Moskovskiy Kompas, Lytkarino 22.04.2012

Московская область 3019 60 10

Originals of results found
This is repeatable event
Held 33 stages in 13 years.
Share

Zh09 ( participants: 38 ) , distance 1700 m
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Trempolceva Anna 2003 1 / 38 22:05     Msk Orienta-Ski-O 3019 90.00
2   Roshina Nadezhda 2003 2 / 38 24:57     Msk Mgu 2548 78.32
3   Tochenova Kseniya 2003 3 / 38 25:34     Msk Orienta-Nika 3300 75.80
4   Chistova Kseniya 2004 4 / 38 26:05     Msk Yuzao-Team 3596 73.70
5   Yurchuk Mariya 2003 5 / 38 27:33     Msk Sk Foton 3462 67.72
6   Migunova Anastasiya 2003 6 / 38 27:45     Mo Udelnaya O-Niks 2161 66.91
7   Myaldzina Evgeniya 2004 7 / 38 30:39     Msk Cube-Russia 2226 55.09
8   Zhuravleva Alina 2003 8 / 38 30:51     Mo Noginsk 2032 54.27
9   Filyushenkova Aleksandra 2004 9 / 38 30:56     Vla Sdyusashor Kovrov 1131 53.93
10   Rybakova Ulyana 2004 10 / 38 32:49     Msk Sraft-Orienta 3404 46.26
11   Zotova Anastasiya 2004 11 / 38 33:13     Msk Orienta-Vostok 3181 44.63
12   Nikitina Anastasiya 2003 12 / 38 33:45     Mo Udelnaya O-Niks 2165 42.45
13   Serikova Yuliya 2003 13 / 38 35:13     Msk Moskompas-Orient 2611 36.48
14   Kuzmina Anna 2004 14 / 38 35:15     Mo Lytkarino K2 1759 36.34
15   Bekasova Taisiya 2004 15 / 38 35:54     Msk Orienta-Star 3038 33.69
16   Formina Alina 2003 16 / 38 35:59     Mo Moskovskaya Obl 1983 33.35
17   Nikitina Anna 2003 17 / 38 36:04     Yaro Sdyusshor 7 (Kapus 4208 33.01
18   Ilina Darya 2004 18 / 38 37:29     Mo Lytkarino-Glukhov 1844 27.24
19   Osadchaya Ekaterina 2003 19 / 38 37:51     Vrn Orient-Tur 1209 25.74
20   Ivanova Ekaterina 2003 20 / 38 37:59     Mo Moskovskaya Obl 1956 25.20
21   Popova Alina 2003 21 / 38 38:54     Yaro Sdyusshor 7 (Kapus 4211 21.46
22   Manyshina Oksana 2003 22 / 38 39:18     Mo Lytkarino-Glukhov 1854 19.83
23   Garceva Darya 2004 23 / 38 40:08     Mo Moskovskaya Obl 1953 16.44
24   Kuskova Mariya 2004 24 / 38 40:38     Msk Yuzao-Team 3581 14.40
25   Efimova Anna 2003 25 / 38 41:39     Chuv Cheboksary Sosh33 4170 10.26
26   Saakova Polina 2003 26 / 38 42:31     Mo Lytkarino K2 1784 6.72
27   Knotko Varvara 2004 27 / 38 42:42     Msk Mgu 2541 5.98
28   Dudova Anastasiya 2004 28 / 38 47:45     Msk Orienta-Nika 3271
29   Zimina Kseniya 2004 29 / 38 48:01     Mo Arena-Craft 1459
30   Babeva Evdokiya 2004 30 / 38 50:35     Msk Khoroshevo 3527
31   Yurmanova Arina 2003 31 / 38 55:25     Mo Dolgoprudnyy 2166
32   Karchevskaya Anastasiya 2004 32 / 38 58:34     Msk Malakhit-Orienta 2665
33   Rusakova Ulyana 2003 33 / 38 1:07:12     Msk Orienta-Viktoriya 3165
34   Verkhovceva Anna 2003 34 / 38 1:13:04     Msk Dyussh 32 Yuzao-Tea 2338
35   Bubnova Mariya 2003 35 / 38 1:26:40     Mo Lytkarino-Stas 1894
36   Batchaeva Sofiya 2004 36 / 38 1:45:10     Msk Mos.Kompas-Orien 2698
37   Zhelezova Olga 2003     Mo Lyubercy Ferrum O 1944 Disqualified
38   Rosinskaya Yana 2003     Msk Orienta-Ski-O 3002 Disqualified
To groupclasses
Zh10 ( participants: 36 ) , distance 1700 m
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Kac Mariya 2002 1 / 36 21:42     Msk Orienta-Tropa 3365 90.00
2   Nesterova Irina 2002 2 / 36 23:58     Mo Mytishi Dyut 2008 80.60
3   Fetisova Valeriya 2002 3 / 36 24:25     Tul Tula Dyussh Yunost 4098 78.73
4   Notkina Alisa 2002 4 / 36 25:07     Msk Yuzao-Team 3584 75.83
5   Semenova Arina 2002 5 / 36 25:12     Msk Craft-Orienta 2213 75.48
6   Aleksandrova Kseniya 2002 6 / 36 25:58     Mo Lytkarino-Stas 1887 72.30
7   Vostrikova Alevtina 2002 7 / 36 27:19     Msk Moskompas-Orient 2572 66.71
8   Ivanova Kseniya 2002 8 / 36 27:35     Chuv Cheboksary Sosh33 4171 65.60
9   Derevyanko Elizaveta 2002 9 / 36 28:09     Mo Lytkarino K2 1742 63.25
10   Rodina Nina 2002 10 / 36 28:33     Msk Orienta-Ski-O 3000 61.59
11   Sulima Mariya 2002 11 / 36 29:18     Ngo Nizhegorodskaya Ob 3656 58.48
12   Zhurkina Anastasiya 2002 12 / 36 30:07     Msk Orienta-Velo 2237 55.09
13   Levina Veronika 2002 13 / 36 30:29     Msk Mos.Kompas-Orien 2748 53.57
14   Suraykina Kseniya 2002 14 / 36 31:44     Msk Orienta-Skrum 3345 48.39
15   Vestfalskaya Anastasiya 2002 15 / 36 32:01     Msk Moskompas-Orient 2570 47.21
16   Senyagina Anastasiya 2002 16 / 36 35:21     Msk Arena-Craft 2254 33.39
17   Sidorenkova Viktoriya 2002 17 / 36 35:37     Msk Sk Foton 3452 32.28
18   Efimeva Anna 2002 18 / 36 37:25     Msk Mos.Kompas-Orien 2721 24.82
19   Kasalaynen Ekaterina 2002 19 / 36 38:46     Lo Kuzmolovo 110% 1407 19.22
20   Kudrina Anastasiya 2002 19 / 36 38:46     Mo Lytkarino K2 1757 19.22
21   Zotova Varvara 2002 21 / 36 39:15     Msk Orienta-Vostok 3182 17.21
22   Kozyreva Olga 2002 22 / 36 39:35     Mo Lytkarino K2 1751 15.83
23   Sazhneva Vera 2002 23 / 36 42:23     Msk Mos.Kompas-Orien 2781 4.22
24   Evseeva Eleonora 2002 24 / 36 43:26     Lo Kuzmolovo 110% 1406
25   Shurdaleva Polina 2002 25 / 36 43:45     Msk Orienta-Viktoriya 3176
26   Gushina Vera 2002 26 / 36 44:07     Mo Lytkarino-Stas 1900
27   Grekova Anna 2002 27 / 36 45:40     Mo Lytkarino K2 1728
28   Aleksandrova Anastasiya 2002 28 / 36 45:45     Mo Lytkarino-Stas 1886
29   Ryabchikova Olga 2002 29 / 36 45:59     Pen Penza - Gorizont 3726
30   Zayceva Elizaveta 2002 30 / 36 48:02     Mo Lytkarino-Glukhov 1840
31   Trishanova Valeriya 2002 31 / 36 52:40     Msk Mos.Kompas-Orien 2800
32   Licuk Mariya 2002 32 / 36 1:00:18     Lo Kuzmolovo 110% 1409
33   Gorbashkova Alina 2002     Vla Vympel-Inter 1095 Disqualified
34   Mesherekova Natalya 2002     Vla Kovrov-Vympel 2 1122 Disqualified
35   Sarnavskaya Alina 2002     Lo Kuzmolovo 110% 1415 Disqualified
36   Baryshnikova Anna 2002     Msk Orienta-Nika 3258 Disqualified
To groupclasses
Zh11 ( participants: 38 ) , distance 2200 m
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Malchenkova Anna 2001 1 / 38 18:19 II     Smo Smolensk 3936 100.00
2   Usova Yuliya 2001 2 / 38 19:55     Bel Belgorod Irbis 1018 91.26
3   Kolpakova Anna 2001 3 / 38 21:10     Msk Orienta-Tropa 3369 84.44
4   Tikhonova Mariya 2001 4 / 38 21:23     Msk Orienta-Ski-O 3016 83.26
5   Melnik Elizaveta 2001 5 / 38 22:28     Msk Sk Foton 3441 77.34
6   Safronova Anna 2001 6 / 38 24:36 III     Tul Tula Dyussh Yunost 4096 65.70
7   Ustinova Aleksandra 2001 7 / 38 24:55     Mo Lytkarino-Glukhov 1865 63.97
8   Kuzmina Alena 2001 8 / 38 27:30     Msk Iskatel 2402 49.86
9   Tverdokhleb Elena 2001 9 / 38 27:55     Msk Orienta-Ski-O 3013 47.59
10   Ponomareva Darya 2001 10 / 38 27:57     Msk Khoroshevo 3550 47.41
11   Chumovatova Anna 2001 11 / 38 28:34     Mo Lytkarino K2 1806 44.04
12   Slavkova Olesya 2001 12 / 38 29:22     Kur Kursk-Dyussh№ 1 1390 39.67
13   Tochilkina Mariya 2001 13 / 38 29:30 III     Msk Yuzao-Team 3590 38.94
14   Anfinogenova Natalya 2001 14 / 38 31:04     Yaro Sdyusshor 7 (Kapus 4203 30.39
15   Dyakonova Darya 2001 15 / 38 32:30     Msk Orienta-Skrum 3324 22.57
16   Snopikova Aleksandra 2001 16 / 38 35:16     Vol Cherepovec May 1198 7.46
17   Zueva Kristina 2001 17 / 38 36:46     Msk Orienta-Viktoriya 3134
18   Plotnikova Ekaterina 2001 18 / 38 38:11     Lichno Tula 4582
19   Gamidova Karina 2001 19 / 38 39:59     Msk Orienta-Raduga 3306
20   Bakulina Sofya 2001 20 / 38 41:41     Tul Tula Dyussh Yunost 4077
21   Egorova Kristina 2001 21 / 38 43:45     Msk Sk Foton 3431
22   Timofeeva Ekaterina 2001 22 / 38 44:15     Mo Udelnaya O-Niks 2171
23   Cirul Ekaterina 2001 23 / 38 44:52     Tul Tula Dyussh Yunost 4099
24   Razumnaya Ekaterina 2001 24 / 38 45:30     Lichno 4380
25   Mikhalevskaya Mariya 2001 25 / 38 45:56     Msk Orienta-Viktoriya 3151
26   Fomina Alena 2001 26 / 38 46:21     Mo Sergiev Posad 2144
27   Bondar Mariya 2001 27 / 38 47:58 III     Msk Orienta-Viktoriya 3121
28   Korotkova Darya 2001 28 / 38 48:09     Ngo Sormovich 3644
29   Silanteva Anna 2001 29 / 38 48:58     Msk Malakhit-Orienta 2684
30   Smirnickaya Oksana 2001 30 / 38 50:10     Yaro Gou Yao Cdyutt 4188
31   Khokhlova Taisiya 2002 31 / 38 52:07     Msk Mos.Kompas-Orien 2808
32   Balikhina Yuliya 2001 32 / 38 54:06     Smo Smolensk 3903
33   Razgulyaeva Mariya 2001 33 / 38 56:33     Msk Moskompas-Orient 2607
34   Agalarova Karina 2001 34 / 38 1:04:28     Mo Lytkarino-Glukhov 1819
35   Pavlova Viktoriya 2001 36 / 38 1:18:14     Lichno 4361
