo,Vyborg-2 1253
18   Makarov Aleksandr 1960 18 / 18 1:53:01 I     V.Novgorod,Eremenko 1058
To groupclasses
M55B ( participants: 10 )
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Malinen Penttiy 1956 1 / 10 54:39     Fin, Kajaani Suunnistajat 1009 80.00
2   Khramyshev Feliks 1955 2 / 10 57:54 МС     Spb,Veresk 2227 75.24
3   Zakharov Nikolay 1954 3 / 10 58:33 I     Lo,Vyborg-2 1254 74.29
4   Kovtun Nikolay 1955 4 / 10 1:03:01 I     Spb,Azimut 2081 67.75
5   Dmitriev Vasiliy 1954 5 / 10 1:11:38 I     V.Novgorod,Dmitriev 1054 55.14
6   Orel Pavel 1954 6 / 10 1:21:58 I     Lo,Vyborg-2 1255 40.01
7   Ivanov Aleksandr 1954 7 / 10 1:49:45 КМС     Spb,Ekran 2740
8   Bazilevskiy Sergey 1955 8 / 10 2:27:38     Spb,Pushkin-27 2414
9   Kucenin Igor 1951 КМС     Spb,Baltiyskiy Bereg (Ms) 2152 DNF
10   Merkulov Sergey 1953 III     Mo Troick 1468 DNF
To groupclasses
M60B ( participants: 7 )
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Mayorov Gennadiy 1948 1 / 7 57:10 КМС     Cherepovec,May 2880 70.00
2   Bazanov Aleksey 1949 2 / 7 1:01:11 МС     Spb,Azimut 2086 65.08
3   Lobachev Yuriy 1949 3 / 7 1:07:04 I     Spb,Azimut 2091 57.88
4   Berezkin Vladimir 1948 4 / 7 1:16:36 КМС     Spb,Admiralteec 2012 46.20
5   Sharapov Vladimir 1948 5 / 7 1:30:50     Spb,Sharapov 2738 28.78
6   Doroshenko Vitaliy 1948 6 / 7 1:31:40 III     Spb, Liap 3014 27.76
7   Malinin Evgeniy 1949 7 / 7 1:32:14 I     Spb,Azimut 2092 27.06
To groupclasses
M65B ( participants: 2 )
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Kabanov Vladimir 1946 1 / 2 1:39:57 II     Moskva,Omega 1626 60.00
2   Vasilev Vladimir 1946 2 / 2 22:59:00     Mo Lytkarino,Kristall 1448
To groupclasses
M70B ( participants: 4 )
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Potakov Anatoliy 1939 1 / 4 33:36 МС     Spb,Azimut 2111 60.00
2   Uspenskiy Sergey 1937 2 / 4 1:02:12 КМС     Spb,Azimut 2112 8.93
3   Kirgetov Vladimir 1938 3 / 4 1:22:07 КМС     Spb,Azimut 2105
4   Laukhin Yan 1939 4 / 4 1:30:24 II     Mo Troick 1469
To groupclasses
Zh10B ( participants: 20 )
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Notkina Alisa 2002 1 / 20 24:47     Moskva,Yuzao-Team 1796 90.00
2   Karpenko Anastasiya 2002 2 / 20 25:47     Spb,Sestroreck-Sertolovo 2619 86.37
3   Lemnickaya Arina 2001 3 / 20 26:08     Lichno 2154 85.10
4   Pazina Diana 2001 4 / 20 34:03     Lo Sosnovyy Bor,Yuventa 1177 56.35
5   Dorogunceva Varvara 2001 5 / 20 34:35     Lo Sosnovyy Bor,Yuventa 1176 54.41
6   Kucherova Elizaveta 2002 6 / 20 35:20     Spb,Sestroreck-Mps 2599 51.69