36   Mironova Viktoriya 2001 37 / 38 1:41:25     Msk Iskatel 2411
37   Gorobunova Darya 2001     Msk Orienta-Nika 3268 Disqualified
38   Davydova Margarita 2001     Msk Kso Fryazino-Orie 2441 Disqualified
To groupclasses
Zh12A ( participants: 46 ) , distance 2200 m
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Kucheryavenkova Elizaveta 2000 1 / 46 16:24 III     Msk Craft-Orienta 2205 100.00
2   Tutynina Ulyana 2000 2 / 46 17:14 II     Smo Smolensk 3951 94.92
3   Kirkova Olga 2000 3 / 46 19:28     Msk Iskatel 2393 81.30
4   Beard Liya 2000 4 / 46 21:55     Mo Lytkarino-Stas 1890 66.36
5   Mayorova Yuliya 2000 5 / 46 22:38 III     Msk Liga Dyussh32 2500 61.99
6   Rastegaeva Elizaveta 2000 6 / 46 23:15 III     Vla Vladimir Sdyusasho 1063 58.23
7   Sherbakova Elena 2000 7 / 46 23:16 III     Msk Orienta-Ski-O 3033 58.13
8   Kondakova Aleksandra 2000 8 / 46 24:19     Mo Lytkarino K2 1753 51.73
9   Nikanorova Polina 2000 9 / 46 24:50     Vol Cherepovec May 1191 48.58
10   Kochannikova Elizaveta 2000 10 / 46 24:51 III     Msk Mos.Kompas-Orien 2740 48.48
11   Yackevich Kseniya 2000 11 / 46 24:55     Msk Craft-Orienta 2223 48.07
12   Gorbunova Elena 2000 12 / 46 25:35     Msk Orienta-Ski-O 2955 44.00
13   Rakhmanina Elena 2000 13 / 46 25:51     Tul Rakhmaniny 4069 42.38
14   Yackevich Elizaveta 2000 14 / 46 25:53     Msk Craft-Orienta 2222 42.17
15   Vinogradova Natalya 2000 15 / 46 26:02     Msk Sk Foton 3427 41.26
16   Zavorina Anastasiya 2000 16 / 46 28:48     Kur Kursk-Dyussh№ 1 1374 24.39
17   Yakushina Lidiya 2000 17 / 46 29:53     Msk Kso Fryazino-Orie 2456 17.78
18   Artemeva Varvara 2000 18 / 46 31:34     Lichno Rybinsk 4553 7.52
19   Byadovskaya Polina 2000 19 / 46 32:21     Kur Kursk-Dyussh№ 1 1372 2.74
20   Ignatenkova Karina 2000 20 / 46 35:34     Smo Smolensk 3921
21   Zhabanova Valeriya 2000 21 / 46 35:55     Msk Moskompas-Orient 2579
22   Kuznecova Irina 2000 22 / 46 37:12     Msk Mos.Kompas-Orien 2742
23   Kudryashova Varvara 2000 23 / 46 37:13 II     Mo Udelnaya O-Niks 2159
24   Sokolova Sofiya 2000 24 / 46 38:07     Msk Orienta-Zarya 3213
25   Tyutneva Kseniya 2000 25 / 46 38:52     Mo Lytkarino-Stas 1930
26   Leonova Anastasiya 2000 26 / 46 39:15     Mo Moskovskaya Obl 1963
27   Vasileva Polina 2000 27 / 46 39:40     Mo Lytkarino-Stas 1896
28   Feygina Tamara 2000 28 / 46 40:37     Msk Foton-Dyussh 32 3521
29   Skorodumova Anna 2000 29 / 46 41:54     Msk Craft-Orienta 2216
30   Lukovnikova Ekaterina 2000 30 / 46 43:14     Mo Moskovskaya Obl 1965
31   Spiridonova Alina 2000 31 / 46 45:22     Msk Orienta-Ski-O 3009
32   Svyatlovskaya Sofiya 2000 32 / 46 46:36     Msk Sk Foton 3451
33   Leskova Olga 2000 33 / 46 46:59     Smo Smolensk 3933
34   Vinogradova Alena 2000 34 / 46 48:06     Yaro Sdyusshor 7 (Kapus 4204
35   Sergeeva Mariya 2000 35 / 46 48:30     Msk Iskatel 2419
36   Magay Darya 2000 36 / 46 49:02     Mo Lytkarino-Stas 1914
37   Botikova Vita 2000 37 / 46 50:15     Vrn Orient-Tur 1204
38   Smirnova Polina 2000 38 / 46 51:47     Lichno 4399
39   Adeeva Mariya 2000 39 / 46 52:58     Msk Orienta-Kuncevo 3217
40   Zubkova Yana 2000 40 / 46 56:47     Kur Kursk-Dyussh№ 1 1376
41   Samsonova Anastasiya 2000 41 / 46 1:01:52     Smo Smolensk 3948
42   Matyushina Zinaida 2000 42 / 46 1:08:08     Mo Moskovskaya Obl 1970
43   Shabanova Diana 2000 43 / 46 1:08:32     Msk Craft-Orienta 2220
44   Edemskaya Viktoriya 2000 44 / 46 1:10:06     Mo Moskovskaya Obl 1954
45   Bodikova Valeriya 2000 45 / 46 1:11:28     Smo Smolensk 3906
46   Kirpaneva Kseniya 2000     Smo Smolensk 3926 Disqualified
To groupclasses
Zh12B ( participants: 54 ) , distance 1700 m
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Nikitina Mariya 2000 1 / 54 18:34     Pen Azimut 3696 100.00
2   Pavlukhina Ulyana 2000 2 / 54 19:41     Vla Vladimir Sdyusasho 1061 93.99
3   Gerasimova Anastasiya 2001 3 / 54 21:49     Mo Lytkarino-Glukhov 1830 82.50
4   Nizova Ekaterina 2001 4 / 54 23:47     Vla Vladimirskaya Obl 1092 71.90
5   Sulimova Marina 2000 5 / 54 24:54     Tul Dd(Yu)T G. Tula 4067 65.89
6   Soldatova Margarita 2001 6 / 54 25:43     Kar Petrozavodsk-Shag 1297 61.49
7   Semenova Anna 2000 7 / 54 27:16     Msk Orienta-Star 3054 53.14
8   Torsunova Ekaterina 2001 8 / 54 28:08     Mo Lytkarino K2 1798 48.47
9   Zhidkova Nataliya 2000 9 / 54 30:38     Tve Tver Obl Syutur 4004 35.01
10   Smolyakova Olga 2001 10 / 54 31:19     Kar Petrozavodsk-Shag 1296 31.33
11   Kochergina Nataliya 2001 11 / 54 31:46     Msk Orienta-Vesna-2 3104 28.90
12   Kazakova Yuliya 2000 12 / 54 32:21     Chuv Cheboksary Sosh33 4172 25.76
13   Prokhnickaya Anastasiya 2000 13 / 54 32:40     Mo Moskovskaya Obl 1979 24.06
14   Bekirova Kristina 2000 14 / 54 34:39     Mo Lytkarino-Glukhov 1822 13.38
15   Chizhikova Natalya 2001 15 / 54 35:00     Msk Mos.Kompas-Orien 2816 11.49
16   Sinyakova Kseniya 2000 16 / 54 36:31     Mo Lytkarino K2 1790 3.32
17   Karceva Mariya 2001 17 / 54 38:44     Msk Orienta - Gold T 2909
18   Shevcova Irina 2000 18 / 54 39:19     Mo Dubrava 1603
19   Dmitrieva Darya 2001 19 / 54 39:28     Vol Cherepovec May 1174
20   Sorokina Aleksandra 2000 20 / 54 41:16     M-E Novocheboksarsk E 1429
21   Moreva Natalya 2001 21 / 54 41:32     Ngo Sdyusshor-12-Mir 3633
22   Zabelina Viktoriya 2001 22 / 54 43:01     Yaro Sdyusshor-3 4215
23   Tveryakhina Yuliya 2000 23 / 54 43:30     Msk Golfstrim 2329
24   Osipova Karina 2000 24 / 54 43:37     Chuv Cheboksary Sosh33 4176
25   Batchaeva Anastasiya 2001 25 / 54 44:21     Msk Mos.Kompas-Orien 2697
26   Khyakkinen Anna-Mariya 2000 26 / 54 44:25     Kar "Extrime" 1268
27   Tretyakova Marta 2000 27 / 54 44:51     Msk Moskompas-Orient 2617
28   Sorokina Olga 2001 28 / 54 45:08     Msk Kfk-110 2471
29   Demenkova Mariya 2001 29 / 54 46:10     Msk Mos.Kompas-Orien 2717
30   Skorobogatova Ekaterina 2000 30 / 54 46:47     Msk Golfstrim 2328
31   Kuznecova Yuliya 2001 31 / 54 48:29     Tul Dd(Yu)T G. Tula 4058
32   Ivanova Darya 2000 32 / 54 49:07     Msk Golfstrim 2318
33   Filippova Svetlana 2000 33 / 54 51:27     Pen Dyussh Zerechnogo 3713
34   Muminzhonova Aziza 2000 34 / 54 51:29     Msk Orienta-Vesna 3076
35   Pavlova Anna 2001 35 / 54 51:37     Orl Stanciya Turistov 3666
36   Protasenko Anna 2000 36 / 54 54:13     Msk Craft-Orienta 2211
37   Korshunova Darya 2000 37 / 54 54:53     Msk Zhulebino 2361
38   Pirogova Svetlana 2000 38 / 54 55:52     Msk Mos.Kompas-Orien 2773
39   Galay Elizaveta 2000 39 / 54 55:55     Msk Golfstrim 2316
40   Meskina Mariya 2001 40 / 54 56:54     Msk Orienta-Kuncevo 3235
41   Rasskazova Anna 2000 41 / 54 58:18     Msk Mos.Kompas-Orien 2778
42   Vyshkvarka Anastasiya 2000 42 / 54 1:00:12     Vrn Orient-Tur 1205
43   Zorina Galina 2001 43 / 54 1:05:35     Msk Dyussh 32 Yuzao-Tea 2341
44   Petrova Antonina 2001 44 / 54 1:06:30     Msk Orienta- Voskhod 2928
45   Cherniveckaya Kseniya 2000 45 / 54 1:06:37     Msk Iskatel 2428
46   Buryak Darya 2000 46 / 54 1:06:41     Msk Zhulebino 2359
47   Ryscova Valentina 2001 47 / 54 1:08:30     Msk Orienta- Voskhod 2931
48   Svetikova Viktoriya 2001 48 / 54 1:10:32     Msk Orienta- Voskhod 2934
49   Skryabina Olga 2001 49 / 54 1:14:48     Sam Saksor 3888
50   Strizhkova Elizaveta 2001 50 / 54 1:22:13     Pen Azimut 3703
51   Fonina Anna 2001 51 / 54 1:31:16     Kar Petrozavodsk-Shag 1301
52   Oleynik Ekaterina 2001 52 / 54 1:32:41     Msk Mos.Kompas-Orien 2767
53   Allaguzhina Lada 2001     Mo Vatutinki 1466 Disqualified
54   Narceva Lesya 2001     Msk Mos.Kompas-Orien 2764 Disqualified
To groupclasses
Zh13 ( participants: 63 ) , distance 2600 m
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Romanova Anastasiya 2000 1 / 63 24:11 III     Msk Kso Fryazino-Orie 2452 120.00
2   Korotkova Kseniya 1999 2 / 63 26:04 II     Vol Cherepovec May 1181 110.65
3   Fomina Evgeniya 1999 3 / 63 26:22 II     Vla Vladimir Sdyusasho 1072 109.17
4   Khovanskaya Anna 2000 4 / 63 27:17 III     M-E Novocheboksarsk E 1432 104.62
5   Cherednikova Anastasiya 1999 5 / 63 27:59 II     Mo Vatutinki 1497 101.14
6   Nizhnik Kseniya 1999 6 / 63 28:26 II     Msk Iskatel 2415 98.91
7   Pashina Alena 1999 7 / 63 28:33 I     Iva Kineshma-Sh 1240 98.33
8   Ulesova Anzhelika 1999 8 / 63 29:03 II     Mo Sergiev Posad 2143 95.85