7   Mozharova Olga 2002 7 / 20 36:46     Petrozavodsk,Ekstrim 1869 46.48
8   Kudrina Anastasiya 2002 8 / 20 40:33     Mo Lytkarino - K 2 1341 32.74
9   Aksenova Alena 2001 9 / 20 41:20     Lichno 2192 29.90
10   Burovceva Mariya 2001 10 / 20 42:17     Spb,Sestroreck-Mps 2597 26.45
11   Khvoynickaya Ekaterina 2002 11 / 20 43:22     Spb,Baltiyskiy Bereg 339 2166 22.52
12   Gulchenko Elizaveta 2004 12 / 20 1:02:02     Moskva,Orienta-Skrum 1721
13   Aleksandrova Anastasiya 2002 13 / 20 1:02:48     Mo Lytkarino - Stas 1378
14   Volkova Anastasiya 2002 14 / 20 1:03:35     Spb,Sestroreck-Mps 2598
15   Drozhzheva Ekaterina 2001 15 / 20 1:03:56     Lo Belye Nochi, Vsev.Dyussh 1226
16   Kusakina Kseniya 2001 16 / 20 1:05:04     Spb,Fr. Ddyut Azimut360 2688
17   Babtyugova Yana 2002 17 / 20 1:07:24     Spb,Baltiyskiy Bereg 339 2165
18   Semenyutina Elizaveta 2001 18 / 20 1:19:40     Spb,Sestroreck-Mps 2600
19   Kovaleva Yana 2001 19 / 20 1:26:47     Lo Sosnovyy Bor,Yuventa 2900
20   Osipova Kristina 2003     Spb,Kalinka 2329 DNF
To groupclasses
Zh12B ( participants: 53 )
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Semenova Anna 2000 1 / 53 23:50     Petrozavodsk,Lider 1834 100.00
2   Tutynina Ulyana 2000 2 / 53 26:19     Smolensk,Kvik 1902 89.58
3   Blinova Mariya 2000 3 / 53 26:56     Lo Belye Nochi, Vsev.Dyussh 1227 86.99
4   Cherednikova Nastya 1999 4 / 53 28:13     Mo Vatutinki,Vaututinki 1300 81.61
5   Dorofeeva Mariya 2000 5 / 53 29:25     Spb,Baltiyskiy Bereg 339 2167 76.57
6   Mayorova Yuliya 2000 6 / 53 30:24     Moskva, Kompas-Liga 1504 72.45
7   Mashenko Anastasiya 2000 7 / 53 31:05     Spb,Cfk Avs 2707 69.58
8   Serova Olga 1999 8 / 53 31:16     Moskva, Kompas-Liga 1505 68.81
9   Karpova Darya 1999 9 / 53 32:47     Spb,Ddt Krasnoselskiy 2232 62.45
10   Pavlova Anna 2000 10 / 53 33:09     Spb,Sestroreck-Belov 2587 60.91
11   Tarasova Anastasiya 2000 11 / 53 34:02     Spb,Baltiyskiy Bereg 339 2168 57.20
12   Dudnik Ekaterina 1999 12 / 53 34:42     Moskva,Yuzao-Team 1797 54.41
13   Mukhacheva Sofya 2000 13 / 53 34:45     Spb,Cfk Avs 2709 54.20
14   Averchenkova Zlata 1999 14 / 53 34:49     Spb,Cfk Avs 2703 53.92
15   Ziganchenko Mariya 2000 15 / 53 35:09     Spb,Cfk Avs 2706 52.52
16   Lobanova Arina 2000 16 / 53 35:37     Spb,Sdyusshor№2 Vesta 2427 50.56
17   Malakhovskaya Kseniya 1999 17 / 53 35:44     Spb,Sdyusshor№2 Vesta 2429 50.07
18   Grosheva Oksana 1999 18 / 53 36:11     Spb,Cfk Avs 2705 48.18
19   Rozova Valeriya 1999 19 / 53 36:41     Lo, Vyborg-Orientir 3028 46.08
20   Lukyanceva Kseniya 1999 20 / 53 36:42     Spb,Ddyut Vyborgskogo R-Na_T 2288 46.01
21   Ivanova Mariya 2000 21 / 53 36:47     Lo Belye Nochi, Vsev.Dyussh 1229 45.66
22   Oleynik Tatyana 2000 22 / 53 36:54     Spb,Severnyy Veter 3026 45.17
23   Kalugina Aleksandra 1999 23 / 53 37:33     Mo Lytkarino,Glukhova 1421 42.45
24   Malinina Irina 2000 24 / 53 38:46     Spb,Nord West 1955 37.34
25   Lobanova Liza 1999 25 / 53 39:32     Spb,Sdyusshor№2 Vesta 2428 34.13
26   Danilova Yuliya 1999 26 / 53 39:34     Lo, Vyborg-Orientir 3027 33.99
27   Kuokkanen Polina 1999 27 / 53 40:30     Fin, Lappeenranta 1025 30.07
28   Chelnova Anna 1999 28 / 53 40:40     Spb,Severnyy Veter 2525 29.37
29   Bolotova Natalya 1999 29 / 53 40:44 I     Moskva,Orienta-Kuncevo 1699 29.09
30   Posokhova Ekaterina 1999 30 / 53 41:11     V.Novgorod,Akron 1046 27.20
31   Kondakova Aleksandra 2000 31 / 53 42:45     Mo Lytkarino - K 2 1343 20.63
32   Tarasova Mariya 1999 32 / 53 43:45     Spb,Sdyusshor№2 Golfstrim 2467 16.43
33   Orel Arina 1999 33 / 53 44:41     Moskva,Orienta-Skrum 1722 12.52
34   Mitrofanova Anna 2000 34 / 53 45:09     Spb,Kalinka 2333 10.56
35   Shabliy Natalya 2000 35 / 53 46:02     Moskva,Orienta-Kuncevo 1700 6.85
36   Tupuriya Svetlana 2000 36 / 53 46:58     Lo,Kuzmolovo 110% 1261 2.94
37   Mikhaylova Viktoriya 2000 37 / 53 47:24     Spb,Cfk Avs 2708 1.12
38   Sizask Margarita 2000 38 / 53 48:03     Spb,Cfk Avs 2710
39   Smirnova Anzhelika 2000 39 / 53 48:37     Spb,Ddyut Vyyuborgskogo R-Na-B 2307
40   Terekhina Svetlana 2000 40 / 53 49:40     Penza,Teryokhin 1146
41   Visherskaya Veronika 2000 41 / 53 49:44     Lo Belye Nochi, Vsev.Dyussh 1228
42   Yufereva Ekaterina 2000 42 / 53 49:59     Spb,Sestroreck-Mps 2603
43   Lesheva Valentina 1999 43 / 53 50:17     Lo,Kuzmolovo 110% 1262
44   Adeeva Mariya 2000 44 / 53 50:39     Moskva,Orienta-Kuncevo 1698
45   Papusha Angelina 1999 45 / 53 52:17     Lo Sosnovyy Bor,Yuventa 1180
46   Shmonina Irina 1999 46 / 53 53:36     Lo,Kuzmolovo 110% 1263
47   Utkina Viktoriya 2000 47 / 53 1:00:26     Lo Sosnovyy Bor,Yuventa 2912
48   Khyakkinen Anna-Mariya 2000 48 / 53 1:03:12     Petrozavodsk,Ekstrim 1870
49   Barkhatova Natalya 1999 49 / 53 1:14:13     Spb,Ddt Krasnoselskiy 2231
50   Ledus Vera 2000 III     Spb,Baltiyskiy Bereg-F 2195 DNF
51   Tyutneva Kseniya 2000     Mo Lytkarino - Stas 1383 DNF
52   Vasileva Polina 2000     Mo Lytkarino - Stas 1381 DNF
53   Dolbunova Anastasiya 1999     Cherepovec,May 2849 DNF
To groupclasses
Zh13B ( participants: 30 )
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Fomina Elizaveta 1998 1 / 30 28:03 II     Spb,Ddt Petrodvorec 2247 120.00