9   Zhilina Elizaveta 1999 9 / 63 29:56 II     Mo Udelnaya O-Niks 2156 91.47
10   Stupnikova Anna 1999 10 / 63 30:47 II     Msk Sraft-Orienta 3409 87.25
11   Ermakova Anastasiya 1999 11 / 63 31:30     Smo Smolensk 3919 83.69
12   Vysockaya Margarita 1999 12 / 63 32:34     Mo Lytkarino K2 1737 78.40
13   Shmeleva Arina 1999 13 / 63 33:28     Tve Sdyusshor. Tver 3983 73.94
14   Titenkova Darya 1999 14 / 63 33:52 II     Msk Iskatel 2425 71.95
15   Kuzmina Ekaterina 1999 15 / 63 33:58     Msk Iskatel 2404 71.45
16   Kuporosova Irina 1999 16 / 63 34:04     Ryaz Ryazan 3807 70.96
17   Lazareva Polina 1999 17 / 63 34:20     Msk Orienta-Ski-O 2982 69.63
18   Prozorova Anna 1999 18 / 63 34:24     Kur Kursk-Dyussh№ 1 1385 69.30
19   Silkina Anna 1999 19 / 63 34:31     Mo Lytkarino K2 1788 68.73
20   Filippova Olga 1999 20 / 63 34:36 III     Chuv Cheboksary Sosh33 4179 68.31
21   Popova Aleksandra 1999 21 / 63 35:58     Ryaz Ryazan 3814 61.53
22   Bolotova Natalya 1999 22 / 63 37:21 I     Msk Orienta-Kuncevo 3226 54.67
23   Belykh Evgeniya 1999 23 / 63 37:25 II     Msk Orienta-Nika 3259 54.33
24   Chernova Olga 1999 24 / 63 37:36 III     Vla Vladimir Sdyusasho 1073 53.43
25   Serova Olga 1999 25 / 63 37:42 III     Msk Liga Dyussh32 2505 52.93
26   Orel Arina 1999 26 / 63 38:16     Msk Orienta-Skrum 3340 50.12
27   Prosvetova Ekaterina 1999 27 / 63 38:53     Msk Orienta-Vesna 3082 47.06
28   Isakhanova Alena 1999 28 / 63 39:11 III     Smo Smolensk 3923 45.57
29   Rodionceva Galina 1999 29 / 63 39:14 II     Kur Kursk-Dyussh№ 1 1387 45.32
30   Salova Arina 1999 30 / 63 39:38 III     Mo Sergiev Posad 2140 43.34
31   Malysheva Elizaveta 1999 31 / 63 39:44     Msk Foton-Dyussh 32 3514 42.84
32   Yanikovskaya Nadezhda 1999 32 / 63 40:00     Ngo Sdyusshor-12-Mir 3638 41.52
33   Alekseenkova Elena 1999 33 / 63 40:04 III     Smo Smolensk 3901 41.19
34   Shimanskaya Mariya 1999 34 / 63 40:35     Ryaz Sdyusshor Ryazan-N 3867 38.62
35   Molchanova Anastasiya 1999 35 / 63 41:05     Ryaz Sdyusshor Ryazan-N 3861 36.14
36   Pashnina Darya 1999 36 / 63 41:07     Mo Lytkarino-Stas 1916 35.98
37   Burobina Anna 1999 37 / 63 41:32     Ryaz Ryazan 3795 33.91
38   Mironova Olesya 1999 38 / 63 41:34     Msk Kso Fryazino-Orie 2445 33.74
39   Sycheva Nataliya 1999 39 / 63 41:48 III     Mo Dubrava 1601 32.58
40   Guseva Mariya 1999 40 / 63 42:10 II     Mo Sergiev Posad 2125 30.76
41   Sidorova Anna 1999 41 / 63 42:18 II     Lo Kirishiladoga 1401 30.10
42   Varseeva Sofiya 1999 42 / 63 45:01     Ryaz Ryazan 3796 16.62
43   Kondrashova Polina 1999 43 / 63 45:12 III     Mo Lytkarino-Stas 1908 15.71
44   Afonina Olga 1999 44 / 63 45:45     Msk Orienta-Skrum 3316 12.98
45   Mukhina Kristina 1999 45 / 63 46:31 II     Tul Tula Dyussh Yunost 4089 9.18
46   Khacanova Evgeniya 1999 46 / 63 46:44 III     Msk Moskompas-Orient 2622 8.10
47   Savchenko Irina 1999 47 / 63 47:26 II     Tul Tula Dyussh Yunost 4095 4.63
48   Kozlova Evgeniya 1999 48 / 63 48:21 III     Msk Mos.Kompas-Orien 2733 0.08
49   Timofeeva Darya 1999 49 / 63 49:46     Mo Vatutinki 1495
50   Ivanova Kristina 1999 50 / 63 56:47     Smo Smolensk 3920
51   Volodina Yana 1999 51 / 63 57:47     Msk Sk Foton 3430
52   Yanushkina Alena 1999 52 / 63 58:22     Msk Mos.Kompas-Orien 2818
53   Melnik Polina 1999 53 / 63 59:43     Msk Sk Foton 3442
54   Gushina Elena 1999 54 / 63 1:01:57     Vla Khrustalnaya Pri 1132
55   Alieva Karina 1999 55 / 63 1:03:58 III     Msk Mos.Kompas-Orien 2691
56   Besschetnova Elizaveta 1999 56 / 63 1:04:01     Ngo Sormovich 3640
57   Martynova Tatyana 1999 57 / 63 1:08:15     Msk Orienta-Viktoriya 3148
58   Murodova Angelina 1999 58 / 63 1:25:44     Msk Sk Foton 3444
59   Dolinina Mariya 1999 59 / 63 1:31:10     Mo Moskovskaya Oblas 1988
60   Sverchkova Aleksandra 1999 60 / 63 1:50:11     Msk Sk Foton 3450
61   Krasavina Elena 1999     Mo Dubrava 1598 Disqualified
62   Imamutdinova Alisa 1999     Msk Orienta-Viktoriya 3135 Disqualified
63   Pechikina Olga 1999     Tul Efremov Dyussh №1 4152 Disqualified
To groupclasses
Zh14A ( participants: 43 ) , distance 3800 m
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Kalinina Nika 2000 1 / 43 28:04 I     Msk Orienta-Tropa 3363 120.00
2   Gubernatorova Tatyana 1998 2 / 43 29:05 II     Vla Kovrov Vympel 1106 115.65
3   Babeva Ekaterina 2000 3 / 43 29:30 I     Msk Khoroshevo 3528 113.87
4   Morozova Polina 1998 4 / 43 31:03 II     Smo Smolensk 3939 107.24
5   Glushkova Mariya 1998 5 / 43 31:38 I     Kir Sdyusshor №3 1305 104.75
6   Tkach Kseniya 1998 6 / 43 31:44 II     Mo Lytkarino K2 1797 104.32
7   Kononova Ekaterina 1998 7 / 43 32:19 I     Vol Cherepovec May 1180 101.83
8   Kostina Darya 1998 8 / 43 33:37 I     Tve Sdyusshor. Tver 3976 96.27
9   Shatalova Natalya 1998 9 / 43 33:38 I     Msk Moskompas-Orient 2627 96.20
10   Filatova Tatyana 1998 10 / 43 36:14 I     Pen Penza Polyus 3754 85.08
11   Dronova Olga 1998 11 / 43 36:30 III     Iva Kineshma-Sh 1236 83.94
12   Tatarinova Darya 1998 12 / 43 36:57 II     Msk Sraft-Orienta 3411 82.02
13   Trifilenkova Valentina 1998 13 / 43 37:10 I     Msk Moskompas-Orient 2619 81.09
14   Koroleva Elizaveta 1998 14 / 43 38:26     Orl Stanciya Turistov 3663 75.68
15   Ryabova Yuliya 1998 15 / 43 39:47 III     Msk Liga Dyussh32 2504 69.90
16   Petrova Anna 1998 16 / 43 39:53 I     Lo Kirishiladoga 1399 69.48
17   Vileeva Irina 1998 17 / 43 40:30 II     Tul Efremov Dyussh №1 4142 66.84
18   Lobanova Olga 1998 18 / 43 40:40 III     Mo Udelnaya O-Niks 2160 66.13
19   Nikolaenkova Karina 1998 19 / 43 41:07     Smo Smolensk 3940 64.20
20   Zhilina Irina 1998 20 / 43 41:14 II     Mo Udelnaya O-Niks 2157 63.71
21   Tverdokhleb Elizaveta 1998 21 / 43 42:45 II     Msk Orienta-Ski-O 3014 57.22
22   Vysockaya Anna 1998 22 / 43 42:57 I     Mo Lytkarino K2 1736 56.37
23   Bizyukova Nadezhda 1998 23 / 43 43:15 II     Smo Smolensk 3904 55.08
24   Zabolotskaya Elena 1998 24 / 43 43:44 II     Yaro Sdyusshor-3 4216 53.02
25   Kutina Ekaterina 1998 25 / 43 44:09 I     Msk Moskompas-Orient 2589 51.24
26   Lisyutkina Kseniya 1998 26 / 43 44:27 II     Mo Lytkarino K2 1765 49.95
27   Fedoseeva Alena 1998 27 / 43 45:49 I     Msk Orienta-Ski-O 3022 44.11
28   Metelkina Anastasiya 1998 28 / 43 50:19 I     Msk Malakhit-Orienta 2673 24.87
29   Sakharova Irina 1998 29 / 43 50:35 I     Msk Orienta-Vesna 3085 23.73
30   Khimanych Aleksandra 1998 30 / 43 51:27 III     Msk Sk Foton 3460 20.02
31   Evseeva Valentina 1998 31 / 43 53:03 III     Smo Smolensk 3917 13.18
32   Pronina Alena 1998 32 / 43 53:12 II     Vla Vladimir Sdyusasho 1062 12.54
33   Shumilova Margarita 1998 33 / 43 55:49 II     Mo Moskovskaya Obl 1986 1.35
34   Rezvova Valeriya 1998 34 / 43 57:26 III     Kar "Extrime" 1263
35   Kurochkina Elizaveta 1998 35 / 43 57:43     Kar "Extrime" 1255
36   Pleshkova Kseniya 1999 36 / 43 1:00:58     Msk Orienta-Ski-O 2992
37   Murina Aleksandra 1998 37 / 43 1:01:52     Yaro Mig 4195
38   Curina Stepanida 1998 38 / 43 1:06:07 III     Msk Orienta-Vostok 3192
39   Pavlikova Darya 1998 39 / 43 1:06:55     Mo Lytkarino-Stas 1915
40   Kleymenova Elena 1998 40 / 43 1:09:05 III     Mo Lytkarino K2 1749
41   Kovaleva Mariya 1998 41 / 43 1:16:55 III     Mo Moskovskaya Obl 1960
42   Azheganova Viktoriya 1998 II     Msk Iskatel 2370 Disqualified
43   Rozhkova Viktoriya 1998     Tul Dd(Yu)T G. Tula 4060 Disqualified
To groupclasses
Zh14B ( participants: 30 ) , distance 3200 m
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Sinicyna Tatyana 1998 1 / 30 43:43     Vla Vladimir Sdyusasho 1066 120.00
2   Kalugina Aleksandra 1999 2 / 30 47:32     Mo Lytkarino-Glukhov 1845 109.52
3   Timokhina Irina 1999 3 / 30 50:08     Msk Khoroshevo 3560 102.39
4   Annamuradova Selbi 1998 4 / 30 50:57     Mo Lytkarino-Glukhov 1820 100.14
5   Danyuk Diana 1999 5 / 30 51:31     Pen Penza - Kentavr 3734 98.59
6   Voronkina Mariya 1998 6 / 30 55:01     Msk Orienta-Nika 3266 88.98
7   Nilova Anastasiya 1998 7 / 30 57:40     Tve Tver-Tokarchuk 4030 81.71
8   Petrova Yuliya 1999 8 / 30 1:00:30     Pen Azimut 3698 73.93
9   Abramova Anna 1999 9 / 30 1:00:37     Tve Tver-Tokarchuk 4023 73.61
10   Maresina Aleksandra 1999 10 / 30 1:00:50 III     Msk Mos.Kompas-Orien 2752 73.02
11   Petrova Anzhela 1998 11 / 30 1:04:28     Tve Sdyusshor. Tver 3979 63.04
12   Blokhina Anastasiya 1998 12 / 30 1:09:10     Vla Vladimir Sdyusasho 1041 50.14
13   Utkina Anna 1999 13 / 30 1:10:19     Mo Lytkarino-Glukhov 1866 46.98
14   Gvozdeva Anastasiya 1999 14 / 30 1:11:02     Mo Lytkarino-Glukhov 1828 45.02
15   Moiseeva Aleksandra 1999 15 / 30 1:12:31     Mo Litvinovo Shelk.R 1700 40.95
16   Krutova Ekaterina 1999 16 / 30 1:13:17     Mo Lytkarino-Glukhov 1850 38.84
17   Yureva Valeriya 1998 17 / 30 1:13:31     Ngo Sdyusshor-12-Mir 3637 38.20
18   Knyazeva Olga 1999 18 / 30 1:14:53     Mo Moskovskaya Obl 1959 34.45
19   Vlasova Aleksandra 1999 19 / 30 1:21:35     Msk Orienta-Nika 3262 16.06
20   Prodina Darya 1999 20 / 30 1:22:02     Mo Moskovskaya Obl 1978 14.82
21   Fiber Liliya 1999 21 / 30 1:22:50     Kar "Extrime" 1267 12.63
22   Kartashova Arina 1998 22 / 30 1:23:26     Msk Bilder 2262 10.98
23   Shayafetdinova Diana 1998 23 / 30 1:26:08     Mo Ramenskoe 2109 3.57
24   Pleshko Ekaterina 1998 25 / 30 1:41:46     Msk Orienta-Skrum 3341
25   Kharkhardina Ekaterina 1999 26 / 30 1:48:39     Orl Stanciya Turistov 3670
26   Mashenko Mariya 1999 27 / 30 1:59:06     Mo Noginsk 2048
27   Putilova Karina 1998     Mo Globus 1524 Disqualified
28   Arkharova Tatyana 1998     Mo Istra 1624 Disqualified
29   Kerzhaeva Tatyana 1999     Mo Litvinovo Shelk.R 1699 Disqualified
30   Kurikhina Darya 1998 III     Msk Mos.Kompas-Orien 2744 Disqualified
To groupclasses
Zh15 ( participants: 48 ) , distance 4600 m
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Drobot Vera 1997 1 / 48 38:01 КМС     Lo Kirishiladoga 1396 150.00
2   Usova Svetlana 1997 2 / 48 41:21 КМС     Bel Belgorod Irbis 1017 136.85
3   Malyukova Natalya 1997 3 / 48 42:24 КМС     Lo Kirishiladoga 1398 132.70
4   Vlasova Ekaterina 1997 4 / 48 42:37 КМС     Sam Dyusshor Zhiguli 3870 131.85
5   Goncharenko Angelina 1997 5 / 48 43:44 I     Msk Malakhit-Orienta 2653 127.44
6   Churilova Nataliya 1997 6 / 48 44:34 II     Mo Sdyushor Lvs Pushki 2120 124.16
7   Khimochkina Mariya 1997 7 / 48 44:36 I     Msk Orienta-Vesna 3094 124.02
8   Malchenkova Anastasiya 1997 8 / 48 45:38 I     Smo Smolensk 3935 119.95
9   Onishenko Olga 1997 9 / 48 46:05 I     Msk Sraft-Orienta 3397 118.17
10   Litvinova Anna 1997 10 / 48 47:20 КМС     Msk Orienta-Vesna 3071 113.24
11   Backova Anna 1997 11 / 48 48:25 I     Msk Iskatel 2373 108.97
12   Semenova Anna 1997 12 / 48 48:27 КМС     Msk Malakhit-Orienta 2682 108.83
13   Lishuk Elena 1997 13 / 48 48:45 КМС     Msk Orienta-Zarya 3204 107.65
14   Mikryukova Ekaterina 1997 14 / 48 49:00 КМС     Msk Orienta - Gold T 2910 106.66
15   Kasatkina Svetlana 1997 15 / 48 49:31 I     Smo Smolensk 3924 104.63
16   Busurina Irina 1997 16 / 48 49:46 I     Vla Kentavr Syut Kovr 1100 103.64
17   Potapenko Marina 1997 17 / 48 50:06 II     Pri Vladivostok 3782 102.32
18   Budenkova Anastasiya 1997 18 / 48 51:16 II     Kar "Extrime" 1249 97.72
19   Semenova Kristina 1997 19 / 48 51:46 I     Kar "Extrime" 1264 95.75
20   Dyundina Anna 1997 20 / 48 52:39 II     Smo Smolensk 3916 92.26
21   Novozhilova Arina 1997 21 / 48 53:29 II     Kar "Extrime" 1260 88.97
22   Fadeeva Darya 1997 22 / 48 54:04 I     Msk Sk Foton 3456 86.67
23   Savilova Mariya 1997 23 / 48 56:42 КМС     Msk Moskompas-Orient 2609 76.28
24   Zhelyabova Viktoriya 1997 24 / 48 56:43 I     Tmb Azimut 4034 76.22
25   Mikhaylova Olga 1997 24 / 48 56:43 КМС     Msk Moskompas-Orient 2598 76.22
26   Sokolova Olga 1997 26 / 48 56:51 КМС     Msk Orienta-Viktoriya 3170 75.69
27   Lepkova Natalya 1997 27 / 48 57:48 III     Mo Moskovskaya Obl 1964 71.94
28   Artemeva Natalya 1997 28 / 48 58:25 III     Mo Sergiev Posad 2121 69.51
29   Orlova Sofiya 1997 29 / 48 1:00:29 II     Ryaz Ryazan 3811 61.35
30   Krylova Anna 1997 30 / 48 1:02:55 I     Mo Moskovskaya Obl 1961 51.75
31   Blagonravova Nataliya 1997 31 / 48 1:03:42 КМС     Mo Vatutinki 1468 48.66
32   Matveeva Anastasiya 1997 32 / 48 1:10:29     M-E Novocheboksarsk E 1425 21.90
33   Safronova Viktoriya 1997 33 / 48 1:11:47 III     Msk Mos.Kompas-Orien 2783 16.77
34   Kopylova Lada 1997 34 / 48 1:14:06 II     Ryaz Ryazan 3803 7.63
35   Kuznecova Varvara 1997 35 / 48 1:14:53 III     Ryaz Ryazan 3805 4.54
36   Borovkova Mariya 1997 36 / 48 1:23:12 II     Ngo Kvarc 3606
37   Zyzarova Kseniya 1997 37 / 48 1:24:15 II     Ngo Sormovich 3642
38   Vylegzhanina Serafima 1997 38 / 48 1:27:54     Smo Smolensk 3909
39   Drap Kseniya 1997 39 / 48 1:32:22 III     Orl Sdyusshor №10 3685
40   Kurguzova Ekaterina 1997 40 / 48 1:46:18 II     Mo Moskovskaya Obl 1962
41   Krotkova Irina 1997 41 / 48 1:51:10     Ryaz Kasimov 3786
42   Kataeva Irina 1997 42 / 48 1:53:02     Vrn Orient-Tur 1206
43   Belyaeva Alena 1997 43 / 48 2:27:30 III     Msk Orienta-Kuncevo 3222
44   Dmitrieva Darya 1997 44 / 48 2:46:20     Tve Tver-Tokarchuk 4027
45   Medyanceva Yaroslava 1997 I     Pen Penza Polyus 3750 Disqualified
46   Panova Natalya 1997 II     Mo Moskovskaya Obl 1977 Disqualified
47   Valueva Anastasiya 1997     Msk Golfstrim 2315 Disqualified
48   Pugacheva Mariya 1997     Msk Golfstrim 2327 Disqualified
To groupclasses
Zh16-18B ( participants: 35 ) , distance 3800 m
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Tokareva Darya 1996 1 / 35 31:24     Pen Penza - Kentavr 3743 150.00
2   Gridzhak Elena 1995 2 / 35 41:06     Lichno Moskva 4480 103.66
3   Baranova Ekaterina 1996 3 / 35 41:23 III     Mo Noginsk 2013 102.31
4   Legkaya Kristina 1995 4 / 35 45:45 III     Vla Vladimir Sdyusasho 1058 81.45
5   Gridzhak Mariya 1994 5 / 35 46:07     Lichno Moskva 4481 79.70
6   Yagnakova Lidiya 1997 6 / 35 47:45     Msk Orienta-Vesna-2 3113 71.89
7   Kiseleva Svetlana 1995 7 / 35 48:07     Mo Noginsk 2036 70.14
8   Karnysheva Elina 1994 8 / 35 54:38     Msk Mgu So 2550 39.01
9   Kryuchkova Marina 1995 9 / 35 54:50 III     Mo Moskovskaya Oblas 1990 38.06
10   Ponamareva Svetlana 1996 10 / 35 54:53 III     Mo Lytkarino K2 1776 37.82
11   Kalzhanova Mariya 1996 11 / 35 55:39 III     Msk Orienta-Ski-O 2971 34.16
12   Nikitina Alina 1994 12 / 35 58:18     Tul Tula Tulgu 4125 21.50
13   Sherbakova Anna 1997 13 / 35 1:02:51     Lichno Kaluga 4450
14   Vetoshkina Anastasiya 1997 14 / 35 1:03:17     Vla Vladimir Sdyusasho 1045
15   Bezbabnykh Darya 1995 15 / 35 1:04:40     Mo Istra 1625
16   Devyatkina Ekaterina 1997 16 / 35 1:05:18     Vla Vladimir Sdyusasho 1050
17   Karelina Aleksandra 1995 17 / 35 1:09:19 III     Mo Zagorsk 1611
18   Rukavishnikova Anastasiya 1996 18 / 35 1:11:24 III     Mo Noginsk 2056
19   Polonskaya Lyudmila 1994 20 / 35 1:15:22 III     Tul Tula Tulgu 4127
20   Soloveva Elizaveta 1995 21 / 35 1:16:51     Mo Udelnaya O-Niks 2168
21   Voronkina Elena 1995 23 / 35 1:25:18 III     Msk Orienta-Nika 3265
22   Filipova Anna 1997 24 / 35 1:33:24     Pen Azimut 3704
23   Krutova Viktoriya 1995 25 / 35 1:33:50     Msk Golfstrim 2322
24   Soboleva Anastasiya 1996 26 / 35 1:37:34     Tve Tver Dyussh 3993
25   Uskova Darya 1997 27 / 35 2:01:38     Mo Noginsk 2061
26   Yacenko Anastasiya 1997 28 / 35 2:03:59     Msk Golfstrim 2335
27   Kim Valeriya 1997 29 / 35 2:05:48     Msk Golfstrim 2321
28   Kornienko Aleksandra 1997 30 / 35 2:15:58 III     Msk Orienta-Vostok 3183
29   Kruzhilina Tatyana 1996 31 / 35 2:22:03     Mo Istra 1643
30   Dirvuk Kristina 1997     Mo Noginsk 2024 Disqualified
31   Erokhina Elizaveta 1997     Mo Noginsk 2027 Disqualified
32   Cvetkova Irina 1996 III     Mo Noginsk 2064 Disqualified
33   Berestova Anastasiya 1996     Tve Tver Dyussh 3985 Disqualified
34   Orlova Anastasiya 1997     Tve Tver Dyussh 3990 Disqualified
35   Kamenskaya Kristina 1994     Tul Tula Tulgu 4120 Disqualified
To groupclasses
Zh16A ( participants: 40 ) , distance 4600 m
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Kostina Natalya 1997 1 / 40 36:44 КМС     Msk Iskatel 2401 150.00
2   Balandina Lyubov 1996 2 / 40 38:05 КМС     Vol Cherepovec May 1168 144.49
3   Nesterenko Darya 1996 3 / 40 39:33 КМС     Ngo Magnitnaya Strelk 3613 138.50
4   Prokopeva Ekaterina 1996 4 / 40 40:01 КМС     Sve Kamensk-Uralski 3896 136.59
5   Ivanova Evgeniya 1996 5 / 40 40:42 КМС     Lo Kirishiladoga 1397 133.80
6   Danilicheva Olga 1996 6 / 40 41:50 КМС     Ngo Nizhegorodskaya Ob 3652 129.17