2   Skobeleva Anna 1998 2 / 30 28:12 III     Spb,Severnyy Veter 2527 119.36
3   Milulan Ekaterina 1998 3 / 30 29:01 III     Spb,Ddt Petrodvorec 2246 115.86
4   Lapshina Elizavetta 1998 4 / 30 30:21     Spb,Baltiyskiy Bereg 339 2169 110.16
5   Rysakova Irina 1998 5 / 30 31:27 II     Lo Vsevolozhsk,Belye Nochi 1101 105.45
6   Mostickaya Yuliya 1998 6 / 30 32:36     S-Pb,Ddyut Vyborgskogo Rayona_K 2278 100.53
7   Feskova Margarita 1998 7 / 30 33:32 III     Moskva,Orienta-Skrum 1723 96.54
8   Chernysheva Antonina 1998 8 / 30 34:40 II     Spb,Kalinka-B 2377 91.69
9   Lisyutkina Kseniya 1998 9 / 30 35:13 III     Mo Lytkarino - K 2 1345 89.34
10   Maksimycheva Vera 1998 10 / 30 36:05 III     Spb,Balt.Bereg-110% 2137 85.63
11   Kurochkina Elizaveta 1998 11 / 30 36:24     Petrozavodsk,Ekstrim 1871 84.28
12   Gudelaytis Anna 1998 12 / 30 38:06 II     Ukraina,Luganskaya Obl 2824 77.01
13   Ivanova Anna 1998 13 / 30 38:45     Spb,Sdyusshor№2 Golfstrim 2468 74.22
14   Starova Anastasiya 1998 14 / 30 40:28     Spb,Severnyy Veter 2528 66.88
15   Fatyanova Elizoveta 1998 15 / 30 41:38     Spb,Sesroreck Ps 2571 61.89
16   Petrova Olga 1998 16 / 30 41:57     Lo,Kuzmolovo 110% 1265 60.53
17   Matveeva Darya 1998 17 / 30 42:23     Spb,Severnyy Veter 2526 58.68
18   Khimanych Aleksandra 1998 18 / 30 42:28 III     Moskva,Sk Foton 1767 58.32
19   Kiseleva Aleksandra 1998 19 / 30 43:13     Spb,Sestroreck-Belov 2588 55.12
20   Razumovskaya Ekaterina 1998 20 / 30 43:18     Moskva,Sk Foton 1766 54.76
21   Erastova Anna 1998 21 / 30 43:32     Moskva,Orienta-Skrum 1724 53.76
22   Careva Mariya 1998 22 / 30 52:23     Lo,Kuzmolovo 110% 3035 15.90
23   Sitko Darya 1998 23 / 30 53:47     S-Pb,Ddyut Vyborgskogo Rayona_K 2279 9.91
24   Tylgas Mariya 1998 24 / 30 56:52     Spb,Avrora 1995
25   Metelkina Anastasiya 1998 25 / 30 57:40 III     Moskva,Malakhit 1576
26   Yakhyaeva Asiyat 1998 26 / 30 58:42     Lo Sosnovyy Bor,Yuventa 2897
27   Pavlikova Darya 1998 27 / 30 1:01:20     Mo Lytkarino - Stas 1384
28   Annamuradova Selbi 1998 28 / 30 1:02:45     Mo Lytkarino,Glukhova 1422
29   Golicyna Aleksandra 1998 29 / 30 1:04:39     Cherepovec,May 2852
30   Petrova Sana 1998     Spb,Balt.Bereg - Oe 2120 DNF
To groupclasses
Zh14B ( participants: 18 )
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Devyatova Tatyana 1997 1 / 18 34:16 II     Tambov,Sdyusshor 2781 120.00
2   Litvinova Anna 1997 2 / 18 37:59 I     Moskva,Orienta-Vesna 1681 106.98
3   Uranova Kristina 1997 3 / 18 38:32     Spb,Sdyusshor№2 Vesta 2433 105.06
4   Budenkova Anastasiya 1997 4 / 18 44:24 II     Petrozavodsk,Ekstrim 1873 84.51