7   Demidova Kseniya 1996 7 / 40 42:28 I     Msk Orienta-Viktoriya 3129 126.59
8   Grechikhina Irina 1996 8 / 40 43:30 I     Klzh Kaluga 1321 122.37
9   Tulupova Irina 1996 9 / 40 44:47 КМС     Iva Kineshma-Sh 1243 117.13
10   Razina Lika 1996 10 / 40 45:37 I     Msk Liga Dyussh32 2503 113.73
11   Yakimenko Mariya 1996 11 / 40 49:45 I     M-E Novocheboksarsk E 1433 96.85
12   Zrelina Irina 1996 12 / 40 52:06 I     Msk Orienta-Ski-O 2964 87.25
13   Yuzhik Ekaterina 1996 13 / 40 52:20 II     Sam Dyusshor Zhiguli 3873 86.30
14   Serebryakova Olga 1996 14 / 40 52:41 КМС     Msk Orienta-Viktoriya 3167 84.87
15   Popova Tatyana 1996 15 / 40 52:43 КМС     Msk Orienta-Viktoriya 3162 84.73
16   Archakova Anna 1996 16 / 40 52:57 I     Msk Orienta-Kuncevo 3221 83.78
17   Shemetova Mariya 1996 17 / 40 53:59 II     Msk Orienta-Raduga 3312 79.56
18   Varlamkina Svetlana 1996 18 / 40 54:06 II     Klzh Lyudinovo 1352 79.08
19   Zabotina Alena 1996 19 / 40 54:20 I     Mo Moskovskaya Obl 1955 78.13
20   Stepanova Anastasiya 1996 20 / 40 54:25 I     M-E Novocheboksarsk E 1430 77.79
21   Rusakova Diana 1996 21 / 40 54:27 I     Msk Orienta-Viktoriya 3164 77.65
22   Maksimova Viktoriya 1996 22 / 40 54:52 I     Ngo Sdyusshor-12-Mir 3629 75.95
23   Glushenko Natalya 1996 23 / 40 56:25 I     Ngo Sormovich 3641 69.62
24   Golodukhina Svetlana 1996 24 / 40 56:59 II     Msk Orienta-Viktoriya 3128 67.31
25   Nizhnik Darya 1996 25 / 40 57:34 I     Msk Iskatel 2414 64.93
26   Bass Dina 1996 26 / 40 58:18 I     Msk Orienta-Viktoriya 3116 61.93
27   Semeshkina Mariya 1996 27 / 40 59:44 I     Msk Craft-Orienta 2214 56.08
28   Vaskova Vera 1996 28 / 40 59:55 II     Msk Orienta-Viktoriya 3124 55.33
29   Ivanova Anastasiya 1996 29 / 40 1:00:05 II     Sve Kamensk-Uralski 3895 54.65
30   Kryazhova Mariya 1996 30 / 40 1:04:52 II     Vla Vladimir Sdyusasho 1056 35.12
31   Ryabchikova Anna 1996 31 / 40 1:09:08 I     Smo Smolensk 3946 17.70
32   Guceva Viktoriya 1996 32 / 40 1:12:07 I     Smo Smolensk 3912 5.51
33   Rakhmanina Mariya 1996 33 / 40 1:13:37     Tul Rakhmaniny 4070
34   Frelikh Nadezhda 1996 34 / 40 1:15:13     Yaro Rybinsk Frelikh 4201
35   Grishenkova Valeriya 1996 35 / 40 1:16:41 II     Msk Mos.Kompas-Orien 2713
36   Galochkina Anna 1996 36 / 40 1:18:41     Yaro Rybinsk Frelikh 4199
37   Chukanova Olga 1996 37 / 40 1:19:49 III     Tul Dd(Yu)T G. Tula 4068
38   Mamaeva Arina 1996 38 / 40 1:25:08 II     Mo Istra 1646
39   Poplavskaya Mariya 1996 II     Msk Orienta-Viktoriya 3161 Disqualified
40   Moskvina Darya 1996 III     Ngo Sormovich 3645 Disqualified
To groupclasses
Zh18 ( participants: 44 ) , distance 5600 m
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Shlykova Elena 1994 1 / 44 41:58 МС     Tmb N.Lyada 4042 180.00
2   Andronova Aleksandra 1994 2 / 44 42:02 КМС     Mo Lytkarino-Stas 1889 179.71
3   Khriplivaya Evgeniya 1993 3 / 44 44:59 КМС     Msk Sraft-Orienta 3421 167.06
4   Danilova Anastasiya 1995 4 / 44 45:07 I     Vla Kovrov Vympel 1107 166.49
5   Kislovskaya Anna 1994 5 / 44 45:17 КМС     Pen Tingam 3763 165.77
6   Petrushko Mariya 1995 6 / 44 45:29 КМС     Lo Kirishiladoga 1400 164.92
7   Shulyatikova Ekaterina 1994 7 / 44 46:09 КМС     Mo Lytkarino-Vk 1818 162.06
8   Demina Alena 1995 8 / 44 48:45 КМС     Pen Tingam 3762 150.91
9   Mikheeva Anna 1994 9 / 44 48:49 КМС     Mo Udelnaya O-Niks 2162 150.62
10   Churikova Ekaterina 1994 10 / 44 49:09 КМС     Msk Craft-Orienta 2219 149.19
11   Zrelina Alena 1994 11 / 44 49:20 КМС     Msk Orienta-Ski-O 2963 148.40
12   Goncharova Polina 1994 12 / 44 50:24 КМС     Msk Malakhit-Orienta 2655 143.83
13   Vislyaeva Aleksandra 1995 13 / 44 52:29 КМС     Msk Orienta-Viktoriya 3127 134.89
14   Sorvacheva Nadezhda 1995 14 / 44 52:45 КМС     Tul Tula Dyussh Yunost 4097 133.75
15   Eremina Alina 1995 15 / 44 53:26 I     Tul Efremov Dyussh №1 4145 130.82
16   Trifilenkova Anastasiya 1995 16 / 44 53:30 КМС     Msk Moskompas-Orient 2618 130.53
17   Bogdanova Alena 1994 18 / 44 56:10 КМС     Kar Petrozavodsk-Shag 1291 119.09
18   Borodulina Yuliya 1994 19 / 44 57:56 КМС     Per Sdyusshor Perm 3774 111.52
19   Lishuk Aleksandra 1995 20 / 44 58:01 КМС     Msk Orienta-Zarya 3203 111.16
20   Banko Viktoriya 1995 20 / 44 58:01 I     Yaro Armagedon 4181 111.16
21   Vikhreva Mariya 1994 22 / 44 58:14 I     Msk Iskatel 2381 110.23
22   Borovkova Darya 1995 23 / 44 58:57 КМС     Ngo Sdyusshor-12-Mir 3622 107.16
23   Barishpolova Irina 1995 25 / 44 59:56 КМС     Msk Moskompas-Orient 2566 102.94
24   Sherbatykh Ekaterina 1994 26 / 44 1:02:03 КМС     Ngo Sormovich 3648 93.86
25   Popova Anastasiya 1995 27 / 44 1:03:18 II     Ryaz Ryazan 3815 88.50
26   Nikulshina Nadezhda 1995 28 / 44 1:03:31 I     Mo Noginsk 2052 87.57
27   Komarova Ekaterina 1995 29 / 44 1:03:41 I     Msk Khoroshevo 3536 86.85
28   Merkulova Alina 1994 30 / 44 1:04:01 III     Msk Sso Mifi 3483 85.42
29   Dobrynina Evgeniya 1995 31 / 44 1:04:27 I     Tve Tver Obl Syutur 4001 83.57
30   Borisova Valentina 1994 32 / 44 1:07:26 I     Ryaz Ryazan 3794 70.77
31   Konovalova Anastasiya 1994 33 / 44 1:07:44 I     Msk Mos.Kompas-Orien 2738 69.48
32   Shaykina Anastasiya 1995 34 / 44 1:08:09 КМС     Msk Orienta-Nika 3304 67.70
33   Bovykina Darya 1995 35 / 44 1:11:39 I     Kir Sdyusshor №3 1303 52.68
34   Fomina Olga 1995 36 / 44 1:11:44 КМС     Msk Yuzao-Team 3593 52.33
35   Grechikhina Natalya 1994 37 / 44 1:13:06 II     Klzh Kaluga 1322 46.47
36   Lobanova Aleksandra 1995 38 / 44 1:13:42 I     M-E Novocheboksarsk E 1422 43.89
37   Lipatova Ekaterina 1995 39 / 44 1:15:58 I     Mo Sergiev Posad 2135 34.17
38   Olkhova Alina 1994 40 / 44 1:17:46 КМС     Orl Stanciya Turistov 3665 26.45
39   Karceva Tatyana 1995 41 / 44 1:21:40 I     Ryaz Ryazan 3800 9.72
40   Podobedova Ekaterina 1994 42 / 44 1:24:47 КМС     Msk Yuzao-Team 3585
41   Smagina Polina 1994 I     Mo Sdyushor Lvs Pushki 2119 Disqualified
42   Ryzhikova Viktoriya 1995 III     Smo Smolensk 3944 Disqualified
43   Valberg Kseniya 1994 I     Tve Tver Obl Syutur 3999 Disqualified
44   Rodionova Ekaterina 1995 III     Tul Efremov Dyussh №1 4153 Disqualified
To groupclasses
Zh20 ( participants: 27 ) , distance 7000 m
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Trubkina Marina 1996 1 / 27 49:01 КМС     Msk Orienta-Ski-O 3021 180.00
2   Neverova Anastasiya 1993 2 / 27 52:36 КМС     Lichno Permskiy Kray 4544 166.84
3   Poverina Svetlana 1993 3 / 27 52:47 МС     Msk Orienta-Velo 2239 166.17
4   Morenkova Valeriya 1992 4 / 27 56:24 КМС     Tul Efremov Dyussh №1 4151 152.89
5   Bigel Svetlana 1993 5 / 27 57:32 МС     Kur Kursk-Dyussh№ 1 1371 148.72
6   Koreneva Darya 1992 6 / 27 1:00:09 I     Msk Mgu So 2551 139.12
7   Inyushina Anna 1992 7 / 27 1:00:36 КМС     Tul Tula Dyussh Yunost 4085 137.46
8   Okuneva Mariya 1993 8 / 27 1:01:09 КМС     Iva Ivanovo Sdyushor-3 1225 135.44
9   Fomicheva Lyudmila 1993 9 / 27 1:01:22 КМС     Mo Lytkarino-Glukhov 1869 134.65
10   Letunova Irina 1992 10 / 27 1:02:20 КМС     Kur Kursk-Dyussh№ 1 1380 131.10
11   Konareva Mariya 1992 11 / 27 1:02:24 КМС     Kur Kursk-Dyussh№ 1 1379 130.85
12   Bogacheva Galina 1992 12 / 27 1:08:33 КМС     Lichno Moskva 4472 108.27
13   Antonova Elena 1992 13 / 27 1:08:54 КМС     Iva Ivanovo Sdyushor-3 1217 106.98
14   Basharova Elvira 1993 14 / 27 1:09:25 КМС     Per Sdyusshor Perm 3773 105.09
15   Selezneva Anna 1993 15 / 27 1:09:46 КМС     Msk Orienta-Kuncevo 3242 103.80
16   Shmarova Marina 1992 16 / 27 1:11:13 КМС     Iva Ivanovo Sdyushor-3 1228 98.48
17   Shevyakova Evgeniya 1993 17 / 27 1:12:22 КМС     Mo Lytkarino-Stas 1940 94.25
18   Kolosovskaya Mariya 1993 18 / 27 1:15:28 I     Lichno Fryazino 4589 82.87
19   Tokarchuk Anastasiya 1992 19 / 27 1:21:31 II     Tve Tver-Tokarchuk 4031 60.65
20   Patrusheva Irina 1993 20 / 27 1:25:45 II     Lichno Moskva 4506 45.11
21   Volkova Mariya 1992 21 / 27 1:31:20 II     Yaro Yargu-Yaroslavl 4224 24.60
22   Popova Mariya 1992 22 / 27 1:33:27 I     Lichno Moskva 4508 16.83
23   Shishlina Ekaterina 1993 23 / 27 1:47:13 I     Vol O-Sever Vologda 1164
24   Koshelenko Darya 1993 24 / 27 2:00:52 II     Msk Sso Mifi 3478
25   Stepanova Izabel 1993 25 / 27 2:09:40 I     Msk Orienta-Zarya 3214
26   Kovaleva Dina 1993 КМС     Smo Smolensk 3928 Disqualified
27   Smirnickaya Anastasiya 1993 III     Yaro Gou Yao Cdyutt 4187 Disqualified
To groupclasses
Zh21A ( participants: 33 ) , distance 7000 m
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Savchenko Anna 1985 1 / 33 53:19 МС     Msk Khoroshevo 3553 200.00
2   Dmitrochenkova Svetlana 1977 2 / 33 56:05 МС     Smo Smolensk 3914 189.62
3   Sirakovskaya Yana 1986 3 / 33 57:00 МС     Lichno Voronezh 4435 186.18
4   Kachurina Irina 1989 4 / 33 57:22 I     Tul Dd(Yu)T G. Tula 4051 184.81
5   Komarova Anastasiya 1991 5 / 33 59:04 МС     Vol Cherepovec May 1179 178.43
6   Sukhova Nadezhda 1990 6 / 33 1:01:09 МС     Mo Lytkarino K2 1795 170.62
7   Sorokina Elena 1981 7 / 33 1:01:42 МС     Orl Orel- Ogu 3679 168.55
8   Sukhanova Valentina 1990 8 / 33 1:02:03 КМС     Tul Tula Tulgu 4130 167.24
9   Bondareva Nina 1991 9 / 33 1:02:06 КМС     Mo Boha Club 1456 167.05
10   Petrovskaya Veronika 1991 10 / 33 1:02:45 I     Lichno 4367 164.61
11   Razumnaya Svetlana 1988 11 / 33 1:04:41 МС     Lichno 4381 157.36
12   Tutynina Yuliya 1990 12 / 33 1:05:27 КМС     Smo Smolensk Sdyushor 3955 154.49
13   Tretyakova Kseniya 1984 12 / 33 1:05:27 КМС     Lichno Rybinsk 4557 154.49
14   Bezlyudova Natalya 1983 14 / 33 1:09:02 КМС     Lichno Kaluga 4444 141.04
15   Trukhina Yulya 1987 15 / 33 1:09:21 МС     Msk Khoroshevo 3561 139.86
16   Zavarnicyna Alena 1991 16 / 33 1:09:49 КМС     Klzh Kaluga, Dyussh Orl 1339 138.11
17   Lukina Anna 1987 17 / 33 1:10:21 I     Vol O-Sever Vologda 1160 136.11
18   Kinyaeva Irina 1989 18 / 33 1:10:40 КМС     Tul Dd(Yu)T G. Tula 4052 134.92
19   Proshalykina Elena 1988 19 / 33 1:12:49 I     Tul Tula Dyussh Yunost 4093 126.85
20   Guseva Mariya 1988 20 / 33 1:14:12 КМС     Lichno 4281 121.66
21   Verkhovceva Mariya 1983 21 / 33 1:14:42 МС     Msk Dyussh 32 Yuzao-Tea 2339 119.79
22   Kalashnikova Aleksandra 1985 22 / 33 1:15:11 II     Mo Lytkarino-Stas 1905 117.97
23   Fadeeva Mariya 1987 23 / 33 1:15:32 I     Yaro Sdyusshor-3 4223 116.66
24   Ryzhenkova Natalya 1980 24 / 33 1:18:50 МС     Smo Smolensk 3943 104.28
25   Pavlova Darya 1991 25 / 33 1:19:27 II     Yaro Yargu-Yaroslavl 4229 101.97
26   Loktionova Anna 1985 26 / 33 1:23:06 КМС     Lo Kuzmolovo 110% 1410 88.28
27   Berkut Olga 1983 27 / 33 1:25:10 I     Lichno 4249 80.53
28   Knotko Vera 1980 28 / 33 1:25:13 II     Msk Mgu 2542 80.34
29   Kuleva Nadezhda 1991 29 / 33 2:00:47 II     Yaro Yargu-Yaroslavl 4226
30   Fadeeva Tatyana 1984 КМС     Mo Sokol Ok 1454 Disqualified
31   Zimina Nataliya 1979 I     Mo Arena-Craft 1460 Disqualified
32   Safronova Irina 1980 I     Msk Arena-Craft 2253 Disqualified
33   Rostovceva Anastasiya 1978 II     Lichno Korolyov 4456 Disqualified
To groupclasses
Zh21Ak ( participants: 98 ) , distance 4000 m
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Slepova Mariya 1988 1 / 98 28:41 МС     Msk Orienta-Ski-O 3005 200.00
2   Pankova Nataliya 1984 2 / 98 29:43 МС     Ngo Sdyusshor-12-Mir 3635 192.79
3   Nizhnikova Alisa 1990 3 / 98 31:56 КМС     Msk O-Klub 2855 177.34
4   Kalugina Tatyana 1988 4 / 98 33:02 МС     Msk Orienta-Nika 3279 169.67
5   Soboleva Olga 1988 5 / 98 33:37 I     Mo Lytkarino K2 1793 165.60
6   Stepanova Anna 1982 6 / 98 34:17 КМС     Tul Tula - Levsha 4076 160.95
7   Marycheva Alevtina 1984 6 / 98 34:17 КМС     Msk Craft-Orienta 2207 160.95
8   Rossinskaya Irina 1982 8 / 98 34:31 КМС     Tul Tula - Levsha 4075 159.33
9   Sviridova Vera 1981 8 / 98 34:31 I     Tul Tula L-Med 4118 159.33
10   Ogurcova Mariya 1980 10 / 98 35:01 КМС     Msk Etg 2232 155.84
11   Dudnikova Tatyana 1987 11 / 98 35:39 I     Msk Sso Mifi 3473 151.42
12   Ryabova Natalya 1990 12 / 98 36:50 КМС     Mo Lytkarino K2 1783 143.17
13   Ovsyannikova Galina 1984 13 / 98 37:04 МС     Msk Orienta-Viktoriya 3158 141.55
14   Merkulova Elena 1977 14 / 98 37:08 II     Pen Penza - Gorizont 3722 141.08
15   Sherbakova Natalya 1989 15 / 98 37:17 МС     Msk Malakhit-Orienta 2689 140.03
16   Molchanova Vera 1987 16 / 98 37:39 МС     Mo Sdyusshor Po Lvs Kh 2116 137.48
17   Leneva Mariya 1986 17 / 98 38:02 КМС     Msk Malakhit 2641 134.81
18   Kuzmina Elizaveta 1980 18 / 98 38:22 III     Mo Lytkarino 1712 132.48
19   Larionova Marina 1981 19 / 98 38:29 КМС     Mo Ramenskoe 2099 131.67
20   Kashina Irina 1978 20 / 98 38:48 II     Mo Lytkarino-Sdyushor 1872 129.46
21   Medvedeva Mariya 1977 21 / 98 39:46 КМС     Msk Malakhit-Orienta 2672 122.72
22   Tikhomirova Valentina 1977 22 / 98 40:12 КМС     Msk Omega 2898 119.70
23   Borisenkova Natalya 1978 23 / 98 40:17 I     Msk Malakhit-Orienta 2649 119.12
24   Komissarova Evgeniya 1989 24 / 98 40:19 I     Lichno Ramenskoe 4552 118.88
25   Sokolova Viktoriya 1979 25 / 98 40:21 I     Msk Moskompas-Orient 2614 118.65
26   Avdeeva Anastasiya 1986 26 / 98 41:21 I     Msk Orienta-Nika 3248 111.68
27   Burlinova Anna 1979 27 / 98 41:25 I     Mo Arena-Craft 1458 111.21
28   Zhelezova Tatyana 1965 28 / 98 42:07 КМС     Mo Lyubercy Ferrum O 1947 106.33
29   Myaldzina Viktoriya 1984 29 / 98 42:22 КМС     Msk Cube-Russia 2225 104.59
30   Krivova Anna 1993 30 / 98 42:34 I     Klzh Kaluga, Dyussh Orl 1342 103.20
31   Veselkova Svetlana 1989 31 / 98 42:35 II     Msk Orienta-Viktoriya 3126 103.08
32   Semenova Nadezhda 1981 32 / 98 42:45 МС     Ngo Nizhegorodec (L) 3616 101.92
33   Borisova Elena 1993 33 / 98 43:02 КМС     Ngo Sdyusshor-12-Mir 3621 99.94
34   Gorbunova Anna 1993 34 / 98 43:42 I     Msk Orienta-Nika 3267 95.29
35   Saveleva Svetlana 1976 35 / 98 44:05 III     Msk Orienta-Kuncevo 3241 92.62
36   Lisica Svetlana 1974 36 / 98 44:41 I     Lichno Lipeck 4458 88.44
37   Dyakonova Ekaterina 1980 37 / 98 45:03 I     Msk Orienta-Skrum 3325 85.88
38   Zhelezova Alena 1991 38 / 98 45:40 III     Mo Lyubercy Ferrum O 1943 81.58
39   Cybanova Anastasiya 1986 39 / 98 45:57 II     Mo Sdyusshor Po Lvs Kh 2118 79.60
40   Slavnova Anna 1987 40 / 98 46:11 МС     Msk Vniia 2291 77.98
41   Kondrateva Aleksandra 1973 41 / 98 46:28 III     Msk Orienta-Skrum 3330 76.00
42   Semenova Yuliya 1995 42 / 98 46:52 I     Vol Cherepovec May 1197 73.21
43   Gaskova Valeriya 1982 43 / 98 47:23 II     Tul Tula - Levsha 4072 69.61
44   Elizarova Alina 1985 44 / 98 47:32 КМС     Msk Malakhit 2640 68.56
45   Zrelina Natalya 1974 45 / 98 47:52 I     Msk Orienta-Ski-O 2965 66.24
46   Samarceva Marina 1988 46 / 98 47:56 II     Msk Sso Mifi 3491 65.78
47   Taymanova Nadezhda 1983 47 / 98 48:05 I     Msk Orienta-Skrum 3348 64.73
48   Kotova Marina 1981 48 / 98 48:31 I     Msk Orienta-Ski-O 2980 61.71
49   Ryazanskaya Nadezhda 1976 49 / 98 48:43 I     Msk Rosavtobank 3372 60.31
50   Yaroshevskaya Anna 1987 50 / 98 49:47 II     Msk Sso Mifi 3500 52.88
51   Balandina Nadezhda 1968 51 / 98 50:12 КМС     Vol Cherepovec May 1169 49.97
52   Kirzhanova Ekaterina 1988 52 / 98 50:16 I     Msk Orienta-Nika 3280 49.51
53   Surovceva Alisa 1988 53 / 98 50:26 КМС     Tve Tver Dyussh 3994 48.34
54   Smirnova Anna 1976 54 / 98 50:36 II     Lichno 4398 47.18
55   Byrdina Nataliya 1994 55 / 98 50:41 II     Mo Lytkarino K2 1733 46.60
56   Kraskovskaya Natalya 1972 56 / 98 50:58 III     Msk Mgu-Lis 2554 44.63
57   Kravcova Natalya 1977 57 / 98 51:18 II     Lichno 4318 42.30
58   Trocenko Irina 1960 58 / 98 51:31 I     Mo Lyubercy Ferrum O 1948 40.79
59   Zinnatullina Ekaterina 1987 59 / 98 51:36 I     Msk Orienta-Nika 3277 40.21
60   Borisova Varvara 1988 60 / 98 51:51 I     Lichno Sankt-Peterbur 4566 38.47
61   Zolotareva Kseniya 1989 61 / 98 52:52 КМС     Mo Globus 1519 31.38
62   Mironova Elena 1984 62 / 98 53:18 КМС     Msk Malakhit-Orienta 2675 28.36
63   Potashova Anastasiya 1991 63 / 98 55:58 I     Kar "Extrime" 1262 9.76
64   Roshina Galina 1972 64 / 98 56:32 III     Mo Sergiev Posad 2139 5.81
65   Gussak Yuliya 1971 65 / 98 1:00:34 III     Msk Orienta-Kuncevo 3227
66   Pimenova Olga 1968 66 / 98 1:00:51 III     Msk Khoroshevo 3548
67   Filimonova Irina 1969 67 / 98 1:01:16 III     Msk Mgu-Lis 2563
68   Kinyaeva Olga 1988 68 / 98 1:01:25 II     Tul Dd(Yu)T G. Tula 4053
69   Smirnova Yuliya 1974 69 / 98 1:02:24 III     Msk Orienta-Kuncevo 3244
70   Ilchenko Antonina 1973 70 / 98 1:03:11 III     Msk Mos.Kompas-Orien 2726
71   Nikolaeva Anastasiya 1993 71 / 98 1:04:27     Msk Bilder 2270