5   Kyneva Kristina 1997 5 / 18 48:19     Kortkeros,Kso "For Fun" 2825 70.80
6   Zhukova Tatyana 1997 6 / 18 48:35 III     Surgut,Cspskyu Khmao-Yugry 2771 69.86
7   Fokina Sofya 1997 7 / 18 49:00     Spb, Pushkin,Severnyy Veter E 3040 68.40
8   Shuvalova Anastasiya 1997 8 / 18 50:44     Moskva,Orienta Ski-O 1634 62.33
9   Belyakova Galina 1997 9 / 18 51:23     Mo Dolgoprudnyy 1311 60.06
10   Prishepa Kristina 1997 10 / 18 51:45     Spb,Sdyusshor№2 Vesta 2432 58.77
11   Alekseeva Lyudmila 1997 11 / 18 52:42     Spb,Baltiyskiy Bereg 339 2170 55.45
12   Yakovleva Ekaterina 1997 12 / 18 57:49     Spb,Sdyusshor№2 Vesta 2434 37.53
13   Moskalenko Yuliya 1997 13 / 18 59:32     Lo,Kuzmolovo 110% 1267 31.52
14   Danilova Marina 1997 14 / 18 1:03:30 I     Spb,Baltiyskiy Bereg-F 2197 17.63
15   Fokina Mariya 1997 15 / 18 1:13:23     Spb, Pushkin,Severnyy Veter E 2198
16   Mozharova Ekaterina 1997 16 / 18 1:13:44     Petrozavodsk,Ekstrim 1874
17   Lesnichuk Marina 1997 17 / 18 1:25:21     Spb,Baltiyskiy Bereg 339 2171
18   Smirnova Ekaterina 1997 18 / 18 1:26:48     Moskva,Orienta-Tropa 1747
To groupclasses
Zh16B ( participants: 42 )
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Blinova Ekaterina 1995 1 / 42 48:12 I     Lo Belye Nochi, Vsev.Dyussh 1230 150.00
2   Razina Lika 1996 2 / 42 52:21 I     Moskva, Kompas-Liga 1507 137.09
3   Serebryakova Kseniya 1996 3 / 42 56:09 I     Spb,Sdyusshor Sestroreck 2418 125.26
4   Fomina Olga 1995 4 / 42 58:38 I     Moskva,Yuzao-Team 1802 117.53
5   Karabanova Anastasiya 1996 5 / 42 1:01:14 II     Spb,Ddt Petrodvorec 2248 109.44
6   Milyaeva Anastasiya 1996 6 / 42 1:04:13 II     Spb,O-Sestroreck 2397 100.16
7   Gabidulina Veronika 1995 7 / 42 1:06:11 I     Lo Sosnovyy Bor,Yuventa 1186 94.04
8   Averina Anastasiya 1996 8 / 42 1:07:56     Spb,Ddyut Vyborgskogo R-A - Sha 2264 88.59
9   Ivanova Evgeniya 1996 9 / 42 1:08:48 I     Lo Kirishi,Ladoga-Molodost 1150 85.89
10   Egorova Anna 1996 10 / 42 1:08:58     S-Pb,Ddyut Vyborgskogo Rayona_K 2283 85.37
11   Cheredova Anna 1995 11 / 42 1:10:04     Spb,Skif 2632 81.95
12   Gubina Alisa 1996 12 / 42 1:11:03 III     Spb,"496" 1942 78.89
13   Rudakova Anastasiya 1996 13 / 42 1:12:48 I     Kortkeros,Kso "For Fun" 1189 73.44
14   Marchenko Ekaterina 1996 14 / 42 1:14:21 III     Spb,Baltiyskiy Bereg (Vt) 2159 68.62
15   Lazareva Serafima 1996 15 / 42 1:14:58     Spb,Sdyusshor№2 Golfstrim 2469 66.70
16   Abramova Anastasiya 1996 16 / 42 1:18:03 II     Spb,Kalinka 2335 57.11
17   Ivanchenko Mariya 1995 17 / 42 1:20:22     Spb,Skif 2630 49.90