72   Savchenko Elena 1981 72 / 98 1:05:49 II     Mo Lytkarino K2 1786
73   Zhelezova Svetlana 1993 73 / 98 1:05:58     Mo Lyubercy Ferrum O 1945
74   Frolova Galina 1981 74 / 98 1:06:48 II     Mo Lytkarino K2 1802
75   Molchanova Elena 1961 75 / 98 1:07:04 III     Msk Zvyozdochka 2368
76   Kryuchkova Irina 1988 76 / 98 1:07:53 III     Mo Moskovskaya Oblas 1989
77   Shagalova Ada 1987 77 / 98 1:08:35 III     Msk Sso Mifi 3497
78   Dvoreckaya Irina 1989 78 / 98 1:09:00     Msk Orienta-Ski-O 2957
79   Leri Irina 1974 79 / 98 1:09:43     Kar "Extrime" 1256
80   Komarova Elena 1983 80 / 98 1:10:47 II     Tul Dd(Yu)T G. Tula 4056
81   Sherbakova Olga 1973 81 / 98 1:12:42     Msk Orienta-Ski-O 3034
82   Fedorova Liliya 1963 82 / 98 1:13:22 III     Lichno 4414
83   Evdokimova Anna 1989 83 / 98 1:13:26 II     Lichno Lyudinovo 4463
84   Alekseeva Ekaterina 1986 84 / 98 1:23:48 III     Lichno Moskva 4468
85   Olshevskaya Evgeniya 1966 85 / 98 1:28:45     Msk Mgu-Lis 2557
86   Mikhaylova Marina 1963 86 / 98 1:34:22 III     Msk Moskompas-Orient 2597
87   Sukhorukova Anastasiya 1994 87 / 98 1:35:41 III     Arkh Arktika Safu 1016
88   Vestfalskaya Anna 1973 88 / 98 1:38:18 III     Msk Moskompas-Orient 2571
89   Meskina Anastasiya 1971 89 / 98 1:48:21     Msk Orienta-Kuncevo 3234
90   Lukina Irina 1961 90 / 98 1:50:36     Msk Khoroshevo 3541
91   Lazareva Anna 1971 91 / 98 2:30:23 III     Mo Lytkarino-Sdyushor 1873
92   Filippova Natalya 1981 92 / 98 2:34:09     Lichno 4415
93   Shuvaeva Alevtina 1985 93 / 98 2:54:15 III     Lichno Moskva 4529
94   Bochmanova Nadezhda 1971 II     Mo Lytkarino K2 1730 Disqualified
95   Sheverdenok Ekaterina 1991 КМС     Mo Lytkarino K2 1807 Disqualified
96   Shayafetdinova Elmira 1990 III     Mo Ramenskoe 2110 Disqualified
97   Olshevskaya Nika 1993     Msk Mgu-Lis 2558 Disqualified
98   Selisheva Anna 1985 II     Tul Dd(Yu)T G. Tula 4062 Disqualified
To groupclasses
Zh21B ( participants: 55 ) , distance 4700 m
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Zayceva Mariya 1988 1 / 55 38:36 III     Lichno Moskva 4487 200.00
2   Marchenko Anastasiya 1986 2 / 55 39:01 III     Lichno Arkhangelskaya 4427 197.84
3   Burnaeva Anna 1989 3 / 55 43:41 II     Mo Vatutinki 1470 173.66
4   Voroncova Svetlana 1986 4 / 55 43:43 II     Lichno 4269 173.49
5   Odnorozhenko Olga 1988 5 / 55 43:47 II     Lichno Moskva 4503 173.14
6   Ragulina Nadezhda 1993 6 / 55 44:11 III     Mo Lytkarino-Sdyushor 1877 171.07
7   Lyubavina Inna 1990 7 / 55 44:27 II     M-E Novocheboksarsk E 1424 169.69
8   Rogozhina Veronika 1992 8 / 55 47:28 II     Msk Mgtu Im. Baumana 2533 154.06
9   Filippova Svetlana 1991 9 / 55 48:48     Mo Litvinovo Shelk.R 1703 147.15
10   Politika Tatyana 1992 10 / 55 50:29 II     Lichno 4372 138.43
11   Patrikeeva Mariya 1987 11 / 55 50:56 II     Yaro Yargu-Yaroslavl 4230 136.10
12   Misyuk Anastasiya 1990 12 / 55 52:30 III     Tul Tula Tulgu 4124 127.98
13   Voronina Marina 1981 13 / 55 52:37     Lichno Moskva 4477 127.37
14   Chayka Larisa 1973 14 / 55 52:38 III     Pen Tingam 3768 127.29
15   Kuzmina Anna 1989 15 / 55 52:41 III     Msk Sso Mifi 3479 127.03
16   Sokolova Kseniya 1991 16 / 55 52:54 II     Iva Ivanovo-P 1230 125.91
17   Aksenik Elena 1992 17 / 55 53:27 II     Kur Kursk-Dyussh№ 1 1364 123.06
18   Bala Olga 1991 18 / 55 53:29 II     Lichno Ramenskoe 4550 122.88
19   Nikulina Natalya 1991 19 / 55 54:54 III     Arkh Arktika Safu 1013 115.54
20   Sivak Anastasiya 1990 20 / 55 55:19 III     Lichno Ulyanovsk 4587 113.39
21   Pryanichnikova Yuliya 1984 21 / 55 55:37 II     Lichno Rybinsk 4555 111.83
22   Khromushkina Lidiya 1990 22 / 55 56:09 II     Klzh Kaluga-Orient 1350 109.07
23   Rumyanceva Mariya 1991 23 / 55 57:58 II     Vol O-Sever Vologda 1162 99.65
24   Milkova Marina 1988 24 / 55 58:16 II     Yaro Yargu-Yaroslavl 4228 98.10
25   Dobrolyubova Anastasiya 1984 25 / 55 58:50     Lichno Moskva 4484 95.16
26   Khimochkina Tatyana 1964 26 / 55 59:29 III     Msk Orienta-Vesna-2 3112 91.80
27   Vasileva Varvara 1989 27 / 55 59:59 III     Smo Smolensk 3907 89.21
28   Aleskarova Dinara 1988 28 / 55 1:00:07 III     Lichno Ulyanovsk 4585 88.51
29   Nikolaeva Irina 1981 29 / 55 1:00:35 III     Vla Vladimir 1032 86.10
30   Slavkova Natalya 1980 30 / 55 1:01:35 III     Kur Kursk-Dyussh№ 1 1389 80.92
31   Yaroslavceva Mariya 1981 31 / 55 1:03:42 III     Mo Ramenskoe 2111 69.95
32   Baskakova Galina 1985 32 / 55 1:03:47 II     Mo Zagorsk 1604 69.52
33   Nikulina Galina 1958 33 / 55 1:04:55 II     Arkh Arktika Safu 1012 63.64
34   Fadeeva Yana 1972 34 / 55 1:06:26 III     Msk Yuzao-Team 3591 55.79
35   Kolesnikova Svetlana 1983 35 / 55 1:06:30     Ryaz Ryazan - Grpz 3829 55.44
36   Golovleva Marina 1989 36 / 55 1:06:52     Lichno 4275 53.54
37   Dubova Ekaterina 1993 37 / 55 1:07:12 II     Vla Vladimir Vgu 1034 51.81
38   Selezneva Irina 1988 38 / 55 1:07:21 II     Ryaz Ryazan 3817 51.04
39   Ayugina Evgeniya 1990 39 / 55 1:09:45     Lichno 4245 38.60
40   Lazareva Svetlana 1972 40 / 55 1:11:12 III     Klzh Kaluga 1330 31.09
41   Milto Nadezhda 1973 41 / 55 1:13:29     Msk Iskatel 2410 19.26
42   Nechaeva Elena 1985 42 / 55 1:19:25     Ryaz Ryazan - Grpz 3836
43   Vorobeva Dariya 1991 43 / 55 1:21:42 III     Msk Sso Mifi 3468
44   Koroleva Nataliya 1983 44 / 55 1:28:39 III     Tul Dd(Yu)T G. Tula 4057
45   Zavorina Galina 1975 45 / 55 1:30:05     Kur Kursk-Dyussh№ 1 1375
46   Kuryanova Olga 1965 46 / 55 1:33:32 III     Msk Repeynik 3375
47   Napolskikh Polina 1993 47 / 55 1:35:10 III     Arkh Arktika Safu 1011
48   Ulyankina Anna 1988 48 / 55 1:38:26     Msk Sso Mifi 3496
49   Golovleva Ekaterina 1987 49 / 55 1:39:31     Lichno 4276
50   Spiridonova Tatyana 1991 50 / 55 1:41:38     Arkh Arktika Safu 1015
51   Barmina Irina 1992 51 / 55 1:46:37     Arkh Arktika Safu 1008
52   Timokhina Mariya 1990 52 / 55 1:50:25 II     Ryaz Sdyusshor Ryazan-N 3865
53   Konovalova Elena 1970 53 / 55 2:00:19 III     Msk Mos.Kompas-Orien 2739
54   Serebrennikova Natalya 1978 54 / 55 2:33:27 III     Msk Mos.Kompas-Orien 2786
55   Milova Anna 1981     Lichno 4342 Disqualified
To groupclasses
Zh21E ( participants: 28 ) , distance 7500 m
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Novikova Olga 1985 1 / 28 46:30 МСМК     Kaz Kazakhstan 1001 200.00
2   Mendel Tatyana 1988 2 / 28 48:34 МС     Mo Sergiev Posad 2137 191.11
3   Trubkina Anastasiya 1990 3 / 28 48:39 МС     Msk Orienta-Ski-O 3020 190.75
4   Spivak Aleksandra 1989 4 / 28 48:45 КМС     Vla Vladimir Cement 1089 190.32
5   Chepaeva Natalya 1992 5 / 28 49:29 МС     Spb Mass-Sport 3958 187.17
6   Fedorova Ekaterina 1987 6 / 28 50:36 КМС     Tmb Vega 4038 182.37
7   Sysa Anna 1986 7 / 28 50:45 МС     Ngo Sdyusshor-12-Mir 3636 181.72
8   Sokolova Olga 1991 8 / 28 51:06 МС     Kur Kursk-Dyussh№ 1 1391 180.22
9   Yaksanova Tatyana 1967 9 / 28 51:39 МСМК     Vla Vladimir Cement 1090 177.85
10   Shmakova Natalya 1977 10 / 28 53:17 МС     Lichno Yaroslavl 4599 170.82
11   Krylova Mariya 1984 11 / 28 54:15 I     Msk Omega 2889 166.67
12   Minakova Ekaterina 1980 12 / 28 54:52 МС     Msk Mos.Kompas-Orien 2760 164.01
13   Gribanova Tatyana 1980 13 / 28 54:55 МС     Msk Craft-Orienta 2191 163.80
14   Zherdeva Olga 1989 14 / 28 55:04 МС     Msk Mgtu Im. Baumana 2524 163.15
15   Kozlova Tatyana 1986 15 / 28 56:15 ЗМС     Mo Lytkarino-Stas 1907 158.06
16   Kozlova Natalya 1991 16 / 28 57:26 МС     Iva Kineshma-Sh 1239 152.97
17   Lukina Tatyana 1988 17 / 28 57:33 КМС     Mo Krasnogorsk 1687 152.47
18   Davydova Elizaveta 1991 18 / 28 58:26 МС     Mo Lytkarino K2 1741 148.67
19   Rosink Marina 1983 19 / 28 58:56 КМС     Msk Orienta-Zarya 3210 146.52
20   Orlova Nadezhda 1988 20 / 28 59:00 МС     Orl Kolganov 3672 146.24
21   Sukhareva Nina 1989 21 / 28 59:48 МС     Msk Iskatel 2423 142.80
22   Sidorova Elena 1976 22 / 28 1:00:38 МС     Yaro Mig 4197 139.21
23   Repina Tatyana 1991 23 / 28 1:01:59 МС     Msk Orienta-Ski-O 2998 133.41
24   Fokina Marina 1984 24 / 28 1:03:06 КМС     Msk Iskatel 4524 128.60
25   Makarova Mariya 1991 25 / 28 1:04:59 КМС     Msk Orienta-Zarya 3205 120.50
26   Nesterova Anna 1989 26 / 28 1:05:59 КМС     Msk Mos.Kompas-Orien 2766 116.20
27   Kostina Anastasiya 1991 27 / 28 1:12:55 КМС     Msk Iskatel 2400 86.38
28   Rodichkina Mariya 1988 28 / 28 2:27:00 КМС     Tve Tver Dyussh 3992
To groupclasses
Zh30 ( participants: 19 ) , distance 5600 m
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Tikhonova Zoya 1980 1 / 19 41:21 КМС     Msk Omega 2901 180.00
2   Khokhlova Natalya 1979 2 / 19 44:09 I     Msk Mos.Kompas-Orien 2807 167.81
3   Samarkina Elena 1978 3 / 19 48:03 КМС     Sam Saksor 3887 150.83
4   Antonova Irina 1978 4 / 19 50:10 II     Ryaz Ryazanskiy Rayon 3790 141.62
5   Pakhomova Svetlana 1980 5 / 19 50:34 КМС     Sam Pc Meridian 3879 139.88
6   Bobkova Natalya 1981 6 / 19 53:07 I     Smo Smolensk 3905 128.78
7   Raevskaya Elena 1980 7 / 19 53:15 КМС     Lichno Tver 4577 128.20
8   Bolshakova Yuliya 1982 8 / 19 54:44 I     Vol Legenda 1148 121.74
9   Kuzmicheva Yuliya 1978 9 / 19 54:53 КМС     Lichno Tula 4580 121.09
10   Kuznecova Lyudmila 1981 10 / 19 55:22 КМС     Lichno 4320 118.98
11   Lukashina Yuliya 1980 11 / 19 55:28 II     Lichno Moskva 4496 118.55
12   Roshina Yanina 1982 12 / 19 56:04 II     Msk Mgu 2549 115.94
13   Belikova Irina 1979 13 / 19 56:26 II     Lichno Voronezh 4433 114.34
14   Dmitrieva Tatyana 1981 14 / 19 59:11 I     Mo Krylatyy Batalo 1692 102.37
15   Antipova Nadezhda 1978 15 / 19 1:01:24 КМС     Spb Golfstrim 3962 92.72
16   Mazina Tatyana 1980 16 / 19 1:02:41 II     Msk Orienta-Viktoriya 3146 87.13
17   Martemyanova Yuliya 1982 17 / 19 1:07:18 II     Lichno 4340 67.04
18   Sharova Olga 1979 18 / 19 1:13:57 I     Tve Tver Snegiri 4016 38.09
19   Pautova Irina 1979 19 / 19 1:16:22 II     Vol Legenda 1156 27.57
To groupclasses
Zh35 ( participants: 27 ) , distance 5600 m
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Bannikova Elena 1977 1 / 27 38:59 МС     Msk Sk Foton 3425 150.00
2   Rebrova Ekaterina 1977 2 / 27 39:42 МС     Msk Orienta-Skrum 3343 147.24
3   Shikhova Liliya 1973 3 / 27 41:55 МС     Tul Tulskaya Oblast 4141 138.71
4   Rastegaeva Yuliya 1976 4 / 27 42:19 КМС     Vla Vladimir Cement 1088 137.17
5   Migunova Liliya 1974 5 / 27 44:20 КМС     Tul Tula L-Med 4112 129.41
6   Trempolceva Irina 1977 6 / 27 46:02 I     Msk Malakhit-Orienta 2688 122.87
7   Mochalygina Galina 1976 7 / 27 46:10 КМС     Vol O-Sever Vologda 1161 122.36
8   Avramenko Anna 1974 8 / 27 46:47 КМС     Msk Mgu 2537 119.99
9   Makarova Natalya 1973 9 / 27 47:38 КМС     Lichno N.Novgorod 4536 116.72
10   Kubarskaya Irina 1976 10 / 27 50:12 КМС     Yaro Yaroslavl Kontur 4235 106.84
11   Sherenko Olga 1977 11 / 27 51:22 I     Lichno Kaluga 4451 102.35
12   Plotnikova Natalya 1975 12 / 27 53:22 КМС     Lichno Tula 4583 94.66
13   Semenova Yuliya 1976 13 / 27 54:49 МС     Kar "Extrime" 1265 89.08
14   Alutina Natalya 1975 14 / 27 55:00 КМС     Kur Kursk-Dyussh№ 1 1369 88.37
15   Makarova Olga 1976 15 / 27 55:24 I     Lichno Tula 4581 86.83
16   Yashenko Mariya 1972 16 / 27 55:57 КМС     Msk Omega 2904 84.72
17   Grechikhina Olga 1973 17 / 27 56:38 I     Klzh Kaluga 1323 82.09
18   Arkhipova Natalya 1975 18 / 27 58:43 I     Msk Orienta-Star 3036 74.07
19   Myshakina Alena 1976 19 / 27 1:04:26 I     Pri Vladivostok 3780 52.07
20   Mordiros Tatyana 1975 20 / 27 1:15:45 I     Msk Mgu 2546 8.53
21   Pak Natalya 1976 21 / 27 1:25:15     Lichno Moskva 4504
22   Gorshkova Irina 1975 22 / 27 1:26:13     Msk Tk Perovo 3508
23   Chernovickaya Yuliya 1976 23 / 27 1:32:14 II     Msk Losinyy Ostrov 2516
24   Noyanova Iya 1974 24 / 27 1:35:30 III     Mo Stalcy 2148
25   Stepanyuk Tatyana 1975 25 / 27 2:31:13 II     Vla Khrustalnaya Pri 1142
26   Morozova Olga 1976 26 / 27 13:50:41 III     Mo Orienta-Vesna Kl 2075
27   Golovashenko Tatyana 1974 КМС     Lichno 4274 Disqualified
To groupclasses
Zh40 ( participants: 26 ) , distance 5600 m
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Galkina Marina 1968 1 / 26 44:50 I     Msk Orienta-Tropa 3360 120.00
2   Skopinskaya Anastasiya 1972 2 / 26 49:09 МС     Msk Omega 2893 108.45
3   Kulakova Yuliya 1970 3 / 26 49:26 I     Msk Omega 2890 107.69
4   Khristeva Marina 1968 4 / 26 50:16 КМС     Mo Lytkarino K2 1804 105.46
5   Polyakova Natalya 1971 5 / 26 50:26 I     Msk Orienta - Gold T 2913 105.01
6   Mikheeva Nina 1969 6 / 26 52:36 КМС     Msk Sosenskiy 3506 99.21
7   Smirnova Svetlana 1969 6 / 26 52:36 III     Lichno 4400 99.21
8   Mikryukova Nadiya 1972 8 / 26 52:44 ЗМС     Msk Orienta - Gold T 2911 98.86
9   Chudaeva Svetlana 1969 9 / 26 55:34 II     Mo Lytkarino 1 1725 91.27
10   Nikitskaya Elena 1968 10 / 26 56:31 II     Tul Tulskaya Oblast 4139 88.73
11   Egorova Svetlana 1971 11 / 26 59:01 II     Tul Dd(Yu)T G. Tula 4048 82.04
12   Tikhonova Elena 1968 12 / 26 59:24 I     Msk Omega 2900 81.01
13   Mayorova Irina 1968 13 / 26 1:00:48 МС     Vol Cherepovec May 1185 77.26
14   Nizhnikova Ella 1969 14 / 26 1:00:51 II     Msk O-Klub 2856 77.13
15   Andronova Marina 1971 15 / 26 1:02:03 I     Msk Veterok 2300 73.92
16   Manova Mariya 1970 16 / 26 1:02:15 I     Msk Mgu 2544 73.38
17   Kalenova Svetlana 1970 17 / 26 1:02:30 КМС     Lichno Penza 4542 72.71
18   Vekshina Elena 1970 18 / 26 1:06:36 I     Msk Variant Cso 2295 61.74
19   Naumenko Elena 1969 19 / 26 1:08:32 МС     Ryaz Sdyusshor Ryazan-N 3862 56.57
20   Gorbacheva Tatyana 1971 20 / 26 1:10:03     Mo Lytkarino 1 1723 52.51
21   Buyanina Olga 1968 21 / 26 1:13:02 I     Msk Veterok 2301 44.52
22   Filyushenkova Anna 1971 22 / 26 1:17:27 КМС     Vla Kovrov Signal 1119 32.70
23   Krotenko Liliya 1970 23 / 26 1:28:02 II     Ryaz Ryazan - Grpz 3832 4.37
24   Shamina Natalya 1972 24 / 26 1:31:27     Ryaz Ryazan - Grpz 3841
25   Rakhmanina Natalya 1971 25 / 26 1:33:16     Tul Rakhmaniny 4071
26   Shapkina Darya 1968 26 / 26 1:36:07 III     Lichno Moskva 4527
To groupclasses
Zh45 ( participants: 32 ) , distance 4700 m
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Golyakova Svetlana 1965 1 / 32 43:08     Sar Sodyush Saratov 3893 100.00
2   Makeychik Natalya 1966 2 / 32 44:21 МС     Vrn Sdyusshor 18 Make 1213 97.18
3   Afonyushkina Elena 1965 3 / 32 44:44 МС     Mo Ramenskoe 2086 96.29
4   Romanova Dina 1966 4 / 32 46:31 II     Msk Veterok 2306 92.16
5   Sologubova Elena 1964 5 / 32 46:36 I     Msk Orienta-Raduga 3310 91.96
6   Vasileva Zinaida 1966 6 / 32 47:31 I     Smo Smolensk 3908 89.84
7   Zakharova Olga 1963 7 / 32 48:53 КМС     Msk Vivat 2308 86.67
8   Guseva Tatyana 1964 8 / 32 50:21 КМС     Lichno Rybinsk 4554 83.27
9   Malakhova Mayya 1967 9 / 32 50:54 КМС     Msk O-Klub 2850 81.99
10   Cvetaeva Galina 1965 10 / 32 51:18 II     Mo Korolyov 1680 81.07
11   Shalina Nina 1964 11 / 32 51:47 КМС     Iva Kineshma-Sh 1246 79.95
12   Rusakova Anna 1967 12 / 32 51:57 II     Msk O-Klub 2857 79.56
13   Nerobova Oksana 1967 13 / 32 51:59 I     Klzh Kaluga 1332 79.48
14   Khodyreva Svetlana 1964 14 / 32 52:03 II     Pen Penza - Gorizont 3730 79.33
15   Zavarnicyna Lyubov 1964 15 / 32 54:23 I     Klzh Kaluga 1325 73.92
16   Ankudinova Mayya 1965 16 / 32 55:09 КМС     Yaro Yaroslavl 4233 72.14
17   Zhelezova Sofya 1967 17 / 32 56:14 II     Mo Lyubercy Ferrum O 1946 69.63
18   Borovkova Marina 1964 18 / 32 56:46 I     Lichno 4254 68.39
19   Tutynina Olga 1967 19 / 32 59:06 I     Smo Smolensk Sdyushor 3954 62.98
20   Alekseeva Natalya 1966 20 / 32 1:02:19 I     Msk Veterok 2298 55.53
21   Kachalina Marina 1965 20 / 32 1:02:19 II     Tve Tver-Luch 4020 55.53
22   Goncharenko Natalya 1965 22 / 32 1:03:20 II     Msk Malakhit-Orienta 2654 53.17
23   Gushina Svetlana 1966 23 / 32 1:04:15 I     Vla Khrustalnaya Pri 1133 51.04
24   Fedders Irina 1964 24 / 32 1:08:08 I     Ryaz Ryazan-Vek 3848 42.04
25   Kupcova Svetlana 1965 25 / 32 1:11:41 III     Mo Lytkarino K2 1761 33.81
26   Safonova Tatyana 1966 26 / 32 1:12:55     Lichno Moskva 4512 30.95
27   Repina Olga 1965 27 / 32 1:13:26 I     Msk Orienta-Ski-O 2997 29.75
28   Khropova Svetlana 1966 28 / 32 1:15:20 II     Msk Mos.Kompas-Orien 2813 25.35
29   Sukhorukova Larisa 1964 29 / 32 1:16:11 II     Brya Bryansk 1020 23.38
30   Lyuk Liliya 1967 30 / 32 1:20:17 I     Msk O-Klub 4601 13.87
31   Anisimova Valentina 1963 31 / 32 1:26:53 I     Msk Mos.Kompas-Orien 2696
32   Plis Lyudmila 1967 КМС     Iva Ivanovo-P 1229 Disqualified
To groupclasses
Zh50 ( participants: 30 ) , distance 4700 m
#
Last name
First name
Year
Rank
Team
Comment
1   Shorokhova <