18   Ponamareva Svetlana 1996 18 / 42 1:22:37 III     Mo Lytkarino - K 2 1347 42.89
19   Nevzorova Tatyana 1996 19 / 42 1:25:04     Lo,Kuzmolovo 110% 1270 35.27
20   Sherbina Mariya 1996 20 / 42 1:25:21 III     Spb,O-Sestroreck 2398 34.39
21   Sakarinen Ekaterina 1996 21 / 42 1:28:50     Spb,Formula_239 2679 23.55
22   Lomakina Evgeniya 1996 22 / 42 1:30:07 II     Lo Sosnovyy Bor,Yuventa 1188 19.55
23   Chubey Olga 1996 23 / 42 1:34:36     Spb,Baltiyskiy Bereg 339 2173 5.60
24   Dolgoarshinnaya Aleksandra 1996 24 / 42 1:35:15     S-Pb,Ddyut Vyborgskogo Rayona_K 2282 3.58
25   Nikitina Mariya 1996 25 / 42 1:36:20     S-Pb,Ddyut Vyborgskogo Rayona_K 2284 0.21
26   Prosolova Aleksandra 1996 26 / 42 1:38:45     Spb,Baltiyskiy Bereg 339 2172
27   Chaban Anastasiya 1996 27 / 42 1:39:18 I     Spb,Azimut 2013
28   Chernysheva Anna 1996 28 / 42 1:44:55     Spb,Formula_239 2681
29   Nikitina Tatyana 1995 29 / 42 1:46:07 III     Spb,Fr. Ddyut Azimut360 2690
30   Polozkova Ekaterina 1996 30 / 42 2:09:52 III     Tolyatti,Kso Formula 2809
31   Davydova Alena 1996 31 / 42 2:10:34     Spb,Formula_239 2676
32   Babich Elena 1996 32 / 42 2:59:51     S-Pb,Ddyut Vyborgskogo Rayona_K 2281
33   Frinovskaya Vlada 1996     Spb,Ddyut Vyyuborgskogo R-Na-B 2310 DNF
34   Razheva Viktoriya 1996     Spb,Formula_239 2678 DNF
35   Mickevich Aleksandra 1996     Spb,Fr. Ddyut Azimut360 2689 DNF
36   Koroleva Alisa 1996     Spb,Formula_239 2677 DNF
37   Mosina Ekaterina 1996     Spb,Sporttur-Aef 2648 DNF
38   Shumilova Evgeniya 1996     Moskva,Mgu 1592 DNF
39   Nesterova Irina 1995     V.Novgorod,Akron 1047 DNF
40   Volnukhina Vera 1996     Spb,Sporttur-Aef 2646 DNF
41   Novikova Natalya 1996     Mo Dolgoprudnyy 1312 DNF
42   Chernyshova Aleksandra 1996     Spb,Formula_239 2680 DNF
To groupclasses
Zh18B ( participants: 9 )
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Shlykova Elena 1994 1 / 9 1:31:18 КМС     Tambov,Sdyusshor 2783 180.00
2   Ivanova Anna 1993 2 / 9 1:33:17 II     Spb,Universitet 2663 176.09
3   Tishinina Darya 1993 3 / 9 1:35:33 КМС     Spb,Baltiyskiy Bereg-F 2202 171.62
4   Lebedeva Aleksandrina 1994 4 / 9 1:38:05 КМС     Spb,Severnyy Veter 2531 166.63
5   Polnikova Olga 1994 5 / 9 1:39:43 I     Spb,Severnyy Veter 2532 163.41
6   Gumenyuk Olga 1994 6 / 9 2:39:39 II     Pskov, Sko Rus 2371 45.25
7   Fedorova Mariya 1994 КМС     Spb,Nord West 1963 DNF
8   Ishmukhametova Aliya 1994 I     Sterlitamak,Sgpa 2763 DNF
9   Vishnevskaya Anastasiya 1994 III     Spb,Baltiyskiy Bereg (Vt) 2161 DNF
To groupclasses
Zh21A ( participants: 20 )
#
Last name
First name
Year
Rank
Team